Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '18

 
Kategori
e-Ticaret
 

E-Ticaret Sitesi Kurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir? Eylül 2018

Son günlerde oldukça rövaşta olan e ticaret sitesi kurmak için pek çok yeni girişimci araştırma yapmaktadır. Yeni girişimcilerin merak ettiği konulardan birisi ise e ticaret sitesi kurmak için gerekli olan evrakların neler olduğudur. Bu kısa yazımızda hızlı bir şekilde bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1- Vergi levhası,
2- İmza sirküsü, (Limited ve Anonim Şirketler için)
3- İmza beyannamesi, (Şahıs Firmaları için)
4- Firmanıza ait hesap numarasının ekran görüntüsü,

Yukarıda iletilen evraklar, Sanal POS entegrasyonu sırasında bankalar veya tahsilat kurumlarınca talep edilmektedir. Bu işlem e ticaret sitenizin kurulumu ve içerisine ürünlerin yüklenmesi sonrasında yapılmaktadır. Bankalar ve diğer tahsilat kurumları eticaret sitenizi inceleyerek, sattığınız ürünlerin mevzuatlara uygun olup olmadığını kontrol ederler. Bununla birlikte, SSL sertifikası ve site güvenliği ile satış sözleşmesi, iptal iade koşulları vb. kriterlerin sağlanıp sağlanmadığını kontrol ederler. Gerekli şartların sağlanması ile eticaret sitenizin sanal POS entegrasyonunu siz veya eticaret yazılım firmanız gerçekleştirebilmektedir.

Bankalar ve tahsilat kurumları ile imzalayacağınız sözleşme ile karşılıklı şartlar ve yükümlülükler oluşmuş olur.

Firma sahibi değilim. Eticaret sitesi kurabilir miyim?

Yeni girişimcilerin merak ettiği diğer bir soru ise; bir şahıs firmanız, limited veya anonim firmanız yok ise eticaret sitesi sahibi olabilir miyim sorusunun cevabıdır. Eğer herhangi bir firmanız yok ise bu durumda, sizin adınıza tahsilat yaparak, oluşan tahsilata konu KDV ve diğer vergileri sizin yerinize devlete ödeyen tahsilat kurumlarından biri ile anlaşma yapabilirsiniz. Bu yöntem ile herhangi bir firmanız olmasa bile hızlı bir şekilde eticaret sitenizden satışlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

ETBIS Kayıt İşlemleri;

Yukarıdaki detayları verilen sanal POS işlemlerinin yanısıra, 31.12.2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Etbis kayıt işlemlerinin her bir e ticaret sitesi sahibi tarafından yapılması gerekmektedir. Yapılmaması durumunda, 5.000 TL ile 20.000 TL arasında para cezası gündeme gelebilmektedir. Yeni girişimcilerin oluşabilecek maddi zararlardan korunması için ETBIS’e kayıt işlemlerini en kısa sürede yapmalarını önermekteyiz.

 

 
Toplam blog
: 6
: 217
Kayıt tarihi
: 19.07.18
 
 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdikten sonra 9 yıl boyunca özel bir bankada çeşitl..