Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '12

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1773
 

10 Ocak Gazeteciler günü- 100’’ü içerde 10 bin davalı gazeteci

10 Ocak Gazeteciler günü- 100’’ü içerde 10 bin davalı gazeteci
 

Gazeteciler özgür olmazsa demokrasi olmaz.


Tam 51 yıl önce bugün, 10 Ocak 1961’de  Gazetecilerin çalışma koşullarını düzenleyen 212 sayılı yasa yürürlüğe girmiş ve Çalışan Gazeteciler Günü-Bayramı olarak o günden bu yana kutlanmıştır.( Çalışan Gazeteci tabirini kabul etmiyorum ama kullanıyorlar. İşsiz olan dışlanıyor mu? Gazetecinin emekliliği şeklendir. Ölene kadar, izinde de, hastanede de hapisanede de yazar. En azından şimdilik hafızasına kaydeder. Paylaşım dürtüsü onu bırakmaz.)

4 Ocak 1961’de 27 Mayıs’ın kurucu meclisi tarafından çıkarılan 212 Sayılı Fikir İşçiliği Yasası, Türk basınına dünyanın en gelişmiş ve demokratik düzenlemelerini getirmiştir. Getirilen haklardan bazıları 12 Mart ve 12 Eylül rejimlerince tırpanlandı. Hala da Gazeteci haklarını kısıtlama hevesleri var.

Yasa, gazetecilere haklı nedenlerle iş akitlerini tek yanlı olarak ve ihbar ve kıdem tazminatlarını da almak kaydıyla feshetme hakkını tanıyor. Kıdem tazminatına tavan sınırlaması koymuyor. Gazetecinin haklı nedenle istifa etmesi ya da işvereni tarafından işten çıkarılması halinde ödemek zorunda olacağı yüksek tazminat, dolaylı olarak iş güvencesi sağlıyor. Bir çeşit işsizlik sigortası. Gazeteciyi patron baskısından koruyucu maddeler var. Yasa, aslında gazeteciyi değil, son çözümlemede gerçek haberi ve bilgiyi, yani okuru ve yurttaşı görece güvenceye alıyor, koruyor.

212 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlar Hakkındaki Kanun çıkarılmak istendiğinde gazete sahiplerinden şiddetli tepkiler geldi. 9 büyük gazetenin patronu 10 Ocak’tan itibaren 3 gün gazeteleri çıkarmama kararı alıyorlar. Gazeteciler Sendikası ise radyodan okunan bildiri ile halkın haber alma hakkına saldırı meydana geldiğini açıklıyor. Patronların gazete çıkarılmasını engellediği 3 gün boyunca “Basın” adlı ortak gazete çıkarıyorlar.Yazı işleri Müdürü ise Abdi İpekçi.

Bab-ı Âli'de patron eylemi kırılıyor ve 27 Mayıs'ın Kurucu Meclisinde kabul edilen 212 sayılı yasa Milli Birlik Komitesi tarafından da onaylanıyor.Böylece gazetecilere önemin doruğa çıktığı 10 Ocak, Gazeteciler Günü ve bayramı olutor.

GÜNÜMÜZDE TÜRK BASINI, MEDYASI

Türkiye’de Uluslararası Basın Özgürlüğü Misyonu Raporu 2011 yayımlandı. Raporun sonuç kısmında, “Sonuç pozitif değil. Türkiye’de basın özgürlüğü daha önce olmadığı kadar tehlikede” deniyor.

Tüm Avrupa'da tutuklu gazeteci sayısının en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğunu ve bu konuda endişe duyulduğunu belirten sonuç bölümünde, Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda ifade özgürlüğüne engel olan maddelerin değişmesi gerektiği ifade edildi. Tutuklu gazetecilerin acilen serbest bırakılması istendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bir açıklama yaptı ve “100 gazetecinin cezaevinde bulunduğu, basına yönelik 10 bine yakın davanın açıldığı bir ortamda gazetecilik yapmaya çalışan bütün basın emekçilerinin gününü kutluyorum” dedi.

Gazetecilerin  en çok “terörist” suçlamasıyla tutuklandığını belirten Toprak, şöyle dedi:

“Basın ve ifade özgürlüğünün sınırı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarında saptandığı ölçüde geniştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerleşik hale gelmiş görüşe göre, “şiddet”, “silahlı mücadele”, “ayaklanmaya teşvik”, “kin ve nefret söylemi” içermemesi koşuluyla her türlü düşünce açıklaması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinin koruması altındadır…

Basın emekçilerinin kazanılmış hakları ellerinden alınmıştır. Yıpranma hakkı kaldırılmıştır. Bugün sendikasız, sigortasız ve güvencesizi çalışan gazeteciler büyük zorluklar içinde mesleklerini yapmaya çalışmaktadırlar..”

Gazeteciler günü dolayısıyla medya çalışanlarının diğer sorunlarına da değinilmeli. Basında işsizlik çok fazla. Ücret, maaş dengesizliği had safhada. İletişim mezunları, eğitimli gazeteciler yeterince tercih edilmiyor. Kriterler net değil,kayırma burada da var. İş güvencesi çok sınırlı. Özgürlükler de öyle. Patronlar siyasi baskılardan, güç odaklarının etkisinden çekiniyor, bu durum çalışanlara da yansıyor. Kalemini ipotekleyenlere rastlanıyor.Milli çıkarları savunsa “ulusalcı”, askeri övse “darbeci” olarak nitelenme korkusu var. (Ve tabii, iktidarı övse yandaş olarak) Aşırı otokontrol, var olan özgürlüklerin kullanımını da engelliyor.

Dürüst gazetecilik, gerçekle aydınlanmada halka, kamuya hizmettir. Ulaştırır, denetler, şeffaflığa hizmet eder.Özgür medyada toplumsal yarar vardır. 4.kuvvet de denir.Onsuz demokrasi olmaz.

Son dönem bayramlar gibi Gazeteci Bayramı da mahzun, hüzünlü.

Her şeye rağmen medya tüm çalışanlarıyla toplumun aydın ve dinamik bir kesimini oluşturuyor. En önemli bilgilendirme ve aydınlatma, iletişim aracı. Tüm medya çalışanlarının, tutkluların, internet, blog gazetecilerinin 10 Ocak Gazeteciler günü ve bayramını kutlar, sorunlarının çözüldüğü, hak ve özgürlüklerin arttığı nice bayramlar dilerim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Bizimkisi bedava fikir işçiliği, ona bile zaman zaman kayıt konuyor. Her halde ara sıra hangi rejimde yaşadığımızı anımsatıyorlar. Sizin de bu anlamlı bayramınız kutlu olsun. Saygı ve selamlar...

izmirli97 
 10.01.2012 18:48
Cevap :
Bizimkisi bir aşk hikayesi. Doğru bildiğini paylaşma aşkı. Bedava yazarız ama amatör ruh, en özgür olanıdır.Ruhumuz satılk değil. Hem gazete yazarlarının tümünün bizim kadar okunduğu ne malum. Gazete alıp da yazarlarını tanımayan çok. Bizler bedelsiz çalışan internet gazetecileriyiz.Sizin de bayramınız kutlu olsun.  10.01.2012 20:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 805
Toplam yorum
: 1420
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 2308
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster