Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '22

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
12
 

" Eren Eskişehir'de

Filmin bir özel gösterimi de  dün Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi Sinema Anadolu Salonu’nda yapıldı.  “Kesişme, İyi ki Varsın Eren” filminin oyuncuları Rahman Beşel(Eren Bülbül), Mutlunur Lafçı (Ayşe Bülbül) ve Kemal Balıbaş (Fethi Sekin)’ın katıldığı özel gösterim büyük ilgi gördü. Gösterim öncesi yapılan söyleşide, TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven, Yapımcı Dijital Sanatlar’ın Genel Koordinatörü Çağlar Ercan, oyuncular Rahman Beşel, Mutlunur Lafçı ve Kemal Balıbaş, filmin çekim aşamalarını, yaşadıkları anıları anlatarak soruları cevaplandırdılar. 
 
Vizyona girdiği ilk günden itibaren ülkemizde ve yurtdışında büyük ilgi gören, pandemi döneminde üç hafta boyunca üst üste en iyi gişe yapan Türk filmi olan TRT ortak yapımı “Kesişme, İyi ki Varsın Eren” filmine yurdun dört bir yanında özel gösterimler düzenleniyor. Bu gösterimlere katılan binlerce kişi filmi izleyerek beğenilerini dile getiriyor.
 
FİLME ÖZEL SÖYLEŞİ YAPILDI…
 
Filmin bir özel gösterimi de  dün (Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi Sinema Anadolu Salonu’nda yapıldı.  “Kesişme, İyi ki Varsın Eren” filminin oyuncuları Rahman Beşel(Eren Bülbül), Mutlunur Lafçı (Ayşe Bülbül) ve Kemal Balıbaş (Fethi Sekin)’ın katıldığı özel gösterim büyük ilgi gördü. Gösterim öncesi yapılan söyleşide, TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven, Yapımcı Dijital Sanatlar’ın Genel Koordinatörü Çağlar Ercan, oyuncular Rahman Beşel, Mutlunur Lafçı ve Kemal Balıbaş, filmin çekim aşamalarını, yaşadıkları anıları anlatarak soruları cevaplandırdılar. 
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, şehitlerimiz Eren Bülbül ve Ferhat Gedik'i rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Filmde şehit Eren Bülbül'ün annesi Ayşe Bülbül'ü canlandıran Mutlunur Lafçıise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“FİLM GERÇEK MEKANLARDA ÇEKİLDİ…”
 
"Benim en çok korktuğum şeylerden biri şiveydi. Eren'in ablası Yeter bana şive koçluğu yaptı. Aile ile tanıştım, onlarla çok vakit geçirdim. Karadeniz de benim hiç bilmediğim bir bölge. İnek sağmadan tutun, yayla yolunda yürümek, 13 çocuklu bir ailenin nasıl vakit geçirdiği ile ilgili aile ile vakit geçirerek bunları deneyimledim. Film gerçek mekanlarında çekildi. Biz hep Eren'in kabristanının önünden geçerek sete gittik. Bu bizi çok zorladı. Ben sete girmeden çekilecek sahnenin hikayesini Eren'in annesi Ayşe Bülbül'den dinledim. Çok hüzünlendiğimiz anlar yaşadık…”
 
EREN BÜLBÜL’Ü CANLANDIRMAK BENİM İÇİN BİR ONUR…”
 
Şehit Eren Bülbül'ü canlandıran oyuncu Rahman Beşel ise Kesişme, “İyi ki Varsın Eren filmine nasıl katıldığını anlatarak şöyle konuştu: 
 
"Böyle bir biyografi filminin, şehitlerimiz Eren Bülbül ve Ferhat Gedik'in filminin çekilmesi çok güzel. Gün geçtikçe halkımızın sevgisi daha da artıyor.  Sosyal medyadan çok güzel mesajlar alıyorum. Eren Bülbül ve Ferhat Gedik'in hayatının anlatıldığı bu filmde olmak ve Eren Bülbül’ü canlandırmak benim için bir onur... Filmin senaryosunu bana oyunculuk dersi veren Bahar Kerimoğlu ile çalışırken günde 20-30 kez okuyordum ve o duyguyu hiçbir zaman kaybetmiyorsun. Çünkü bir biyografi bu. Gerçek insanlardan dinlenmiş. Ayşe teyzeden, Cemile abladan, çatışmada görev alan askerlerden dinlenmiş. Bir kurgu olsa burada bir şey var dersin ama diyemiyorsun…"
 
Beşel, filmde etkilendiği iki noktanın bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şehit Eren Bülbül'ün babası, Eren 13 yaşındayken vefat etmiş. Eren çalışmaya, yevmiyeye gidiyor, ailesine bakıyor, evin erzaklarını alıyordu. Bu beni en çok etkileyen durumlardan biriydi. 15 yaşındaki bir çocuk ne kadar para kazanabilir ve 13 kişilik bir aileye bakabilir? Diğeri ise filmin bütün sahneleri gerçek mekanlarda çekildi. Sete giderken Eren'in mezarı hemen üstümüzdeydi. Vurulma sahnesinde de çok zor duygular yaşadım. Yaşıyorsun o anı resmen. Çok zor duygular. Yaşıyorsun ama anlatamıyorsun..."
Gösterimde filmi, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ile çok sayıda davetli izledi.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 581
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 28.02.16
 
 

1991 yılında Show Haber'de stajyer muhabir olarak başladım. Daha sonra, İlker Yasin yönetimindeki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster