Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1519
 

KAHRAMANMARAŞ Andırın İlçe Jandarma Komutanlığı

 KAHRAMANMARAŞ Andırın İlçe Jandarma Komutanlığı
 

 

Er Emre Tanık'ın ailesinden intihar tepkisi
 
KAHRAMANMARAŞ Andırın İlçe Jandarma Komutanlığı'nda nda vatani görevini yapan ve nöbet sırasında G3 piyade tüfeğiyle başına ateş edip yaşamına son veren Manisalı er 21 yaşındaki Emre Tanık'ın ailesi, olayı araştırmak için Kahramanmaraş'a gidecek. Emre Tanık'ın ölümünde ihmal olduğu görüşünü savunan ağabeyi Şakir Tanık, "Askeri yetkililer, oraya gittiğimizde olay yerini göstereceklerini ve bilgi vereceklerini söyledi. Eğer tatmin olmazsak, kardeşim AmerikaBirleşik Devletleri vatandaşı olduğu için ABD'den uluslararası yardım isteyeceğiz. Meclis önünde eylem yapacağız. Gerekirse askerde intihar eden askerlerin ailelerini toplayıp dernek kuracağız" dedi.
 
 
Kahramanmaraş Andırın İlçe Jandarma Komutanlığı'nda 92/2 tertip olarak vatani görevini yapan Jandarma Er Emre Tanık, geçen 26 Kasım gece nöbetinde, iddiaya göre G3 piyade tüfeğini çene altına dayayıp ateşledi ve yaşamına son verdi. Ailesi tarafından psikolojik sorunları olduğu belirtilen ve ABD vatandaşı da olan Emre Tanık, geçen perşembe günü memleketi Manisa'da toprağa verildi.
 
AĞABEY: ÖLÜMÜNDE ŞÜPHELER VAR
 
Emre Tanık'ın ağabeyi Şakir Tanık, kardeşinin ölümünde şüpheler bulunduğunu ileri sürerken, Manisa ve Kahramanmaraş'ta 4 kez doktora gittiğini, psikolojik durumunun bozuk olduğunu ve iki kez 'Kırmızı Reçete' ile ilaç verilmesine rağmen müşahade altında tutulmayıp bölüğüne gönderildiğini dile getirdi. Şakir Tanık, "Pazartesi olay yerini görmeye gideceğiz. Çok büyük ihmallerin olduğunu düşünüyoruz. Ölüm şeklinden de şüphe duyuyoruz" diye konuştu.
 
'BEDELLİ YAPABİLİRDİ, KOMANDO OLMAK İSTEDİ'
 
Kardeşinin komando olmak istediğini belirten Şakir Tanık, şunları anlattı: "Manisa Kırkağaç'taki acemi birliğindeki seçmelerde refüze etmişler. Kollarında çizikler vardı. Fiziki görünüşünden dolayı kardeşimi refüze ettiler. Bu olaydan sonra morali çok bozulunca da Manisa'da askeri hastaneye sevk ettiler. Orada kardeşime kırmızı reçeteli ilaç verdiler. Bölüğüne gönderdiler. Kardeşim, askerliğini bedelli yapabilirdi ama o komando olmak istedi. Kurban Bayramı'nda 10 gün dağıtım iznine geldi. Evden dışarı çıkmadı. Kimseyle görüşmedi. İçine kapandı. Askeri hastaneye gönderemedik. Annem Manisa Asker Hastanesi'ne gitti. Doktorlar 'Getirin' demişler. 'Siz gelip bir şekilde alın' dediğimizde, 'Biz alamayız' cevabını verdiler. Annem 'askerimiz deprasyonda bu şekilde giderse kendine de başkasına da zarar verebilir' dedi. Babamızın paranoid şizofreni olduğunu, Amerika'da tedavi gördüğünü söyledik. Yapacak bir şeylerinin olmadığını söylediler."
 
ÜST DEVRELERİ TEKMELEYİP DÖVMÜŞ
 
İzin bitimi kardeşini Kahramanmaraş'a götürdüklerini ifade eden Şakir Tanık konuşmasını şöyle sürdürdü: "Orada önce üst devre askerler kardeşime kendi yataklarını toplatmak istemişler. Kardeşim, 'Sen de askersin ben de askerim. Ben hizmetçi miyim?' demiş. Sonra arkadan tekme vurmuşlar, üzerine çullanmışlar. Bu olaydan iki gün sonra, Emre'nin Kahramanmaraş'ta hastaneye sevki çıkmış. Yeniden kırmızı reçeteli ilaç yazılmış. O arada kardeşimle internetten konuştum. Gözü mordu. Yüzünde çizikler vardı. 'Ne oldu?' deyince 'Kavga ettik. Suçum yok, tekmelerle vurdular' dedi. Sonra 'Otobüsü kaçırmayayım' dedi, ertesi gün çarşı izni vardı. 'Yine konuşuruz' dedi sonra da bölüğüne gitti. Kırmızı reçetelik eri hastaneye de yalnız başına göndermişler. Ancak kardeşim çarşı iznine çıkmadı sonra da ölüm haberini aldık."
 
'ARAŞTIRMA DERİNLEŞTİRİLSİN'
 
Kardeşinin ölümüyle ilgili başlatılan araştırmanın derinleştirilmesini isteyen Şakir Tanık, hem ölümünde hem de adli tıp raporunda çelişkiler bulunduğunu savundu. Ağabey Tanık şöyle konuştu: "Bize önce '23.55'te öldü' dediler. Sonra Albay geldi, '01.50'de ölmüş' dedi. Teslimat raporu geldi 23.59 yazıyordu. Adli tıp raporu'nda da 23.00 yazıyor. Arada üç saatlik fark var nasıl şüpheye düşmeyeyim? Emre'nin ölüm şeklini çenesinin altından seri atışla ölüm olarak açıkladıkları halde, Adli Tıp raporunda tek atış olarak tarif edildiğini gördük. Rapordaki üçüncü çelişki de merminin giriş ve çıkış delikleri. Giriş yeri 8x8 santimetre genişliğinde, çıkış 5x5 santimetre. Anlayamıyoruz bunu" diye konuştu.
 
ULUSLARARASI YARDIM İSTEYEBİLİRLER
 
Kardeşinin ABD vatandaşı olduğunu hatırlatan Şakir Tanık, "Bu konuyu takip edeceğiz. Kardeşim ABD'den oynaya zıplaya geldi. 'Ben askerliğimi uzun dönem yapacağım. Gerekirse bu vatan için şehit olacağım' diyordu. Bu işin takipçisi olacağız. Gerekirse uluslararası yardım talep edeceğiz, askerde intihar edenlerin aileleriyle iletişim kurup dernek bile kurabiliriz" dedi. (Kaynak: Milliyet)
 
Emre daha 21 yaşındaydı…. Ve kurallara yenik düştü…
 
Hep söylediğimi yineleyeceğim,
 
Sorumlular bulunup en ağır şekilde cezalandırılmalı… Merak ediyorum, TSK bu ölümlere ne zaman DUR! diyecek... 
 
Şehidimize Allah’tan rahmet ailesine Peygamber sabrı diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mehmetçiğimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum.Geçenlerde bir gazetede okudum,son yıllarda intihar edenlerin sayısı şehitlerimıizin sayısından daha fazla olduğunu yazmışlardı.Terörle mücadele edenken şehit olanlar:818 iken,ihtihar edenlerin sayısısı 934 kişi olduğunu yazıyordu.Hayret dedim.Ordumuzun başı sağ olsun...

Abdülkadir Güler 
 01.12.2012 9:05
Cevap :
üzerinde düşünülüp harekete geçilmesi gereken elzem bir konu...  01.12.2012 14:23
 

eger bu kardesimiz abd vatandasi ise(green kart degil) aslinda yapmasa da olabilirdi. Ama yazina gore hem aile hem de kabul esnasindaki tibbi heyet sorumlu. Poranoid sizofrenin boyle bir goreve uygun olmiyacagi yasada belli!Biraz karmasik gibi. Tahridan rahmet dilerim. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 01.12.2012 3:28
Cevap :
alayı karmaşık zaten...   01.12.2012 14:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1928
Toplam yorum
: 7346
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster