Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1575
 

YAŞ toplantısı ve kararları..

YAŞ toplantısı ve kararları..
 

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) 2010 Toplantısı beklentilerin ötesinde çekişmelere sahne oldu.


Bu yıl yağmurlar çok fazla yağdı. Her taraf yaştı, hatta sular, sel olup aktı. Başbakan da 12 Eylül idam mektuplarına baktı, gözlerinden yaşlar aktı. Herkes bu garip manzaraya taktı, muhalefet için eleştirmek en doğal haktı. Kılıçdaroğlu eski çizgisinden kalktı, Büyükanıta AKP ödülü yasaktı, 35. madde için meşaleyi yaktı.

Kimileri yaşlara, kimileri kaşlara kanabilirdi ama,

Demokraside en büyük halktı.

Yaş 35, yolun yarısı eder demiş şair.

Bu yılı “Yaş Yılı” ilan etsek yeridir. AB üyeliğimiz, Kıbrıs, Ermeni, Alevi, Kürt açılımları, Gazze sorunu ve İsrail’le ilişkilerin “Yaş” haline gelmesinden sonra Erdoğan’ın 12 Eylül idamlarını vesile eden göz yaşı dökmesi yaşanmıştı.

Akabinde Yüksek Askeri Şura “YAŞ” toplantısı yapılacaktı ki, bu kez 76’sı muvazzaf 102 TSK mensubunun tutuklanmasını içeren Balyoz soruşturma kararı açıklandı.

Bunun YAŞ toplantısında terfileri engelleyen bir etken olup olmayacağı tartışılırken 31 Temmu'da Milli Savunma Bakanlığı, Başbakanlığa sunduğu raporda, haklarında yakalama kararı çıkan Balyoz sanığı askerlerin YAŞ'ta terfi almaması gerektiğini savundu. Bakan Gönül: “YAŞ'ın kararı içtihat oluşturacak” dedi.

İyi ama masumiyet karinesi mahkumiyet kararı olmadan herkesin suçsuz olduğunu ön görüyordu. Suçlama herkese yapılabilirdi. Önemli olan karardı. Haliyle bunun TSK’ye yönelik tasfiye harekatı olduğu ve hukukun da kullanıldığı suçlamaları yapıldı.

YAŞ toplantısı başlamıştı. TSK’da terfiler genelde geleneklere göre yürütülüyordu ve kimin nereye geleceği az çok belli oluyordu. İlker Başbuğ’dan boşalan Genelkurmay Başkanlığına Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner’in gelmesi kesin gibiydi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı için ise 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın gelmesi karinelerin gereğiydi.

Şura toplantısı sürerken ve bir bakıma maç sürerken, beklenmedik şeyler oldu.

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantı sürerken Genelkurmay Başkanlığı için basamak olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na kuvvetli aday 1.Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ı, şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmıştı. Bu haber muhalefet tarafından hukukun siyaset vasıtası olarak TSK’ya müdahale aracı olarak kullanıldığı eleştirilerine yol açtı.

Bu gelişmelerle öyle anlaşılıyor ki toplantı adeta kilitlendi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, hem askeri kanadın, hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kritik atamalarda geri adım atmaması üzerine görülmemiş bir krize yol açtı.

Zirvenin en kritik 3. günü Erdoğan’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmesine soğuk baktığı 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın internet andıcı nedeniyle, Ergenekon Savcısı Zekeriye Öz tarafından ifadeye çağırılması ile Balyoz davasında yakalama kararı çıkartılan bazı isimlerin terfisine kilitlendi. Bazı toplantılara Erdoğan’ın katılmadığı haberi geldi.

Yüksek Askeri Şura’nın çalışma prensibi açık oy esasına dayanıyordu ve sivil üyelerin de bir oyu olup, eşitlik halinde başkanın oyu 2 oya çıkabiliyordu. Sivillerin karara katılmaması halinde muhalefet şerhi koymaktan başka yapacak şeyleri yoktu. Kararı Başbakan da imzalıyor ve cumhurbaşkanı onaylayıp yayınlıyordu. Onaylamayıp yayınlamama olayı şimdiye kadar hiç olmamıştı.

Sonunda bu gün gerilimli toplantının sonuçlandığı haberi geldi. Bir uzlaşma mı oldu, kimler atandı, kimin dediği oldu ancak onaylanıp yayınlanmasından sonra meydana çıkacak. Fakat anlaşılan o ki, imza kozlarıyla olmayan veto hakkı yaratılma çabasına girişilmiştir. Uzlaşma varsa, gerek Orgeneral Hasan Iğsız, gerekse soruşturma konusu 76 subay bahis konusu yapılıp bir çoğu terfi dışına alınmış olabilir. Bu kanıyı silmek için bazı örneklerin yükselmesi söz konusu da olabilir.

Umarım “Bizim görüşler kale alınmadı” diye bu kez bir imza ve yayın krizi yaşamayız.

“Yaşı benzemesin” diye halkın bir sözü var. Kendilerine benzetmek istiyorlar zahir.

"Yaş tahtaya basmamak" iyi bir garanti ve önlem alma sözüdür.

"Kurunun yanında yaş da yanar" sözüne uyan kuru umarım iktidar değildir.

"Yaş" bazen olmazın katı ifadesi.

Sonunda devletin zirve işleri de mi yaş,

İktidar ediyor mu şimdi askeri traş,

Herkesi sevindirir iyi bir maaş,

Favori Gazetecim, Cumhuriyet’ten Mehmet Faraş.

Yazıyı beğendiysen yorum et de yanaş.

Beni sevmeyenler hadi bakalım naş-naş.

(Bu kadar yaştan sonra haliyle ciddi bir konu da sulanmış oldu. Dilerim yaşlarımız sevinç göz yaşlarından olsun)

SON DAKİKA.......Yaş kararları açıklandı.. 1.Ordu komutanı Org.Hasan Iğsız'ın getirilmesi beklenmen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Org.Erdal Ceylanoğlu getirildi.

Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının kararları açıklandı. Açıklama şöyle:

Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmadı.

1. Ordu Komutanlığı'na Orgeneral Erdal Ceylanoğlu getirildi.

2. Ordu Komutanlığına Orgeneral Servet Yörük getirildi.

3. Ordu Komutanlığı'na Orgeneral Yalçın Ataman getirildi.

Jandarma Genel Komutanlığı'na Orgeneral Necdet Özel getirildi.

Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanlığı'na Orgeneral Saldıray Berk Getirildi.

YAŞ'ta ihraç çıkmadı.

İki orgeneral emekliye ayrılırken, iki korgeneral de orgeneralliğe terfi etti. Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yalçın Ataman ve Özel Kuvvetler Komutanı Servet Yörük'ün orgeneralliğe terfi ederken, iki komutanın da bugüne kadar herhangi bir soruşturmada yer almayan isimler olması dikkat çekti. Orgeneralliğe terfi eden Ataman 3. Ordu Komutanlığı'na, Yörük ise 2. Ordu Komutanlığı'na atandı.

Öte yandan, "Balyoz" soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan 11 general ve amiralle ilgili herhangi bir terfi işlemi yapılmadı. 11 general ve amiral önümüzdeki YAŞ'a kadar bekleyecek.( Gazeteler)

*Böylece Org.Hasan Iğsız'a, Ergenekon gerekçesiyle Savcı Öz'ün son dakika darbesi isabet etmiş oldu. Soruşturmaya uğrayanlardan 3.Ordu Komutanı Saldıray BERK için ise Merkezdeki Eğitim-Doktrin K.lığı daha pasif bir göreve alınma sayılabilir. Anlaşılan şu ki; Hükümetin istemi gerçekleşti ve anlaşıldığı kadarıyla soruşturmaya uğrayanlardan terfi eden yok. Sanki YAŞ değil, Hükümet kararı.

Peki öyleyse bunca tartışma ne içindi? Neye yaradı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıdaki SON DAKİKA bölümü internete düşen ilgili ilk haberlerden alınmıştır. Örneğin Habertürk böyle vermişti. Fakat sonradan gelen kaberler YAŞ kararıyla ilgili krizin sürdüğü ve Genelkurmay Başkanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığına atama yapılmadığı yönünde oldu. Org.Işık Koşaner ile Org.Hasan Iğsız'ın durumu halen belli değil. Böyle karar alınaması ve boşluk durumu sanırım ilk defa oluyor. Bu nedenle iradem dışı ortaya çıkan yanıltıcı durum dolayısıyla okurlardan özür diler, haberi erken verme isteğinin bu duruma yol açtığını belirtirim.

Turbest 
 05.08.2010 1:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 805
Toplam yorum
: 1420
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 2302
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster