Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '09

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
942
 

“Bir şarkısın sen”e uyarı...

“Bir şarkısın sen”e uyarı...
 

"Bir garipsin sen" demeli.Muhafazakar AKP'liler değil, ilerici CHP'liler program kapansın istiyor.


*Yarışma siyasi rolleri bile değiştiriyor.

RTÜK Sunuculuğunu Pınar Altuğ ve Erol Evgin'in yaptığı ATV’de yayınlanan “Bir şarkısın sen” minikler programına “Uyarı” cezası vermiş. Devamı halinde RTÜK ATV'ye önce 250-500 bin lira arasında para cezası, ardından da program durdurma'' cezası verebilecekmiş. Bana göre oldukça muhafazakarca bir tutum. İşin garibi bu kez muhafazakarlık AKP kontenjanlı değil üyelerden değil, CHP kontenjanlı üyelerden geliyor. Çoğunluk oyuyla uyarı cezası geliyor ama RTÜK’de AKP ağırlığı olduğu biliniyordu. Öyleyse karar nasıl alındı ve böyle karar alabilen RTÜK, yargılanması sözkonusu, istifası istenen Başkan Zahid Akman’ı niçin azledemiyor tam bir muamma..

CHP Adana Milletvekili Gaye ERBATUR’da konuyu soru önergesiyle TBMM’ye taşımış, programın çocuk ve gençlerin ruhsal, fiziksel ve ahlaki gelişimlerini olumsuz etkilediği suçlaması getirmişti. Ne gibi ruhsal, fiziksel hele ki ahlaki olumsuzluk verisi elde ettiği ise tam bir soru işareti. Geleneksel tutucu AKP yandaşı medya söz konusu olunca susmuş, geleneksel açık fikirli CHP ise hasmı söz konusu olunca gürlemiş. Roller değişmiş.

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından da bir bildiri yayınlamış ve BM Çocuk Hakları sözleşmesine aykırı davranıldığı vurgulanmıştı. Ankara Barosu "Programa katılan çocukların yaşı, fiziksel ruhsal gelişimi, bulunduğu ortam, kendisine sunulan geçici imkanlar, hayatlarının olağan akışının dışında bir yaşam ve giyim tarzı, başarı uğruna gösterecekleri aşırı efor, eğitim gördükleri asıl ortamdan uzaklaşma" gibi sakıncalar yarattığını savunmuştu.(Gazeteport)

Bana göre bardağın boş tarafını zorlamalarla arayan değerlendirmeler. Dünyanın ilk çocuk bayramını kutlayan ve dünya çocuklarını ağırlayarak gösteriler düzenleyen bir ülke için de bu “çocuksuz vitrin ve dünya” söylemleri ise utandırıcıdır. Çelişki de var. 13 yaşındaki çocuklara düzülmüş aşk türküleri, evlilikler var ama ekranda şarkı söyledi mi ne ruh kalıyor ne ahlaki yapı.

Dünyanın en büyük ünlü sanatçıları yeteneklerini sergilemeye küçük yaşta başlamışlardır. Gelişmenin koşulu, çalışmalarını sunabilmek, başarıyı tescil ettirebilmektedir. Yoksa arkası gelmez. Mozart ilk bestesini yaptığında henüz 5 yaşındaydı. Elvis Presley 10 yaşında şarkı yarışmasına katılmıştı. Beethowen ilk bestesini yaptığında yaşı 12’dir. İdil Biret piyanoya, Suna Kan kemana küçük yaşta başlamışlar ve çocuk yaşta eğitim için Avrupa’ya gitmişlerdir. Fazıl Say’da çok küçük yaşta başlayıp konserler verdi. Yetenekleri rüştünü görme yaşına hapsederseniz gelişemezler, kaybolup yitirilebilirler. İnsanın en iyi öğrenme yaşı küçük yaşlardır ve ilerletmek için sunum ve başarı teşvik edicidir.

Küçük Emrah, Ceylan küçük yaşta sahne almışlar da ne zararını görmüşler. Servet içinde yüzüyorlar. Asıl siz belki de bazıları yetenek sahibi olan, eğitim olanağı bulamayan sokaktaki mendil satan çocuklara bakın. Onların aldığı sahne çok daha yaralayıcı.

Hem ekranı çocuk şarkıcılara kapatacaksınız da ne olacak. Başka alanlar var. Dizilerde çocuksuz aile mi sergilenecek. Reklamlarda, filmlerde çocuklar oynayamayacak mı? Öyle şöhret yakalanamıyor mu? Ayşecik, Sezercik, Parla Şenol, Gülşah oynadıkları için mutsuz mu olmuşlar? Yoksa mesleği bıraksalar bile saygın, parlak bir geçmiş hoş anılar, izlenimler mi yaratmıştır? Bu yaşta bu yetenek çocuklara ve ailelerine Tanrıdan bir piyango. İzleyenler için de bir küçük amorti. Önüne set çekmek niye?

Okan Bayülgen bile "Disco Kralı" programında “çocukların üzerinden para kazanıldığı ve stüdyo dekorundaki led ışıkların epilepsi hastalarını krize sokabileceği” eleştirisini getirmişti. Şaka gibi sanki. Kendisi de gençlerin üzerinden para kazanmıyor mu? Çocuklar kimin üzerinden para kazanıyor peki? Herkes bir şeyler üzerinden kazanıyor ama kendi alanı meşru, diğerleri mekruh. (Beğenilmeyen şey)

Kimileri de yasaklar üzerinden geçimini sağlama, rant peşinde anlaşılan. Fakat isabetsizlik var. Çocukların yeteneklerini sergilemeleri üzerine siyaset yapılıp, ticari rekabete bu çocuk ve velilerinin hakları ve belki toplumun sanatsal geleceği kurban ediliyor.Tutucu duygular istismar edilerek önleri kapanmaya çalışılıyor. Hem de siyasi misyona ters bir tutumla.

Kimin, hangi medya grubunun yaptığına değil, objektif olmaya gayret edelim. Gayet ölçülü, duyarlı bir program. Bu program tüm çocuklara şarkı söyletiyor. Kendini test etmesine yarıyor. Çocuksu duyguları, çocuk sevgisini kıpraştırıyor. Üstelik küçücük çocukların ağzından asırların Türk musikisini duyabilmek ne kadar hoş. Kıskanmayın, bırakın bu teraneleri.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 805
Toplam yorum
: 1420
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 2303
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster