Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3460
 

Alnında secde izi

Alnında secde izi
 

Hz. Adem(as) yaratıldığında, melekler Rabb'lerinin buyruğuna itaat ederek, kendileri tatmin bulmuş varlıklar olmalarına rağmen, tatmin bulmamış bir varlığa secde ettiler. Ancak kendisinin Hz. Adem(as)'den daha üstün olduğunu düşünen İblis, Allah'ın bu emrine başkaldırdı, Hz. Adem(as)'e secde etmedi ve isyankar oldu. Büyüklenerek isyan eden İblis'i, Allah lanetledi ve onun için sonsuz cehennem azabını takdir etti. 

İblis'in büyüklenmesinin en önemli nedeni nefsinde gizlediği enaniyetiydi. Karşılığının sonsuz azap olması, enaniyet özelliğini içinde taşımanın insan için ne büyük bir tehlike olduğunu göstermesi açısından oldukça önemlidir. 

Göklerde ve yerde her ne varsa -isteyerek de olsa, istemeyerek de olsa- Allah'a secde eder. Sabah akşam gölgeleri de (O'na secde eder).” (Ra'd Suresi, 15) ayeti tüm canlıların Allah’a boyun eğip secde ettiğini haber verir. Güneş, ay, yıldızlar, dağlar, bitkiler, ağaçlar ve gölgeler de Allah’a tamamen teslim olmuştur. Ancak Allah karşısında aczinin bilincinde olmayan insan teslim olmakta direnir. 

Allah'a teslimiyetin kanıtı olan namaz ibadeti Allah'a yakınlaşmak için önemli bir yoldur. Namaz, yalnızca Allah'ın hoşnutluğunu umut ederek, huşuyla Allah'ı zikrederek, samimiyetle O'na yönelerek kılınmalıdır. Kendimizi günlük olayların yoğunluğuna bırakacak olursak, gaflete kapılabiliriz. Ancak namaz, çirkin davranışlardan alıkoyduğu gibi, Allah’ın huzurunda sorguya çekileceğimizi, ölümün yakınlığını, cennetin, cehennemin varlığını ve Allah'ın sonsuz kudret sahibi olduğunu bize hatırlatır. 

Allah, namazda yalnızca O'nu anmamızı, yüceltmemizi ve bütün noksanlıklardan tenzih ederek O'nu birlememizi buyurur. Namaz, Allah’a karşı aczimizi hissettiğimiz bir ibadettir. Rükûda O'na boyun eğer, secdede korkumuzu hissederiz. Allah'a yönelip dönmemizi sağlar namaz ve Yaratıcımız'ın sınırları içinde bir yaşam sürdürmemize yardımcı olur. 

Namazla Allah'a yönelmek imanımızda derinliği, samimiyetimizi ve O'na olan yakınlığımızı artırır. Allah, namaz kılıp, Kendisi'ne yönelen kullarına rahmet kapılarını açar, onları kötülüklerden arındırır. Allah'ın dilemesiyle inanan insanın ahlakının güzelleşmesi, namazın çirkin utanmazlıklardan ve kötülüklerden alıkoyma özelliğinin tecellisidir. 

Müminler gerçekten felah bulmuştur. Onlar namazlarında hûşû içinde olanlardır.” (Müminun Suresi, 1-2) ayetiyle söz edilen huşu, Allah'a duyulan saygı dolu korkudur. Namaz, bu ruh halinde kılınmalıdır. Bilinçsizce, düşünmeden, yalnızca şeklen yapılan ibadetler, Allah Katında değerli olmayabilir. Yaptığımız ibadet Allah'a olan yakınlığımızı, takvamızı artırıyor, ahlakımızı güzelleştiriyor ve kötülüklerden engelliyorsa Allah'ın hoşnut olacağını umabiliriz.  

Bediüzzaman, namazın önemini 4. Söz’de şöyle anlatır: "...namazda ruhun ve kalbin ve aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Hem namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyyet ile ibâdet hükmünü alır. Bu sûrette bütün sermaye-i ömrünü (ömür sermayesini), âhirete mal edebilir. Fâni (ölümlü) ömrünü, bir cihette ibka eder (sonsuzlaştırır).  

Namaz, müminlerle münafıkları birbirlerinden ayırır. Samimi müminler şevk ve istekle namaz kılarken, münafıklar, “Namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı ancak çok az anarlar.” (Nisa Suresi, 142) ifadesiyle dikkat çekildiği üzere namaza isteksizce gelirler. Münafıklara has olan, namaza karşı bu isteksizlik ve üşenme gibi duygulardan titizlikle kaçınmamız gerekir. 

Namaz, vakitleri belirlenmiş bir ibadettir. Özellikle sabah namazına kalkamaması nedeniyle kişinin ileri sürdüğü “yorgundum, uyanamadım” ya da “saatimi kurmamışım” gibi mazeretler, samimiyetsizliğini gösterir. Aynı kişiye sabah o saatte kalkması karşılığında, örneğin para verileceği söylense her türlü tedbiri alır ve saatinde kalkar. Samimi mümin namazını kaçırmaktan şiddetle sakınır, vaktinde kılar. 

Namazı yalnızca görev gibi görmeyelim. Namazın, Allah’ın huzuruna çıktığımız an olduğunu her kıyamda hatırlayalım… Kur'an'da dikkat çekildiği üzere namazı “dosdoğru” kılalım. Çünkü dünyadayken Allah'a bile bile secde etmemiş olanlar, ne kadar isteseler de ahirette buna güç yetiremeyeceklerdir: 

Ayağın üstünden (örtünün) açılacağı ve onların secdeye çağrılacakları gün, artık güç yetiremezler. Gözleri 'korkudan ve dehşetten düşük', kendilerini de zillet sarıp-kuşatmış. Oysa onlar, (daha önce) sapasağlam iken secdeye davet edilirlerdi. (Kalem Suresi, 42-43) 

Yüce Rabb'imiz o gün yaşanacak pişmanlık ve azaptan esirgesin. Ve “…Onları, rüku edenler, secde edenler olarak görürsün; onlar, Allah'tan bir fazl (lütuf ve ihsan) ve hoşnutluk arayıp-isterler. Belirtileri, secde izinden yüzlerindedir…” (Fetih Suresi, 29) ayetiyle tarif ettiği alnında secde izi taşıyan müminlerden kılsın... 

Haber Ayna 

Murat HACIOĞLU bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ALLAH sizden kat kat razı olsun ne güzel bilgiler veriyorsunuz insanlara.bunun için bir sürü uğraşmışsınız.tekrar tekrar sağolun var olun.bizim gibi cahilleri bilgilendiriyorsunuz.bende ALLAHI çok seviyorum ONUN rızasına layık olmaya çalışıyorum ama yeterli gelmiyor.hayat kavgası iş güç namazımdan ayırıyor bazen beni. biz ne öyleyiz ne böyleyiz ALLAH af etsin bizi.sizler böyle yazdıkça insanlar aydınlanıyor hakkınızı helal edin lütfen.

gülcan erdal 
 09.04.2011 21:49
Cevap :
Teşekkürler. İnsanın hatasının farkına varabilmesi de şükür vesilesidir. İnsan hataları nedeniyle Rabb'ine sığınır ve samimi olarak yönelirse "ne öyle ne böyle" değil Allah'ın beğendiği bir kul olabilir. Yeter ki samimi isteyelim. Allah, samimi olarak aklımızdan geçene bile icabet eder. Yapmamız gereken bağışlanma dilemek, geçmişte yapamadıklarımız nedeniyle kesin bir tevbeyle tevbe etmek, Allah ile bağlantımızı kesintiye uğratmamak inşaALLAH...  11.04.2011 7:59
 

Blogunuzu önerilerime (sakıncası yoksa) aldım. AZ önce yazmayı unutmuşum.. Sevgi,hürmet ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 03.04.2011 22:11
Cevap :
Teşekkür ederim. Sayfama değerli yorumlarıyla katkıda bulunan tüm arkadaşlardan dilerim Rabb'im razı olsun.  03.04.2011 22:53
 

Çok değerli ve önemli bilgiler. Bilenler için hatırlatma bilmeyenler için de öğretme babında.. Duanıza da amin demek istiyorum. Rabbim bizleri "radyallahu anhum ve radu anh" mertebesine nail olanlardan eylesin. Sevgi,hürmet ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 03.04.2011 22:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 942
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster