Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
990
 

A’la Suresi’nden zihnime yansımalar

A’la Suresi’nden zihnime yansımalar
 

TEFSİR OKUMALARIMDAN NOTLAR


TEFSİR OKUMALARIMDAN NOTLAR

1.- İlahi öğütten (zikr) kaçanların bedbaht (el-eşka) olacaklarını ve ateşin en şiddetlisiyle karşılaşacaklarını A'la Suresinden öğrendim.
2.- Rabbın isminden öğüt alanlar(zikr) ve yaşamı boyunca Rabbin tarafında yer almayı ve yaptıkları hatalardan arınmayı becerenler kurtulacaktır.
3.- İnsan kendisinin yaratılıştaki güzelliğini ve sahip olduğu nimetlerin ne denli hayatiyet arz ettiğini, etrafında ki bitki, hayvanat, sinek, arı, böcek gördüğü zaman; Allah'ın kudretini, azametini ve rahmetini anarak aklına getirebiliyorsa Allah'ın okutup unutturmadıkları arasında yer almış demektir.
4.- Bizleri mutlu veya mutsuz eden yaşantımızın her anında ve sonunda Allah'ın cc büyüklüğünü, yaratıcılığını anmalıyız. Ondan samimi bir duygu ve düşünceyle yardım dilemeliyiz. Başarılı olduğumuz hususlarda "Ben" dememeliyiz. Başarısız kaldığımız işlerde de "kader" deyip Allah'a havale ederek tembellik yapmamalıyız. Kendi ellerimizle yaptıklarımızdan kendimizin sorumlu olacağımızın bilinciyle bizlere hayat hakkı tanıyan Allah'a karşı ciddi ve dürüst olmalıyız.
5.- Her yıl mevsimleri yaşayışta bitkilerin yeniden yeşerip kuruyuşunu gözlemleyen insanoğlu bu tabiat olayından öğüt almazsa bedbaht olacağını, öldükten sonra ateşin en şiddetlisi ile karşılaşacağını ve o ateşte ne ölebilecek ne de yaşayabilecektir.
6.- A'la Suresinde bahse konu olan bedbahtların Kur'an ayetlerini ezberleyip de unutanlar olabileceği hususunda Müslümanlarda bir anlayış vardı. Aslında A'la Suresinde konu edilen bedbahtların, bir ömür boyu her yıl tekrarlanan tabiatın yeşermesi ve kuruması olaylarının çok kolay bir şekilde akılda kalabilecek, unutulmasına imkân olmayan ve bu tabiat olaylarının Yüce Allah'ı anmanın ve tespih etmenin en kolay yolu olmasına rağmen bundan kaçınan ve unutan insanların olacağını vurgulamaktadır. En doğrusunu Allah bilir.
7.- Vahyi anlamanın en kolay yolu, yeryüzünde ki tüm bitki örtüsünün her yıl baharda tekrarlanan yeniden yeşermesi-canlanması, kış mevsiminde ise kuruması-ölmesine bakıp düşünmektir. Bizler için gizli olan toprak altında ki tohumları ve o topraktan yeryüzüne açığa çıkanları da çok iyi bilen Allah’u Teala'yı anarak tespih etmektir.
8.- Karşı karşıya kaldığımız her ne husus olursa olsun iki şıklı bir tercihtir. Tercihimizin birisi Dünyayı diğeri Ahreti ilgilendirir. Şıkların hangisini tercih noktasında ki sorumluluk şahsımıza aidtir. Dünyada yaşarken Ahret hayatını tercih etmenin kendi kararımıza bağlı olduğunu ama maalesef insanların çoğunun Dünyayı tercih ettiği ilahi bir tespittir. Mesela: Rızkımızı haram yoldan temin dünyayı, helal yoldan temin Ahreti tercih olur. Cinsel ihtiyacı gidermede "nikâh" Ahreti, "zina" Dünyayı tercihtir. Namaz vakti girdiğinde namazı kılmak Ahreti, kılmamak Dünyayı tercihtir. Öfkelendiğimizde sükûnet göstermek Ahreti, öfkemize yenik düşüp kavga etmek Dünyayı tercihtir. Vb. Örnekleri çoğaltabiliriz.
9.- Yüce Allah, bu Dünyada bedensel lezzetler elde etmenin yollarını insanoğlu için imtihan vesilesi kılmıştır. Bedeni zevklere ulaşırken ilahi sınır ve kurallara uymakla ruhani zevk elde edilir. Bu şekilde elde edilen ruhani zevk Dünyada Ahreti tercih olsa gerektir. İlahi sınır ve kurallara uymadan elde edilen bedeni zevk ise Dünyayı tercihtir. Doğrusunu Allah cc bilir.
10.- Tespih: Yirmi dört saatlik zaman diliminde Allah’ın yüceliğini, kusursuz ve mükemmel oluşunu, aldığımız her nefesi O’na borçlu olduğumuzu hatırda tutmaktır.  
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1159
Kayıt tarihi
: 08.10.10
 
 

Mali Müşavir&Bağımsız Denetçi 1964 Doğumluyum. Çorum İli İskilip İlçesinde yaşamaktayım. Evliyim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster