Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '18

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
5252
 

"Bir Zulme Engel Olamıyorsanız Onu Herkese Duyurun!" Çocuklara Dokunmayın Efendiler!!!

"Bir Zulme Engel Olamıyorsanız  Onu Herkese Duyurun!"   Çocuklara Dokunmayın Efendiler!!!
 

"Bir Zulme Engel Olamıyorsanız 
Onu Herkese Duyurun!" [Hz. Ali]

 

Bize, bu dünyayı böyle mi emanet etmişlerdi? 

Eskiden yolda gördüğümüz her çocuğun saçını okşar, severdik. İçimiz dışımız birdi. Kötülük düşünmezdik. Kötülük düşüneni, kötülük yapanı da içimizde barındırmazdık.

Şimdi, bu ne mümkün. Çocuklarla yan yana geçerken gözle bile bakmaya, yanlış anlaşılırız diye dokunmaya korkar olduk.

Eskiden bütün kapılar ve pencereler sokaklara açılırdı. Saatlerce kapı eşiğinde birlikte otururduk. Her iş imece usulü yapılırdı. Herkes birbirini tanırdı.  Şekerci Amcamız vardı, çocuklara vermek için ceplerinde şeker taşırlardı. Çocuklar, onların yolunu gözlerdi. Bir şekerle oluşan mutluluk duygusu herkese iyi gelirdi. Şeker gibi zamanlarmış.

Biz şanslıydık. Çocukluğumuzu yaşadık.

Ya şimdi, çocuklar ne yapıyor?

Evlere hapsolmuşlar. Teknolojinin nimetlerinle vakit öldürüyorlar. Sokaklarda çocuk sesi duymak, oynayan çocuk görmek neredeyse mümkün değil. Düşe kalka dizleri kanamayan, “çocuklar için oyun ciddi iştir” oyun kuramayan, kazanmanın ve kaybetmenin, paylaşmanın tadına varamayan, enerjisini hak ettiğince harcayamayan çocuklarımız var. Dışarıya salınmayan çocukları evde daha büyük tehlikeler bekler olmuş. Evdeki yedi başlı ejderhalar.  Kimin nereden çıkıp, ne yapacağı bilinmez olmuş. Vahim ötesi bir durum.

 

Ne oldu bize?

Kan donduran olaylar, kötü günler yaşıyoruz? Çocuklara kirli ellerinle dokunuyorlar. Akıl almaz iğrençlikler yapıyorlar. Bu tür haberleri izlerken, okurken daha ilk satırda   içimiz daralıyor. Boğuluyoruz. Midemiz bulanıyor.   Kimseye güven duyamıyoruz. Çoluğumuz çocuğumuz için daha çok endişeleniyoruz. Hep tetikteyiz. Bu bizi çok yoruyor. Yıllardır sağlıklı uykumuz yok.  Uyuyacak halimiz de yok.

Uyumamalıyız.

Uyanık kalmalıyız…

Yarınlarımız “çocuklarımız” gözümüzden sakındıklarımız.

Kuşlar gülümsemiyor.

Binlerce yıllık gülümsemeleri artık yok.

Canım memlekette acıdan başka bir şey yok.

Hüzne bulanmaktan, cayır cayır yanmaktan, bunları okumaktan, çözümsüzlükten, boş konuşmalardan bıktık.

İnsan, iyi ve güzel şeyler yazmak istiyor.

 

Ben şiddete karşıyım.

Şiddetin her türlüsüne karşıyım.

Eminim, siz de şiddetin her türlüsüne karşısınız.

“Her çiçek birbiriyle dost değil miydi? “

 Artık, olaysız gün geçmiyor. Huzur neydi, mutluluk neydi, barış neydi, sevgi neydi, birlik neydi, dirlik neydi? Unuttuk.

Evin içinde kötülük var.  

Evin içinde acı var.

Evin içinde kan var.

Evin içinde ölüm var.

 

  http://blog.milliyet.com.tr/gunbegun-adim-adim-curuyorsun-ey-toplum-/Blog/?BlogNo=582138

 

3 yaşındaki çocuğa tecavüz edene, eşi kanserle boğuşurken 4.5 yaşındaki öz kızına tecavüz eden babaya,   17 yaşında kanseri yenmiş bir genç kızı tecavüzden sonra öldürüp gömen üvey babaya, tümüne lanet edelim bugün, her gün lanet okuyalım v gereğini acilen yapalım. Unutmayalım. Unutturmayalım.

Daha çok küçücüktüler.

Küçüktü.

Çocuktu.

Annesi bile göz yumduğunda ve babası, koca adamlar onlara dokunmadan evvel.

Ve adaletin adaletsizliğinden.

 

“Kapanmaz çocukların yanaklarında açılan çukurlar.”

Çocuklarımızı, kadınlarımızı, insanlarımızı koruyamayan yasalar, bizleriz.  Masumları soğuk sularla yıkayıp, bembeyaz kefenlere sarıp, kara toprağa, derin mezarlara gömüp, aklanmayı bekliyoruz.  Saf tutuyoruz, saf tutanlara bakıp, bakıp gidiyoruz. Ne kısır bir döngü. İnsansal değil.

Şunu da aklım hiç almıyor;

Genç kızların tabutlarının üstüne gelinlik koyuyorlar.

Çok kızıyorum…

Kitap koyun, kurşunkalem koyun. Her renkten çiçek koyun.  Daha anlamlı olur.

Her türden ağaç, her bahar gelinliğini giyiniyor …

Hep birlikte olup daa hak ettikleri yaşamı hazırlayıp yaşatabilirsek eğer; Çocuklarımız, gençlerimizin önceliği; “Eğitim şarttır”

çocuklar uyurken sessiz kalınır ölürken değil ile ilgili görsel sonucu

 

Niye hiç kimse istifa etmiyor?

Niye acil önlemler alınıp, kalıcı, caydırıcı çözümler üretilmiyor, hayata geçirilmiyor?

Türkçesi " Sosyal devlet" nerede? 

Çocuklardan daha kıymetli ne varlığımız olabilir???

İnsaniyet nerede?

“Ölü çocukların sessiz çığlıkları. Ölü mü denir şimdi onlara? Kımıldamıyor gözbebekleri.”

Katledilen, taciz edilen, yarım bırakılan her çocukluk, her çocuk için yürümeliyiz, tabanlarımızın altı delik deşik olmalı, haykırırken sesimiz kısılmalı, “SUSMAYACAĞIZ” derken avuç içlerimiz kanamalı. Yürümediğimiz yol, patika kalmamalı. Çalmadık kapı bırakmamalıyız. Klavyemizin tuşları ağlamalı. Bulduğumuz her mecrada birliğimizle gürleyip, aydınlığımızla akmalıyız.  Ta ki; kuşlar ötmeye, arılar çoğalmaya başladığı zamana dek.

 

Çocukluk isterim

Çiçeklerin en güzel açtığı, dalında kaldığı zamanlarda

Gülünce hepimizin güldüğü bir dünyada

Annelerin ağlamadığı çokkk zamanlar isterim.

 

“Hani dünya kocamandı”

 

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, yazı ve yakın çekim

 

 Konuya dair bilgilenelim, tekrar okuyalım, okutalım:

Çocukta Cinsel Taciz 
Ve 
Cinsel Kötüye Kullanım
Pedofili

 

 

Hepinizin canı cennete. 

Melekler ağlamasın.

 

Nil Alaz

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neden bu dönem? Neden şimdi? Bu nedenler tek tek analiz edilmeli. Analizler yapılırken peşinen kimyasal falan değil fiziksen hadım devreye girmeli. Ben kızgınım feleğe! Dostlukla.

yeşilsoğan 
 23.02.2018 12:14
Cevap :
Nedenlerin cevabını benden iyi biliyorsundur. Dincilerin bolluğunda kaçınılmaz olan. Hadım da yetmez. Ah! Ben de kızgınım feleğe. Masumların gözünden yaşı eksik etmeyen şu yalancı aleme. Teşekkürler sevgili Yeşilsoğan! Dostlukla...  28.02.2018 13:31
 

'' Hani dünya kocamandı ^^ ...Söylenecek çok şey var ama anlatamıyoruz anlatsak da anlamıyorlar..selamlarımla

Tülay EKER 
 22.02.2018 16:22
Cevap :
Teşekkürler, selamlar...  28.02.2018 13:28
 

Her zamanki gibi tutku dolu bir yazı ve işin edebi kısmını çok iyi bildiğinizi yine söyleyeyim. Ancak ne var zulme engel olamıyorsanız herkese duyurmak bir işe yaramıyor. Savaşın çok kötü bir şey olduğunu kime duyuracağız, bilmeyen yok ki. Türkiye'de her iki çocuktan biri ebeveynlerinin şiddetine maruz kalıyor. Çocuklarını dayakla terbiye eden ebeveynlerin % 54'ü anneler ve % 46'sı babalar. Diğer taraftan yine bilimsel tespitlere göre küçük yaşta şiddete maruz kalan çocukların ileri yaşlarda şiddete meyilli oldukları tespit edilmiştir. Kısacası kültürümüz şiddet ekiyor ama şiddeti biçmeye başladığımızda hamasi feryatlar ediyoruz. Ayrıca bir bilgi daha 2016 yılında Türkiye'de 2.056 kişi öldürüldü ve öldürülenlerin 397 si kadın 1.659 u erkek ama biz sadece kadına karşı şiddetten söz ediyoruz. Bence tüm bu sorunlara objektif ve bilimsel gözlükle bakmanın zamanı geldi de çoktan geçiyor bile. Yoksa daha çok her türlü şiddet olayları yaşamaya devam ederiz. Selamlar

Matilla 
 22.02.2018 0:05
Cevap :
Ülkemizin bu kötü tablosu içler acısı. Dünyada 3.sıradayız. Bu büyük utançtır. Şiddetin zirvesindeyiz. İvedilikle gerekli tedbirler alınmalı ki buna dair "iyi hal indirimi olmayacağına" dair haberleri almaya başladık. Demek ki; sesimiz çıkınca, duyurunca, topluca haykırınca istenilen, olması gereken oluyor-muş. Çok teşekkürler incelikle ...Sağlık v saygıyla....  28.02.2018 13:27
 

Ne kadın, ne erkek, ne evlilik, ne aile, ne mahalle, ne de okul hiçbir şey eskisi gibi değil. Değerlerin yerle bir olduğu, sadece teknoloji, haz ve tüketim odaklı insan suretinde yaratıklara dönülüyor. Çözüm fabrika ayarlarımıza geri dönmek. Manevi değerlere, açık havaya, edebiyata, sanata yani insanî duygularımızı geliştirecek, insanî ilişkilerimizi iyileştirecek can suyuna ihtiyaç var.Çocukların böyle yetistirilmelerini çok önemsiyorum ve her fırsatta da bunu yapmaya ve etrafima anlatmaya çalışıyorum kendi çapımda. Sizin yazınız da bu gayretin ve niyetin bir sonucu. Teşekkür ve sevgilerimle...

Çiğdem Timur 
 20.02.2018 11:20
Cevap :
Sevgili Timur; "Can suyuna ihtiyacımız var." Gayretimiz ve niyetimiz birdir bizim...Eskiye özlemler çok birikti. Dilerim acilen; Aydınlığa kavuşacağız...Çok değerli görüşleriniz teşekkür ederim...Saygı v selamlarımla....  28.02.2018 13:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 471
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 286
Kayıt tarihi
: 23.10.10
 
 

Aklınla, kalbinle insanlık davası peşinde koşturan bir insan. Okur-yazar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster