Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '11

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
8668
 

Aldatan eşe tuzak mı aman dikkat

Aldatan eşe tuzak mı aman dikkat

“Aldatılan kadının, eşine kurduğu görülmemiş tuzak,” başlıklı yazımı okumuşsunuzdur. Gelen e-maillerden, benzer sorunları yaşayan çok sayıda kadının olduğu anlaşılıyor.

Bugün de, “Aldatılan bir kadın ne yaparsa başı derde girer?” sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Türk Ceza Kanunu’na göre zina suç olmaktan çıktı. Yani aldatma nedeniyle hiç kimseye ceza davası açılamaz.

Ama sizi aldatan eşinizi yakalamaya çalışırken, yasalara aykırı davranırsanız hakkınızda ceza davası açılabilir.

Yasalara göre, “O benim eşim, onun bilgisayarına da girerim, telefonundaki mesajlara da bakarım,” diyemiyorsunuz.

Hatta aldattığını “Kendisi itiraf etse,” bile sesini veya görüntüsünü kayda alamazsınız.

Türk Ceza Kanunu’na göre, kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl edenler 2 yıla kadar hapis cezası alabilir. Gizliliğin, görüntü veya seslerin kayda alınarak açıklanması durumunda ise ceza 3 yıl hapistir. Bu suçun basın yayın yoluyla işlenmesi durumunda ceza 4,5 yıla kadar çıkıyor.

Ayrıca özel hayatı ihlal edilen eşin, kişilik haklarına saldırıdan dolayı maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakkı da var.

Yasada, eşler arasındaki özel hayatla ilgili bir istisna yok. Yani özel hayatın gizliliği eşler arasında da korunmuş.

Ayrıca bu tür yasa dışı olarak elde edilen delillerin mahkemeye sunulması da mümkün değil. Örneğin yasa dışı elde ettiğiniz, eşinize ait görüntü, ses veya internet kayıtlarını mahkeme delil olarak kabul etmez.

Ancak, örneğin ortak bir bilgisayardan elde edilen bilgiler ya da evdeki bir çekmeceden çıkan günlük, mahkemede delil olarak değerlendirilebiliyor. Uygulamada bunlar bile tartışmalı…

Eşe ait bir cep telefonundan veya özel bilgisayarından bilgi elde etmek suç olduğu gibi, bu belgeler, yasa dışı elde edilen delil olduğundan, mahkemeye delil olarak da sunamazsınız.

Aman dikkat edin, haklı olduğunuz davanızda haksız duruma düşmeyin.

Eşler arasında “Özel hayatın gizliliği olmalı mı olmamalı mı?” Bu konu tartışmalıdır. Bir yanda özel hayat, diğer yanda da eşlerin sadakat yükümlülüğü…

Yargıtay, temyiz edilen bir boşanma davasında, “Evine kayıt cihazı yerleştirip, eşinin sadakatsizliğini belirleyen eşin sunduğu CD’nin mahkemede kanıt olarak kabul edilmesi gerektiğine karar vermişti.

Eşler arasında “Özel hayatın gizliliği nereye kadar olmalı?” konusu halen tartışmalıdır.

Değerli okurlarım sizlerin bu konudaki düşüncelerinizi de öğrenmek isterim.

Bu arada, “Aldatmayı kanıtlamak için ne yapmak gerekir?” sorusunun yanıtını da bir başka yazımda sizlerle paylaşacağım.

Cengiz Hortoğlu

.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cengiz bey yazılarınızı takip ediyorum.Bilgilerinizden yararlanmış oluyorum.Anlamadığım şu;neden evleniyoruz,özel bir hayat yaşamak istiyorsak eğer özel hayatımıza ortak mı arıyoruz.Bana göre evli bir çiftin özel bir hayatı olmaz.Özel hayattan kast ettiğim,tabiki eşin herşeyine karışmak değil ama bazı eşler,bunu suistimal ediyor.hayatına üçüncü kişileri sokmakta bir mazur görmüyorlar.peki bu evdekinin kişilik onuruna ve gururuna yapılan bir daldırı değilmi?Bu yasalar niye hep aldatan eşlerin tarafını kolluyor,aldatılanların haklarını koruyan bir yasa yokmudur?

bahargüneşi 
 22.01.2011 22:16
Cevap :
Hem yazılarımı okuduğunuz hem de düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Daha önceki yazılarımda yazmıştım. Aldatılanların çok önemli yasal hakları var. Önemli olan hak arama özgürlüğünü kullanabilmek. saygılarımla  23.01.2011 15:07
 

Eşler tabii ki iyi günde kötü günde diye imza atıyorlar ama bu tarafların birbirinin maillerine , telf mesajlarına , telf aramalarına da bakıp kontrol altına alacağı anlamına gelmez , madem bu kadar güven yok .. o zaman evlenme. ne yani arkadaşlar arasında yazılmış samimi ifade tarzı kullanılmış mesaJlarla yuva mı yıkılacak? kadın mı dövülecek? önemli olan tarafların toplum içindeki duruşu , asaleti ve kendini. bilmesi. Saygılar.

CANAN ÇAKIR 
 21.01.2011 18:25
 

İster kadın ister erkek olsun aldatan fark etmez.Evlenirken ne diyorsunun her günde bir yastıkta.Şayet aranızda hiçbir sorun yoksa,yani kavga,geçimsizlik vb. yoksa ve eşlerden biri sırf kendi zevk ve istekleri için aldatıyorsa bence diğerinin her tür delili göstermeye hakkı olmalı.Ne olacak , biri diğerini aldatırken gözlerini mi kapatacak insanlar,boynuz mu takacak.Aldatana neden aldattığı sorulmayacak mı ? Yaşamını onun üzerine kuran hayal eden diğer eşin yaşam ve aile edinme hakkı ne olacak.Bence aldatmanın ağır suçlar arasına bile konulması gerekir,kadın dövmenin de , çocuk doğurup sokağa atmanında cezsaı ağır olmalıdır.

Ismail Karakoç 
 21.01.2011 8:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 699
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 5340
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster