Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '12

 
Kategori
Magazin
 

''Lale Devri'' üretkenlikte sınır tanımıyor!

''Lale Devri'' üretkenlikte sınır tanımıyor!
 

Show TV’de başladığında pek ilgi çekmemişti ‘Lale Devri’… Oysa konusu gelişmeye ve izleyici çekmeye çok müsaitti. Emina Sandal’ın rolüyle bağdaşmadığını, dizinin bu şekilde hedefe ulaşamayacağını, yeni bir kanla kısa sürede toparlanabileceğini yazmıştık o zaman. Nitekim haklı da çıktık.

Show TV’den FOX’a geçen ‘Lale Devri’, bir ilke imza atıp ‘Yer Gök Aşk’ dizisinden Toprak karakterini transfer edince dizi piyasasından kolay silinmemekte kararlı olduğunu da gösterdi. Bu ilginç fikir üretkenliğiyle canlandırılan dizi, Hatice Aslan ve Serenay Sarıkaya’nın başarılı ‘fettan kadın’ performanslarının büyük katkısını da arkasına alıp Cumartesi reytinglerinde üst sıralara kolayca yerleşti. Artık bundan sonrası, tamamen senaristin üretkenliğe kalmıştı. Böylece‘fikir’ üretiminden‘çocuk’ üretimine geçildi. ‘Muhteşem Yüzyıl’a taş çıkartırcasına, kadın entrikalarıyla yürüyen ‘Lale Devri’ senaryosu, konu tıkanıklılığı yaşamamak için Çınar’a Padişah üretkenliği verdi.

Ölen eşi Lale’den kızı olan Çınar, ‘Her aileye üç çocuk’ tavsiyesi doğrultusunda hareket ederek, teselli ilişkisi yaşadığı baldızı Yeşim’i ve ardından ‘Bugün tanışma, yarın nikâh’ usulü evlendiği Toprak’ı hamile bıraktı. Çocuk üretiminden gelişmeye odaklanan ‘Lale Devri’nde, bu hamilelik furyasından Zümrüt Taşkıran ve Reyhan Hanım da nasiplendi. Ama onların çocuk doğurması daha fazla entrika çevirmelerine engel teşkil edeceğinden, hamilelikleri hastalık bahaneleriyle sonlandırıldı. Geriye bir tek İkbal Hanım kaldı, çocuk üretemeyen. Aslında ona da, hazır Necip Bey’le aynı çatı altında kalıyorken, bir formül bulunsa hiç fena olmaz. Böylece Zümrüt Hanım’la Necip Bey’in ilişkisi iyice çıkmaza sokulur; barışma süreçleri uzatılıp yeni bölümler kazanılır. Düşünmeye değmez mi?

‘İstikbal, çok çocuktadır’felsefesini benimseyen ‘Lale Devri’nin bir diğer özelliği, erkeklere ‘ikişer kadın’ düşmesi! Kendisine ‘mini harem’ kuran Çınar, Toprak aşkıyla yanarken, çocuk bahanesiyle Yeşim’den de kopamıyor. Zamanında kardeşinin karısını ayartıp Çınar’ın tohumunu atmakta sakınca görmeyen muhafazakâr Necip Bey, ne yengesi ve eski sevgilisi İkbal Hanım’dan, ne de sonradan abayı yaktığı Zümrüt Taşkıran’dan vazgeçiyor. İçgüveysi Mehmet, boşta kalmamak için Ece-Reyhan arası gönül gezdiriyor… Peki, şimdi Avukat Okan ‘Ben niye sadece Reyhan’layım, başım kel mi’ diye hayıflanmaz mı? Tıpkı, İkbal Hanım gibi ona da yazık. Bu haksızlığa bir çare bulmak gerek. Gerçi hafiften Toprak’a meyilli ama hevesi kursağında kalmış durumda. Neyse, üretken ‘Lale Devri’ senaristi bu noktayı da dikkate alır elbet.

Sahne aralarını uzun tutmadan ve konusunu fazla sulandırmadan ilerlemeyi başaran ‘Lale Devri’nin son üretkenliğine gelince… Kaan Girgin’i zengin işadamı Ali olarak Necip Bey’e karşı rekabete sokan ve Toprak’ı Çınar’dan boşayarak yeni bir yol haritası çizen dizinin taze kanı, Korel Cezayirli. ‘Karadağlar’da, yumuşak ve dürüst kişiliğe sahip Kadir karakteriyle karşımıza gelen Cezayirli, burada da aynı çizgideki karakterle, Toprak için kötü gün desteği olacak. Tabii, Çınar’ın şimşeklerini üstüne çekme pahasına. Bunun getirisiyse, daha çok çatışma ve yeni sezon garantisi!

Özetle; üretkenlikte sınır tanımayan senaryosuyla dışlanmaya kafa tutup, ‘küllerinden doğan Anka kuşu’ misali serpilip büyüyerek, ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’nin yokluğunda toplam izleyici grubunun birincilik koltuğuna oturmayı başaran ‘Lale Devri’, bulunduğu yeri uzun süre korumayı becerecek! Tabii kısırlaşmazsa…

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1166
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1578
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster