Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '13

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
3822
 

3D tır oyunu; Euro Truck Simulator 2

Tır oyunları içinde farklı ve güzel bir oyun; Euro Truck Simulator 2

Özelikle gerçeğe daha yakın olarak tasarlanmış simülasyon oyunları çocukların ve hatta büyüklerin bile ilgisini son yıllarda daha da çok çekmeye başladı.  Bu tip oyunların insana ayrı bir keyif verdiği de şüphesiz.  Bu yaşadığımız keyif için internet bağlantımıza, bilgisayarlarımızın gücüne işlemcisine vb. tümüne birden minnettarız. Evet bu ilgili gören oyun firmaları da simülasyon pasatasından daha çok gelir elde etmek için kolları sıvadı ve bizler için de güzel oyunlar ortaya çıkmaya başladı.
 

Bunlardan bir tanesi SCS Software yapımını üstlendiği Euro Truck Simulator 2 oldu.


tır


Oyuna da ilk öncelikle karakterinizi açıyor ve taşıma şirketi kurarak oyuna başlıyorsunuz. Şirketinizi kurduktan sonra seçtiğiniz bir ülkede size bir garaj veriliyor bu garajı geliştirmek sizin elinizde para kazanarak şirketi dekore edip büyüte bilirsiniz. Tabi bu hemen olacak bir şey değil. İlk öncelikle çekiciniz olmuyor bu yüzden şoför olarak bazı şirketlerin mallarını taşıyor ve para kazanmaya başlıyorsunuz. Eğer derseniz ki ben çekicimi hemen alıp başlamak istiyorum. Bir kaç mal taşıdıktan sonra banklardan mailler geliyor. Bu maillerin içeriği sizi krediye teşvik etmek oluyor. Krediler ise 100.000$ ile 400.000$ olarak değişebiliyor. Oyunda basit bir seviye sistemi de mevcut mal taşıdıkça seviyeniz yükseliyor her seviyede bir puan kazanıyorsunuz ve bu puanları beceriler bölümünde kullanabiliyorsunuz.
 

süper tır oyunu
 

Para kazanmaya başladıkça filonuzuda geliştirebiliyorsunuz. Şirketinizi geliştirdikçe yeni söforler alıp çalıştırabilirsiniz. Böylece daha fazla para kazanıp çekicilerinizi yenileyebilirsiniz. Tabi işe aldığınız bu söforlerin becerileride çok önemli… Bu becerilerden örnek verecek olursak; Mesela bir söfor alacaksınız söforun ”Ekonomik Sürüş” yeteneği iyi olursa bu sizin için ekstra bir kazanç olur çünkü bu şöfor uzun yollarda daha az benzin harcayacaktır ve bu da sizin şirketiniz için bir artı.

Oyunda 8 çekici markası mevcut bunların resmi olanları ise Scania, Renault ve MAN. Bu çekiciler galerilerde satışa sunulmuş. Ülkelerde gezerken galeri yerlerini keşfedebilir yeni çekiciler satın alabilirsiniz. Oyuna yeni gelen bir özellik ise çekicinize özel aksesuarlar takabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları aynalar, iç dekorasyon, dış dekorasyon ve motor seçenekleri olarak kendi zevkinize ve bütçenize göre çekicinizi farklı bir görünüm kazandırabiliyorsunuz.tır oyunları


Birazda sürüş deneyiminden bahsedicek olursak. Çekicilerin içleri oldukça detayı bir biçimde tasarlanmış. Geniş bir alana hitap ediyorsunuz gerçekten içerdeymiş gibi hissediyorsunuz. Diğer oyunlarda olduğu gibi gps sistemimiz mevcut sistemi rahatça kontrol edip gitmek istediğimiz yönü rahatça buluyoruz. Uzun yollar git git bitmez en iyi dostumuz radyomuz, istersek farklı ülkelerin radyolarını dinleyebiliyoruz ama dersenizki ben kendi müziklerimi dinlemek istiyorum bunun içinde bir seçenek var. Görevler level atladıkça zorlaşıyor daha uzun mesafeler gidiyoruz. Oyunda 60 şehir mevcut bunların hepsini keşfedip yeni mallar alıyor ve bu mallar diğer şehirlere naklini gerçekleştiriyoruz. Ama tabiki hiçbirşey bu kadar kolay değil. Hava şartlarıda oyunda düşünülmüş. Özellikle yağmurlu havalarda gayet iyi tasarlanmış. Oyunda eğer hızlıysanız ve yağmur yağmaya başladıysa fren yapmanız gerekiyor aksi halde yol size zorluk çıkarabiliyor.


Sonuç olarak Euro Truck Simulator 2 tüm beklentileri rahatça karşılamış durumda. Eski oyundaki eksiklikler giderilmiş.  Simülasyonları sevenler, bu türden hoşlanmayanlar da bu oyunu oynayıp keyif alabilirler. Yolların efsanevi ismi Euro Truck Simulator yeni çıkan oyunu ile simülasyona gönül verenlerin kalbini çalmaya devam edecek gibi görünüyor. Yolların fatihi olmaya, mal taşımaya kendi şirketinizi kurup para kazanmaya hazır mısınız ?  Eğer kendinize güveniyorsanız gözlerimi kırpmadan bir gün boyunca yol alırım malımı zamanında teslim ederim derseniz hadi direksiyonun başına geçin, uzun ve yorucu bir yolculuğa başlayın !

Tır oyunları sevenler için bir de link verelim yaklaşık 75 adet birbirinden farklı oyun bulunuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2915
Kayıt tarihi
: 13.01.13
 
 

Tuncay Takmaz 1975 yılında Şişli İstanbul'da doğdu. Bugüne kadar 27 kişisel sergi açtı, çok sayıd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster