Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '07

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
211
 

Acil serviste geçmiş olsun

Acil serviste geçmiş olsun
 

Sabahın erken saatleri, bir devlet hastanesinde uzun bir gecenin ardından acil servisin dışarıya açılan bekleme salonunda bekliyor ve zaman zaman kapanan gözlerimi açık tutmaya çalışarak etrafı seyrediyorum. İnsan böyle yerlerde yaşanan acıları gördüğünde sağlığının kıymetini daha iyi anlıyor. Ufak tefek şeyleri dert ettiği için kendine kızıyor.

Acilin önünde muhtemelen hastalarını bekleyen onlarca insan var. Öylece izlerken bir ayrıntı dikkatimi çekiyor, orada bulunanların %70-80 'ninin elinde sigara var . Bu durum her yeni gelenin bir sigara yakmasıyla süreklilik kazanıyor. Bir taraf söndrüyor. diğer taraf yakıyordu. Nedeni üzüntüleri mi, yorgunluk mu, bağımlılıkları mı bilmem ama sanki bir fabrikada bant usülü üretim söz konusuydu.

Bir taraftan çoğunlukla sigara nedeniyle hastaneye gelen ve kurtarılmayı bekleyen hastalar. Sigara nedeniyle diyorum çünkü burası bir kalp hastanesi. Bir taraftan da acilin önünde bekleyen şimdilik sağlam sigara içenler . Önlerinden geçen hasta insanlara aldırmadan bir sigara daha yakanlar. Sıra kendilerine geldiğinde onlar da acilin kapısında sigara içenlerin önünden geçecekler.

Ben bunları düşünürken yetmiş yaşlarında zayıflıktan ve hastalıktan oldukça çökmüş bir hasta tekerlekli sandaliyeyle yanımdan geçti. Sandaliyeyi iten genç hanımın yorgunluğu göz altı torbalarında toplanmıştı. Acil sevrisin kapısından ağır ağır çıktılar, biraz ileride yaşlı adam beklenmedik bir hareketle sandaliyesinden kalktı. ileride duran beylere yaklaşıp bir sigara istedi, yaşlı bir hastaya yardım etmenin gururuyla beylerden biri yaşlı hastaya sigarayı verdi, bir diğeri hemen çakmağını çıkarıp yaşlı hastanın sigarasını yaktı. Hasta adam sigaradan bir fırt çekip sandaliyeye tekrar oturdu. Hastaya sigara veren, tebessümle yaşlı adama "geçmiş olsun " dedi. Geçmiş ama iş işden geçmiş galiba. Kızayım mı, güleyim mi , ağlayayım mı bilemedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acil servislerde, kızmak mı gülmek mi lazım karar veremeyeceğiniz o kadar çok olay yaşanır ki bunu uzun yıllar bu mekenlarda çalışmış birisi olarak söylüyorum.. Birde tam alkollü hastalar genelde biraz kendilerine gelince hemen sigara isterler.. Yakınlarıda örneğin dayak yiyen ya da trafik kazası geçiren bu hastalara "aman ne güzel kendine geldi" diye sigara tutmaya çok meraklıdırlar.. Esen kalın..

Serdar Özdemir 
 11.10.2007 20:58
Cevap :
Haklısınız anıları toplasanız bir kitap olur herhalde başlığıda "güleriz ağlanacak halimize" sevgiler  16.10.2007 10:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 266
Kayıt tarihi
: 11.05.07
 
 

Hayatın özünün sevgi olduğuna inanan bir hümanistim. Hayat emek ister, emeğin değerlidir, değerin se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster