Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '13

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Estetik Meme büyütme Ameliyatı Rehberi (1. Bölüm) Ameliyat öncesi çok sorulan 10 soru

Estetik Meme büyütme Ameliyatı Rehberi (1. Bölüm) Ameliyat öncesi çok sorulan 10 soru
 

silikon meme protezi


1- Meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum, 17 yaşındayım bana ne önerirsiniz?

Genelde biz estetik cerrahlar, özellikle bir estetik ameliyat yapmak için kişinin 18 yaşına gelmesini bekleriz. Bunun nedeni kişinin yasal olarak karar verebilmesi değildir sadece, aynı zaman da vücut gelişmesinin de tam oluşması önemlidir. 17 yaşındaki bir genç kız zayıf ise normal kilosuna ulaştığında, belki de meme büyütme ameliyatı olmasına gerek kalmayacaktır.

2- Yıllardır ameliyat olmak istiyorum ama aynı zamanda sağlığım da bozulsun istemiyorum ne önerirsiniz?

Meme protezi ameliyatının elbette bazı riskleri vardır. Ama bunlar sağlıklı kişilerde önemsenmeyecek kadar azdır. Unutmamak gerekir ki meme büyütme ameliyatı estetik cerrahinin en yüz güldürücü ameliyatlarından biridir.

3- Halen birtakım sağlık problemlerim var meme büyütme ameliyatı bu problemlerimi ağırlaştırır mı?

Aslında bu sorunu en güzel cevabı bir Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah ile yüz yüze görüşmektir. Ama genel olarak bilgi vermem gerekirse aşağıdaki sağlık problemine sahip kadınlarda meme protezini tavsiye etmem.

- Aktif Enfeksiyon

- Otoimmün hastalıklar (lupus, skleroderma gibi)

- Yara iyileşmesi problemi olanlar

- Bağışıklık sistemi problemi olanlar

4- Henüz çocuğum da yok. Doğurduğumda emzirebilir miyim?

Meme protezi olan kadınlar rahatlıkla emzirebilmektedirler. Bunun bebeğe karşı bir yan etkisinin olduğunu gösteren bilimsel yayın yoktur.

5- Ne tip meme protezi seçmeliyim anatomik, yuvarlak? Kafam karıştı.

En doğrusu Estetik cerrahınız ile bu konuyu tartışmanız, avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurarak bir seçim yapmanızdır.

6-Büyüklük nasıl olmalı? karar veremedim. 200-300 cc. Konuşuluyor ama kafamda canlandıramıyorum.

Ben genelde ameliyatta kullanmayı düşündüğüm büyüklükteki protezi hastamın sutyen içine koymasını sağlayarak ameliyat sonrası büyüklüğü aşağı yukarı anlamasını sağlıyorum. Unutmamak gerekir ki bir bardak su yaklaşık 200 cc. dir.

7- Ameliyat sonrası dokunulduğunda protez olduğu anlaşılır mı?

Günümüzde teknoloji çok ilerledi, eğer kapsül kontraktürü gibi bir komplikasyon olmadıysa memeye dokunulduğunda protez konulduğunu anlamak mümkün değildir.

8- Ameliyat olacağım ama protezlerim patlar diye korkuyorum?

Bu da en çok sorulan ve korkulan durumlardan biridir. Muhtemelen yıllar önce bir sanatçımızın protezlerinin ciltten dışarı çıkması (expoze olması) nedeniyle akılda kalan bir durum. Protezler oldukça sağlam yapıdadır. Neredeyse diyebilirim ki meme üstü yere atlasanız bile patlatamazsınız.

9- Ameliyat sonrası çok ağrı olduğu doğru mu?

Meme büyütme ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat değildir. Ağrı duyma tamamen sizin ağrı eşiğinizle ilgilidir. Benim ameliyat ettiğim hastalarımdan ertesi gün evde temizlik yapan olduğu gibi 3-4 gün kolunu kaldırmakta zorlanan hastam da olmuştur.

10-Meme büyütme ameliyatı olacağım ama meme kanserinden korkuyorum.

Günümüzde meme kanseri riski yaklaşık her 9 kadından 1 tanesini etkilemektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda meme protezlerinin meme kanseri riskini artırmadığı, aksine ameliyat olan kadınların kendileriyle daha ilgili olduğu için oluşan kitlelerin erken dönemde fark edildiği kaydedilmiştir.

twitter: @drgurcanaslan

facebook: Dr. Gürcan Aslan Estetik Cerrahi

www.drgurcanaslan.com

 
Toplam blog
: 11
: 1979
Kayıt tarihi
: 29.11.13
 
 

Yaklaşık 30 yıldır Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahım.  İlgi alanlarım daha çok estetik ce..