Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
1085
 

50 yıl öncesinden bir kuraklık öyküsü

50 yıl öncesinden bir kuraklık öyküsü
 

20 Eylül 1957 gününü anlattı babam. Ertesi gün annemle evlenmişler. Nisan ayından Eylül'ün 20'sine kadar hiç yağmur yağmamış. O gün köyden kalabalık bir grup olarak gelin hamamı için İnebolu'ya gelmişler ancak susuzluktan hamamlar çalışmadığı için hamama gidemeden köye geri dönmüşler. O zamanlar İnebolu'da üç hamam varmış: Çeşme Hamamı, Küçük Hamam ve Hatıbbağı Hamamı... O günlerde susuzluk nedeniyle hamamların hiçbiri çalışmıyormuş.

O günden bir hafta kadar önce birgün aniden şimşekler çakmış, gök yıkılırcasına gürlemiş, bastıran yağmur herkesi sevindirmiş. Yağmur hemen gelip geçmiş, kuraklığa hiç çare olmamış. O gün yıldırım düşmesi sonucu Telle köyünde iki kişinin ölümü büyük üzüntü yaratmış. Aniden yağmur bastırınca büyük bir kiraz ağacının altına sığınmışlar ve yıldırım ikisini de alıp götürmüş buralardan. Ölenlerden biri genç bir hamile kadın, diğeri de bir genç kızmış.

Çocukluk yıllarından da anımsıyorum, yağmur yağınca ağaçlarından uzak durmamızı sıkı sıkı tembih ederlerdi.

Birkaçgün önce ve bugün aniden bastıran yağmurlarla birlikte çakan şimşekleri gördükçe annem balkona çıkmamızdan bile endişeleniyor, elli yıl önceki olayı anlatıyordu.

Kuraklık yalnızca bu yıla özgü bir durum değil, elli yıl önceki anıları dinlediğimizde başka kurak yıllar da çıkıyor karşımıza. (Fotoğraf 23-8-2007 İnebolu)

İnebolu, 28 Ağustos 2007 Salı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnebolu Çayı kuruyupta koyunlara otlak olduktan sonra geleceğimiz pek parlak değil demektir.O çayı bu durumda görmek aklımın ucundan bile geçmezdi. Benimde en korktuğum şimşek çakmasıdır.Bir doğa olayı ama yinede ürpertici.Evimiz Boyran sahilinde.Çocukluğumuzdan beri denize düşen yıldırımları gördükçe bu korkuyu yenemedim.Şimdi bayağı büyüdüm ama halen en korktuğum şimşek. A.hatıbbağı mahallesinde yaşamış Rahmetli bir teyzeyi anlatırlardı gökgürültüsünden şimşek çakmasından çehiz sandığının içine saklanırmış,demekki şimşekle saklambaç oynamak daha cazip yada ey korku sen nelere kaadirsin.

binnaz delen atılkan 
 03.09.2007 20:11
Cevap :
Feraye Hanim, denizdeyken aniden bastıran yağmurda şimşekler çakarken denize girmek, gökgürültülerinin sesini suyun içine dalıp oradan duymak. Karadeniz'de bunu yaşamak ne güzeldir. Bunu birkaç kez denedikten sonra ne kadar tehlikeli olduğunu öğrendim. Şimdi korkuyorum. Saygılarımla.  03.09.2007 22:23
 

Kuraklık aslında dünyanın doğal gidişatının bir parçası. Doğal olmayan habercilerin en küçük bir haber kırıntısının bile üstüne bir çekirge sürüsü gibi atlamaları.

ışılldak 
 29.08.2007 19:02
 

Böylesine günü gününe bile yaşamasını bilmeyen bizlerden hep şüpheleniyorum. Sadece kuraklık değil ki sorun herşey çözümsüz. Osmanlı'dan beri bizi b,irileri yönetmiş şimdilerde iki ayağımızın üzerinde durmakta aciz değil miyiz? Ne güzeldir şimdilerde Karadeniz'in binbir çeşit yeşilin tonu...

Müyesser Saka 
 29.08.2007 7:43
Cevap :
Müyesser Hanim, dediğiniz gibi yeşilin her tonu var şimdi. Bir aya kalmaz, her rengin her tonu çıkar ortaa. Saygılarımla.  03.09.2007 22:25
 

Aydın bey, ben o kuraklık dönemindeki bir şeyi merak ettim. O yörenizin o tarihlerdeki orman konumu neydi.? Bugünkü ormanlık durumu nedir.? Yağan-yağmayan yağmur bulut olgusuyla geçerli. Bizi sürekli kuraklığa götürecek sanırım ülkemizin çölleşme süreci. Yakılıp yok edilen ormanlarımız. Ben tahmin ediyorumki İnebolu içinde geçerli. Selam ve saygılarımla.

Ermert Revsen 
 28.08.2007 23:51
Cevap :
Merhaba, Inebolu için durum farklı olabilir. Buralar nemli olduğu için orman yangını olmaz. Ayrıca göçler nedeniyle zamanında tarım yapılan bazı tarlalar da ağaçlar büyüyor. Hoşçakalın.  29.08.2007 12:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2382
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster