Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '18

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
892
 

Ağız Kokusu Hangi Hastalığın Habercisidir

Ağız Kokusu Hangi Hastalığın Habercisidir
 

Bazı kişilerin ağzı kokuyor bu kokunun türlü nedenleri var bu nedenleri araştırdım ve aşağıdaki bilgilere ulaştım. Sağlıklı mutlu günler.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Ağız kokusu fizyolojik ya da patolojik olarak ikiye ayrılır. Sabah kalktığınızda ağızda olan koku, dilin üzerinde bakterilerin çoğalması ile veya sindirim kanalında oluşan gazlar nedeni ile oluşur. Buna fizyolojik ağız kokusu denilir. Patolojik olan ağız kokusu ise, tedavi yapılması gereken ağız kokusudur. Altında yatan ciddi hastalıklar olabilir.

Fizyolojik ağız kokusunda, dişleri ve dilin alt kısmını fırçalamak kokuyu engeller. Beslenme sonrası olan ağız kokusu da normal kabul edilir. Çünkü, sarımsak gibi aromalı olan gıdalar ağız içinde kokuya neden olabilir. Bu tip kokularda tedavi uygulanmaz.

Patolojik ağız kokusunda, ağızda çürük diş, dişeti iltihapları, temizlenmeyen protezler ilk önce kontrol edilmelidir. Bu tarz ağız kokusunda, üst ve alt solunum yolu iltihapları, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek yetmezliği, metabolizma bozuklukları kaynaklı oluşabilir.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi olabilir?
Diş eti iltihapları, çürük diş, ağız yaraları, boğaz enfeksiyonu, solunum sistemi enfeksiyonları, sinüzit ve geniz akıntısı, diyabet, reflü, karaciğer ve böbrek hastalıkları, laktoz toleransı kaynaklı olabilir. En sık olarak diyabet ve karaciğer, böbrek ve mide hastalıklarında ağız kokusu oluşabilir. En kötü olan nokta ise bu hastalıkların ilerlediği durumlarda ağız kokusunun oluşmasıdır.

Hastanın ağız kokusunun şekli ile doktorlar bir karar verebilir. Örn. böbrek sorunu olanlarda idrar kokusu oluşabilir. Bu tip durumlarda, doktorlar sigara içme ve tütün çiğneme gibi alışkanlıkları sorar. Diş eti, ağız dokuları, tükürük bezleri incelendikten sonra nefes alma şekline bakılır. Bu tahliller sonrası hasta diyabet, böbrek, karaciğer, akciğer testlerini de yaptırarak ağız kokusunun nedeni ortaya çıkmaktadır.

Ağız kokusu nasıl engellenir?
Ağız kokusu altında yatan bir hastalık varsa tedavisinin yapılması ile engellenir. Günde 2 defa ağız içi ve dişleri fırçalamak, diş fırçasını yenilemek, dili de dişleri fırçalarken fırçalamak, diş ipi kullanmak, ağız gargarası kullanmak, şekersiz sakız çiğnemek, dişleri düzenli olarak kontrol ettirmek, sigarayı bırakmak, bol su içmek ve beslenmeye dikkat etmek ağız kokusunun önüne geçmenizi sağlar.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne yazık insanların çoğu bu konuda duyarsız. sizinki de duyarlı bir yazı.

İbrahim ARSLAN 
 15.10.2018 10:39
Cevap :
İbrahim Arslan kardeşim yazımı iyice okursanız ağız kokusunun hangi hastalıkların habercisi olduğu belirtilmiş.Selam ve sevgiler. NAHİDE ÇELEBİ  16.10.2018 18:36
 

Hocam, elinize sağlık. Ağız kokusu korkunç, mutlaka fark edilip önlenmeli, giderilmeli. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 06.10.2018 10:20
Cevap :
Sayın Cengiz! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Kimi kişiler ağız kokusuna önem vermiyorlar yazık.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  07.10.2018 9:42
 

Nahide Hanım, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederken, diğer ağız kokularına ne diyelim?. Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 03.10.2018 23:31
Cevap :
Sayın Özşahin! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Ağız kokusu önemli dikkat etmek gerek.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  04.10.2018 8:36
 

Aslında pek temiz değilim ama hiç kokmam,sağlıklı olduğumdan değil bedenimin bana özgü bir özelliğiymiş

Kerim Korkut 
 03.10.2018 9:25
Cevap :
Kerim Kardeş! Ağız kokusu önemli dikkat etmek gerek.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  03.10.2018 13:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1947
Toplam yorum
: 11893
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1035
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster