Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
132
 

41. inci iktisatçılar haftasının ardından

41. inci iktisatçılar haftasının ardından
 

İktisatçılar haftasının toplam programı


1974 yılından beridir dönemsel nedenlerle 1980 ve 2001 yılları dışında İktisatçılar haftasının 41 incisi 24-25-26 Nisan 2017 de İst Taksim THE MARMARA otelinde yapıldı.

KRİZİN YANSIMALARI; İKTİSAT SİYASET VE ADALET başlığından oluşan üç günde 21 saat süren, sabah ve öğlenden sonra olmak üzere toplamda altı oturumda 40 yakın konuşmacının sunum yaptığı programda; 20 inci yüzyılın başından beri oluşan krizlerin belirli sürelerde aşıldığı ancak 2008 den beridir devam eden global dalgalı krizin ne kadar devam edeceği ve nasıl bir sona ulaşacağının kestirilemediği özetlendi.    

Buna karşın her oturumun sonunda verilen söz hakkında ben; 1980 li yıllardan itibaren süratle gelişen teknolojiyle 2000 yılının dünyanın yeni dönemimin başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiğini, bundan önceki mekanik dünyanın aletlerinin artık hurdaya ayrıldığı gibi doktrinlerinin de arşive kaldırılması gerektiğini ifade ettim.

2008 yılından beridir yaşanan kriz olarak ifade edilen durumun aslında krizden öteye elektronik devrimin sosyal yaşamda oluşturduğu dönüşüm gibi (sosyoloji, hukuk ve iktisat)  Kamu Yönetiminde de geri dönülmez bir süreç oluşturduğunu, durumun özümsenerek yeni dünya düzeni için Devlet, Politika, Milletlerin Zenginliği, Açık Toplum ve Düşmanları gibi dönemlerinin gelecekçi çalışmaları benzeri yeni dünya düzeni için ilgili bilim dallarının uzmanlarından oluşacak bir kurulunun fütürist (gelecekçi) modeller üzerinde çalışması gerektiğini öneriyorum.  

www.kadrikanpak.com

 

                                                           

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorum 2:Devlet ve Yönetimi gerçekten irdelenmesi gereken bir konu.Esasında bu konu düşünürlerce çok yazılmışsa da bu teknolojik ve gelişmiş ve globalleşmiş dünyada yeniden değerlendirilmesi gereken bir konu.Ancak çok yüksek bir bilgi seviyesine de sahip olmak gerek.Bakalım deneyecğiz.Selamlar.

yılmaz çetingöz 
 06.05.2017 10:51
Cevap :
21 inci yüzyılda 'DEVLET ve YÖNETİMİ' çok boyutlu başlık, bence her ilgili denemeli...   07.05.2017 11:52
 

Merak ettiğim nokta ABD,ÇİN,JAPONYA ve Önemli Avrupa ülkelerinin ekonomik rakamlarını bilerek mi yorum yaptılar ve bir neticeye vardılar ? Bir de bunların daha önceki senelere ait rakamlarla mukayesesi yapılabildi mi? Global bir değerlendirme yerine daha spesifik bir konu üzerinde değerlendirmeler ve öneriler yapılsa daha iyi olmaz mı? Örneğin Ülkemizin tarım sorunu? Limanlarımızın durumu? Petrol nakliyatı gibi? Esenlikler dilerim.

yılmaz çetingöz 
 06.05.2017 1:42
Cevap :
COĞRAFYA (yer altı kaynakları, sulama imkanları, tarım, hayvancılık ve turizm) ekonominin doğal kaynaklarını oluştururken ve DEMOGRAFİK (insan kaynağının niteliksel) özellikler de ekonominin dinamizminin kaynağını oluştururken NE YAZIK Kİ bizde ekonomi yönetimini ilgilendirmiyor. Bu konuda 'DEVLET ve YÖNETİMİ' başlıklı bir yazı tasarımımda, yoğunlaşmam gerek. Yorumunuza bu cevabımı okuyan her ilgilinin benzer başlıkta bloglar yazmasını öneriyorum.   06.05.2017 9:48
 

Neden beni çağırmadılar anlayamadım.

Kerim Korkut 
 30.04.2017 21:11
Cevap :
Bak bu konuda hata benim, kusura bakma, kısmetse bir daha ki seneye...  01.05.2017 9:28
 
 
Toplam blog
: 603
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1140
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster