Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1316
 

Kendine Ait Bir Oda

Kendine Ait Bir Oda
 

Bir kadın için en zor şey kendi ayaklarının üzerinde durabilmesidir ve böylece modern zamanlarda feminist olmak için birçok gerekçe çıkar ortaya. Ama zamanın döngüsünde kadın yazarların edebiyat dünyasında zemin taşlarını oluşturan birçok yazar kendine ait bir odası olmadan yaratıcılığını dökmüştür sayfalar dolusu kelimeye, kendi hayal alemini başkalarının hikayesinde ve himayesinde, küçük bir parantez olarak yaşamıştı. Örneğin Bronte Kardeşler ve Jane Austen. Austen’ın sinemaya da kazandırılan romanı Pride and Prejudice / Aşk ve Gurur’u belki de yaşayamadığı güzelliklerden esinlenerek yazmıştı. Aşk gibi mesela. Daha birçokları da yapıtlarının ciddiye alınması için bir erkeğin kimliğine bürünmüşlerdi kitaplarının kapağında ve yüzyıllarca bir kadın oldukları bilinemişti.

İşte Virginia Woolf, A room Of Ones Own / Kendine Ait Bir Oda’da, kadınların önünde verdiği konferansların metinlerini bir araya getirdiği bu en kolay okunan kitabında bu konuya ışık tutar: Kadının kimliği, toplumdaki ve edebiyattaki yeri. Ve belki de güzel bir soruya tatminkar bir cevap albilirsiniz: Neden kadınlar da Shakespeare gibi bir deha hiç çıkmamıştır?

İşte kitaptan bazı fosforlu alıntılar:

“Düşsel planda kadın son derece öenmlidir, gerçek yaşamda ise tamamen öenmsiz. Şiiri bir baştan öbür başa kaplar ama tarihate hiç görünmez. Kurmaca yazında en esin dolu sözler onun dudaklarından dökülür ama günlük yaşamda hiç okuyup yazmaz ve kocasının maslıdır.”

“İmzasız birçok şiir yazmış olan Anon’un (Anonim) ardında bir kadının gizlendiğini varsayacak kadar ileri gidebilirim.”

“Eğer Tolstoy evli bir hanımefendiyle dünya denen şeyden uzak olarak bir kır evinde yaşamış olsaydı, Savaş ve Barış’ı zor yazardı diye düşünürüm.”

“Kadınların hiçbir zaman kendilerine ait diyebilecekleri bir yarım saatleri yoktur.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bloglarınızı keyifle okudum,Yolun diger yarısı hocamın sayfasından girerek...Virginia Woolf kadınım diyenin okuması gereken bir yazardır.Ancak hem okuyup hem konuşanda bizleriz.Umarım duyanlarımız olur.Değil yarım saat,gün bizimdir...

FiGeN 
 04.09.2007 22:27
Cevap :
tüm ömrüne "benim" diyenlere,teşekkürler!  04.09.2007 22:44
 

Virginia Woolf'un bu kitabı sadece yazıldığı devirde değil günümüzde de kadınların oturup kendileri ve hakları hakkında düşünmelerine yol açtığına inandığım önemli bir kiştaptır. sevgiyle selamlar. ezgi umut

Ezgi Umut 
 26.08.2007 18:00
Cevap :
umarım her kadın toplum tarafından çizilmiş sınırların ötesini okuyarak aşar...teşekkürler  26.08.2007 23:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1450
Kayıt tarihi
: 24.06.07
 
 

19 yaşında İstanbul Üniversitesi'nde amerikan edebiyatı öğrencisiyim. Hobilerim: okumak, yazmak, fil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster