Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
57
 

Aklı Karalı Akademi Savaşları

Rus donanması Akdeniz’e inerken, İngiliz kraliyet donanması da Karadeniz’e açılıyor. İnmek ya da açılmak, eğer uçaktan atlamışsa, yeryüzüne doğru iniştedir, inerken de paraşütünü açacaktır.

Ama ele aldığımız konu Hava Kuvvetlerini değil, Deniz Kuvvetlerini ilgilendiriyor. Bu durumda gelişmeleri nasıl okumalı?

Rus donanmasının Akdeniz’e inişi Yakınçağ’ın başlangıcını akla getirirken, İngiliz kraliyet donanmasının Karadeniz’e açılması, bir asır öncesinin hikâyesi olabilir?

“Çanakkale Geçilmez” demiştik; ama bakar mısınız, İngiliz kraliyet donanması, Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’ne, Marmara Denizi’nden de İstanbul Boğazı’nı geçerek Karadeniz’e açılıyor. 20 Nisan 2019 Cumartesi, saat: 20.30 civarı, İngiliz kraliyet donanmasına ait H87 numaralı, ‘HMS Echo’ adlı savaş gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açıldı.

Rus donanması da Akdeniz’den pek ayrılacak gibi değil, bakalım Karadeniz mi, yoksa Akdeniz mi önem kazanacak önümüzdeki günlerde?

Atlas okyanusu, Büyük okyanus, Hint okyanusu; anlaşıldığına göre, dar geliyor çoğu ülkeye. Dar alanda kısa paslaşma iyidir diyorlar. Rusya, Akdeniz’e iniyor, İngiltere Karadeniz’e açılıyor; ama İngiltere’nin Güney Kıbrıs’ta askeri üssünün olduğu da bir gerçek.

Ne derler Ak ile Kara’nın savaşı, bir yanda Akalar, diğer yanda Truvalılar; ama anlamak pek te kolay değil, kimler Akalar, hangileri Truvalılar?

Roma, asırlar önce, dile kolay gününüzden yaklaşık 2.500 yıl önce, kendilerini Truvalı Aneneas’a bağlamıştı. ABD ise, Yakınçağ’ın Roma imparatorluğu benim diyor yıllardır. İngiltere Aka kuvvetleri başkomutanı Agamemnon kesiliyor sanki.

Homeros, Truva Savaşı’nın son on bir ayında yaşananları anlatmıştı ‘İlyada’ adlı eserinde, ister efsane, ister gerçek; bakar mısınız günümüzde de yaşanıyor. Ama günümüzde yaşanan biçimi biraz da postmodern.

Yakınçağ’ın altın posttu peşinde.

Belki önümüzdeki günlerde Keltler, Gotlar, Vandallar vs.de çıkar sefere. Peşinden de Oğul Bush’un çıktığı; ama henüz daha tamamlanamayan Haçlı Seferleri?

Ne var ki yukarıda ifade ettiğimiz gibi savaşın tarafları, Homeros’un anlattığı kadar net değil, postmoden, bu yüzden kaç yıl süreceği konusunda herhangi bir tahminde bulunmakta zor.

Rıza Üsküdar

21 Nisan 2019/Eskişehir

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3430
Toplam yorum
: 2176
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 574
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster