Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '10

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
37263
 

Eratosthenes dünyanın çevresini nasıl hesapladı?

Eratosthenes dünyanın çevresini nasıl hesapladı?
 

M.Ö 200 yıllarında yaşayan Eratosthenes, dünyanın çevresini ölçmek için, Aristo’nun da fikirlerinden yararlanarak şu yolu izlemiştir;

* Dünya yaklaşık bir küre biçimindedir.

* Güneş ışınları dünyaya paralel doğrular boyunca gelirler.

Mısır’daki Aswan şehrinde, yılın belirli bir gününde tam öğle vakti güneş ışınları yere dik gelmektedir.

Aynı günde ve aynı saatte, Mısır’ın diğer bir kenti İskenderiye’de ise güneş ışınları yere dik gelmemektedir.

İşte bu farklılıktan yararlanan Eratosthenes, dünyanın çevresini şu şekilde hesapladı;

1-Biri Aswan’da diğeri İskenderiye’de iki çubuk yere dik konumda batırıldı. Bu çubuklar, sanal olarak uzatıldığında dünyanın merkezinde kesişeceklerdir. Bunların belirttiği açının ölçüsü, derece türünden x olsun.

2- Aswan ile İskenderiye arasındaki uzaklık, o zamanki uzunluk ölçüsü olan stad kullanılarak ölçülmüştür. Bu uzaklık 5000 staddır.

3- Aswan’daki çubuğun göstergesi 0 olduğu yani güneş ışınlarının Aswan’da yere dik geldiği anda İskenderiye’de güneş ışınlarının oradaki çubukla 7, 2 derecelik açı yaparak geldiği ölçülerek belirlenmiştir.

4- Bundan sonrası çok kolaydır.

Dünyanın çevresi ç ise;

ç /360. 7, 2= 5000 stad

5000 . 360 / 7, 2 = 250 000 stad eder.. Bu da yaklaşık 46 260 km oluyor

Bu değer o zamanın şartlarına göre , dünyanın bugün bilinen çevresine ( 40 024 km ye) oldukça yaklaşık bir değerdir.

Erathostenes’in çözümü için kullandığı şeyler bir gnomon ve Geometri ile Coğrafya bilgisiydi. (Gnomon yere dik olarak saplanan düz bir çubuktan ibarettir. Eski zamanlarda sıkça kullanılan bir takvim aynı zamanda gün içindeki zamanı gösteren bir çeşit ilkel saattir.)

Teknolojinin henüz bazı basit el aletlerini geçemediği o çağda, böyle bir hesaplama yapabilmek gerçekten, olağanüstü bir zeka işi..

Kaynak; Matematik MEB Yayınları

Sevgi ve ışıkla.

Nilüfer Akpınar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erastosthenes M.Ö. 200'lerde yaşamış. Oysa dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü söyleyen Galile ise M.S. 1564'de doğdu. Galile'yi yakmaya kalkanların başında da Aristo'cular vardı. Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan da Galile diye biliyorum ben. Erastosthenes dünyanın yuvarlak olduğunu bilseydi Galile'ye ne gerek vardı de'mi? Magellan da 1500 lerde dünyanın yuvarlak olduğunu deniz yoluyla kanıtladı ancak. Siz dinciler her bilgiye böyle balıklama, ezbere dalıyorsunuz, hiç irdelemeden, incelemeden. İyi ki biz dinsizler varız, yoksa insanlığın da dünyanın da hali harap olacak. Ruhunuza el Fatiha, Uzak durun artık ya şu bilim konularından olsun; insanları yanıltıyorsunuz bakın. Erastosthenes dünyanın yuvarlak olduğunu bilmiyordu ki!

Necdet  
 19.05.2010 6:17
Cevap :
Sn Bilge(!) ezbere konuşuyorsunuz. Galileo dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlayan kişidir.. Oysaki, Orta çağın çok öncesinde Eski Yunan’da hatta bilim adamlarına göre daha öncesinde de dünyanın yuvarlak olduğu biliniyordu. Eski insanlar dünyanın yuvarlaklığına dair deliller bulmuşlardı bunlardan bazıları; Ay tutulması sırasında ayın üzerine düşen dünyanın gölgesinin muntazam bir dairenin parçası biçiminde oluşudur. İnsanın aklına gelen ilk düşünce şudur, “Madem dünya yuvarlak bunun bir sınırı olmalı.” Bu düşünce temelde bir matematik problemini de beraberinde getirmiştir. DÜNYANIN ÖLÇÜLMESİNİN PROBLEMİ. Bu problemin çözümüne ilişkin, Erathostenes, bilinen ilk açıklamayı yapmıştır. Yaklaşık olarak dünyanın çapını ölçmüştür. Sanırım bu yorumu laf olsun diye yazdınız. Bilimden uzak durmam mümkün değil, çünkü branşım bu, matematik. Ayrıca, dinli, dinsiz ayrımınızı da kınıyorum.  19.05.2010 13:04
 

sevgili öğretmenim hani devlet adamlarımız hatta siyasilerimiz derler ya kim ki bir taş koymuş sa insanlık adına hizmet için bir yere bende koymalıyım bir taş onun için gereken yere ne yazık ki okuyup öğrenemedim ilimi bilimi şöööyle rahatça, üstünde tartışıp çözemedim yaratılışı hakla. icatlara buluşlara bir bakılsa kimler bulmuş çoğunu biz boşa uğraştığımız zaman başkaları bulmuş doğrumu ,?? piri reise çok saygı duyduk bir yol haritası için haktır diye abarttık idamla kaldırılmış internetten anladık hazarfeni o günlerde hiç mi hiç anlamadık şimdiler de binbir şike geziniyor çevremizde kimbilir bazıları boğuluyor sanki o da Deniz de teraziyi tam ortadan tutuversek olurmu! hulusi soydal antalya

hulusi soydal 
 17.05.2010 14:55
Cevap :
Merhaba efendim, doğru söylüyorsunuz.. Çok teşekkür ederim değerli katkınıza. Selam ve saygılarımla.  17.05.2010 18:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12927
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster