Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1028
 

Aklımız cebimize girince düşünmeyi unuttuk.

Aklımız cebimize girince düşünmeyi unuttuk.
 

Beynimizin yerini alan araçlar


Merhaba İnsanlar!
"İnsanlar" diyorum çünkü insan olmak çok güzel bir ayrıcalık.
Yüzyıllardır insanoğlu yeni bilgilere ulaşıp bu bilgileri unutmadan kendinden sonraki nesillere aktaragelmiştir. Bunun sonucunda gelişme ortaya çıkmıştır. Bu bilgilerin edinilmesi, aktarılması ve bunlardan hareketle yeni bilgilere ulaşılması ise düşünmeyle mümkün olmuştur. Düşünmek, insanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliktir.

Son yıllarda teknoloji alanındaki gelişmeler, insanoğlunun öğrenme yeteneğini kullanmasına gerek kalmadan ona bilgileri sunma noktasına gelmiştir. 25 YTL ye alacağınız 4 GB lik bir usb bir ömür boyunca size gerekli olacak bütün bilgileri saklayabilecek kapasiteye sahiptir. Bu nedenle birçok şeyi aklımızda tutmak yerine bu araçlara kaydederek ceplerimizde taşımaya başlamışızdır. Hatta son günlerde 80 YTL civarında bir maliyetle 120 GB lık taşınabilir bir harddisk alıp sadece kendinizin değil bütün ailenizin ihtiyacı olan bilgileri kaydetme şansına sahipsiniz.

Peki, işin kolayına kaçarak bilgileri aklımızda tutmak yerine bu cihazlara kaydetmek, insanı insan yapan; beynini kullanma yani düşünme ve öğrenme yeteneğine zarar veriyor mu?

Bence evet....

Birçok organımızda olduğu gibi beyin de kullanıldığında gelişir, güçlenir; kullanmadığınızda zayıflar. Bilgileri öğrenmek için yapacağınız benzeşimler veya onları aklınıza kaydetmek için uygulayacağınız yöntemler öğrenme hızınızı ve kapasitenizi geliştirir. Eğer öğrenmeye çaba sarfetmek yerine bunları cebinizde taşıyacağınız diske kaydederseniz öğrenme yeteneğinizi kaybetmeye başlarsınız. Bir süre sonra öğrenmek istediğiniz şeyleri dahi öğrenemez hale gelirsiniz.

Düşünmek, kıyaslamalar yapmak, çözüm üretmek, yeni birşeyler bulmak, yaratan tarafından bize verilmiş en güzel hediyelerdir. Eğer insanlar olarak bu yetenekleremizi kullanmazsak, tabiattaki diğer varlıklardın hiçbir farkımız kalmaz. İnsan olma özelliğimizi kaybetmeye başlarız.

Dünya, çok az sayıda bilim insanın düşünüp ürettiği, kalanların sadece akıllarını kullanmadan üretilenleri tükettiği bir geleceğe doğru yol alıyor......

Birkaç yıl sonra çocuklarımıza ev adresleri veya telefonları sorulduğunda korkarım yanındaki UMPC ye veya harddiskli cep telefonuna bakarak cevap vermeye başlayacaklar.

Şu anda sonun başlangıcındayız. Lütfen kendimizi ve neslimizi bu kötü gelecekten koruyalım.
Düşünelim, öğrenelim, düşünmeyi ve öğrenmeyi öğretelim. Bizden öncekilerden aldığımız bu önemli mirası bizden sonrakilere geliştirerek aktaralım. Bu bir insanlık görevidir.
Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunu ancak bir evcil hayvan besleyerek, onun davranışlarını gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Ödül yada ceza ile şartlanmalarından söz etmiyorum, o ayrı bir olgu. (Davranış Pisikolojisinde Pavlov'un köpeği deneylerini çoğumuz biliyoruz). Şokla başlayan bir sevgi yolculuğu isimli bloğumu ziyaret ederseniz, köpeklerin düşünerek gerçekleştirdiği davranışlarla ilgili deneyimlerimden faydalanabileceğinizi düşünüyorum. Saygılar

Yeşim E. Narter 
 13.04.2008 14:59
 

Çok güzel bir blog ama fikri geliştirmek adına bir konuya itiraz etmek istiyorum. Beyin kullanılmadığında zayıflar tespiti bana pek gerçekçi gelmedi. Beyni kullanmamak mümkün mü? Bence değil, istesek de istemesek de o çalışmaya devam eder diye düşünüyorum. Diğer taraftan bir kaç yıl sonradan bahsederken kendimi yakalanmış hissettim. Çünkü ben kendi cep numaramı hep unuturum ve onun içinde ilk kaydettiğim numara daima BEN adı altında kendi numaram olur. Oysa cep telefonları yokken daima bir sürü telefon numarasını ezbere bilirdim. Sevgiler ve saygılar

Matilla 
 12.04.2008 8:19
Cevap :
Verdiğiniz örnek çok güzel. Bu örnek beynimizi öğrenmek veya düşünmek amaçlı kullanmadığımızda bu yetilerimizin zayfladığını gösterir. Yıllar önce ezbere bildiğiniz telefonları şu anda aynı sürede ve aynı şekilde öğrenemiyorsanız bunu neye bağlarsınız?  12.04.2008 11:41
 

Düşünmek beyni kullanmak anlamına gelmiyor, beyin zaten düşünme eylemini kendi kendine yapıyor. Düşünmek denilen eylem her insan beyninin doğal ve otomatik işleyişinin engellenemez bir sonucu. Ayrıca insanı diğer canlılardan ayıran özellik "düşünmek" değil sorgulamak, soru sormak, neden-sonuç ilişkilerinin peşinden koşmak diyorum ben. Hayvanlar da düşünüyor, belgeselleri izlemek ve/veya evcil hayvan beslemek, hayvanların da düşündüğünü açık ve net bir biçimde görmek için yeterli bir kanıt. Öyleyse beyin kullanımından söz edeceksek düşünmek dışında başka aktiviteleri gerçekleştiren beyinlerden söz etmemiz gerekiyor. İşte kullanılan beyinle kullanılmayan beyin arasındaki farkı yaratan da bu aktiviteler. Sanıyorum şimdi daha açık olmuştur itiraz noktam.

Yeşim E. Narter 
 11.04.2008 22:12
Cevap :
Hayvanların düşündüğü konusuna katılmıyorum. Hayvanlar öğrenebilirler ama bu düşünerek değil koşullanma ile olur (ödül ya da ceza vererek bir davranışı yerleştirebilirsiniz). Düşünmek beyni kullanmaktır. Denetim yaptığım sınıflarda öğrencilerin yazılarını kontrol etmek için " defterinizdeki yazdığınız son sayfayı açınız" derim. Sonuç öğrencilerin % 90 ı açamaz. Neden? Bu çocukar defteri, son sayfayı ve yazıyı bildikleri halde neden açamazlar. ? Çünkü beyinlerini kullanarak karşıdaki insanın ne dediğini anlamaya çalışmadıkları için. Defter sözünü duyunca koşullanmışları gereği beyinlerini hiç kullanmadan sadece defterlerini çıkarıverirler. Dediğiniz gibi "soru sormak" "sorgulamak" "neden-sonuç ilişkileri kurmak" düşünmektir. Beyni çıkarılmış bir insan yaşamaya devam eder ama bu söylediklerinizin hiçbirini yapamaz. Çünkü bu söylediklerinizi beyin gerçekleştirir. İnsan ancak beyninin kullanarak düşünebilir. Başka bir organla düşünmek mümkün değildir.  12.04.2008 11:36
 

Beynin kullanıldığında geliştiği, hafızanın güçlendiği, kullanılmadığında zayıfladığı konusunda herhalde herkes hemfikirdir sanırım ancak, salt "düşünmek" denilen eylemin biz müdahe etsek de etmesek de beynin kendisi tarafından gerçekleştirildiği, bir çeşit otomatik pilot işleyişine sahip olduğu konusunda bilmem ki ne düşünürsünüz? Zira, ben istesem de istemesem de beynim düşünmeye devam ediyor, bu istediğim zaman durdurulabilir, istediğim zaman da başlatılabilir bir işleyiş biçimi değil. Hatta yavaşlatmak hızlandırmak gibi bir kontrol mekanizması, ince ayar düğmesi de yok. Dolayısıyla "düşünmek" denilen olgu (eylem değil olgu aslında) beyin kullanımı anlamına gelmiyor bana kalırsa. İşleyen demir ışıldar anlamında bir beyin kullanımından söz ediyorsak, düşünceleri organize etmek, sınıflandırmak, sorgulamak, neden - niçin - nasıl sorularına cevap bulmaya zorlamak, vb faaliyetler içersinde olmak gerekir diye düşünüyorum :) Ne dersiniz?

Yeşim E. Narter 
 10.04.2008 2:21
Cevap :
Ben de benzer şeyler anlatmak istedim farklı birşey mi anlatmışım.  11.04.2008 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1301
Kayıt tarihi
: 31.03.08
 
 

Maarif Müfettişi. 1989 Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği, 1996 İnönü Üiversitesi Eğitim Yöneti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster