Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
517
 

Aman yorum yazma!!!

Aman yorum yazma!!!
 

Yok arkadaş benim anlam veremediğim konulardan biriside bu işte.

YO-RUM-SUZ-LUK!!!!

Bu konu uzun zamandır içime oturan bir konu olduğu için bir iki şey karalamadan geçemeyeceğim yani.

Bizim MB yazarları olarak en büyük kaybımız bu diye düşünüyorum kendi adıma.Güzelce yazılanları okuyoruz, beğeniyoruz veya beğenmiyoruz ama elimiz klavyeye gidip de iki satır fikrimizi yazamıyoruz.Belki de yazarsak yorum üzerimize yapışır, insanlar yorumumu beğenmezde benim hakkımda yanlış izlenim edinir diye korkular besliyoruz!!!

Bakıyorum da bazı yazılar tam anlamıyla okunma rekoru kırıyor, yayına alınması bir saat olmamış yazısının ama okunma oranı müthiş bir seviyede, tabi yorumsuz.Diyorum yazan arkadaş okuyup yayına alamamıştır bu yazı güzel yorumları hakkediyor bir daha ziyarette yorumlarla fikir paylaşmalarından da yararlanacağım.Bir süre sonra, hatta bazen birkaç gün sonra yine bakıyorum.Okunma oranı yükselmiş ama hiç yorum yok.Bakıyorum arkadaşım gelen yorumları yayına alan bir yazar ama bu yazı da hiçbir şey yok!!

Bekleyişimin sonunda şaşkın bir şekilde kendi yorumumu ekliyorum.Acaba sistemde mi hata var kaygısıyla, her şey sağlıklı işliyor yorumumda yayınlanıyor.

Ne sistemde, ne yazanın yazdığında nede yazar arkadaşımın yayınlamasında bir problem yok demek ki.

Peki neden yorum yok????

Okuduğumuz yazıya sadece bakmak için mi tıklıyoruz.Çok değerli yorumlarımıza kıymet verip de kimselerle paylaşamıyor muyuz??

Kendi adıma çok sık yazı yazan bir üye olamamakla beraber her gün MB ziyaret edip neler yazılmış bugün diye göz gezdiren, takip ettiğim arkadaşlarımın linklerine bakan bir ziyaretçiyim.Hatta ne olup ne bitiğine bakmakla yetinmem, mutlaka iyi kötü demeden insanlarla yazıları hakkındaki fikrimi de paylaşmadan geçmem.

Yorum almanın yazar arkadaşa çok büyük etkiler sağladığını düşünüyorum ve birçok insanla paylaşımlarımda da bu konuda hem fikir oluveriyoruz.

Yorum paylaşımı sayesinde, yazıyor olmanın ve paylaşıldığını hissetmenin hazzıyla biraz daha özenli, itinalı ve kayda değer yazılar çıkıyor ortaya.

İnsanlar aldıkları yorumları ve hatta eleştirileri es geçmiyorlar.Bunu bizzat birçok arkadaşımda ve kendimde görüyorum.

Yorum alınan yazının eksiklikleri belirtilmiş olunca şöyle bir düşünüp kendi adıma bir daha tekrarlamamaya daha fazla özen gösteriyorum.

Bir başka blogumda da değindiğim bir konuda da yazılan bloglara verilen cevaplardan duyduğum rahatsızlığı dile getirmiştim.Yine değinmek istediğim bir konuda bu olduğu için bunu da yeniden paylaşmak istiyorum.

Birde yazılan yorumların içeriği ve yorumlara verilen cevaplar var.

Hani yorum yazmıyor diye biraz kızıyoruz belki okur arkadaşlarımıza ama bir iç yakan konuda sırf yorum yazmak adına yazara saldırırcasına birbirini kırmak, hatta ahlaksızca bulduğunu dile getirmek gibi kırıcı olmak veya yazılan yazıdan çok alakasızca yapılan yorumlar var.

Bu bizim sadece fikirlerimizi ve deneyimlerimizi paylaştığımız bir platform değil mi????

Neden bu kadar acımasızca veya ilgisizce göz gezdiriyoruz ki yazılanlara.

Herkesin fikrine saygı duymak zorunda değilmiyiz yani.

Yorum yazmaktan bile bu kadar uzak kalıyorken yazılan yorumlarında alakasız ve üslubu eleştirir nitelikte olması ayrıca insanın kanına dokunuyor şahsen.

Sonra gelelim cevaplara.

Karşıdaki şahıs seninle fikrini paylaşmış, yorum yazmayanlar deryasında kendini ayrı tutmuş mu, peki ona yazılan cevap ne olmalı??

‘’Teşekkür ederim’’ değil bence.

Tabi ki paylaşılan fikre teşekkür edip etmek şahsa kalmış bir konu ama bu sadece teşekkürle de kalamamalı diye düşünüyorum.

Ben kendi adıma kimse bana teşekkür etsin diye yorum yazmıyorum veya kimsenin yorumuna teşekkürle sabit kalmamaya gayret gösteriyorum.

Sadece yazısının bende uyandırdığı duyguyu ve hissi kelimelerle ifade edip paylaşamaya çabalıyorum.Teşekküre şayan bulunuyorsa onur duyarım elbette.

Aslında bazı yorumlarda polemik yaratacak şekilde oluyor, bir teşekkürle insanlar saygınlıklarını yitirmeden konuyu kapatıyor, ama onun dışında kalanlara benim serzenişim.

Yorum yazmaktan ve yapmaktan bu kadar uzak duran bir milletken, her şeye bu kadar sessiz kalınırken, bari burada kendi sahamızda, fikir paylaşımlarımızda biraz daha rahat davranmaktan yanayım.

Bu yazıda bu derdimi paylaşmak için döküldü satırlara.

Umarım kimsenin kalbini kırmış olmuyorumdur.

Mutlulukla kalın….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazmayı anlamsız buluyorum, bazen blog u çok beğeniyorum ama hakkındaki düşüncelerimi toparlayıp yorumda bulunamayabiliyorum:)) , sevgiler

Dilek Fuçucı 
 06.11.2007 12:42
 

En çok yorum yapan blogerlerden biriyim. Biri kalkmış saymış :) 1800 civarı imiş ve ben bu yorumları yorum almak için yazıyormuşum....!!!! Kırıcı bir düşünce ....Neden düşünülmez ki ben okumayı seviyorum ve okudugum her blog yazısında kendimden bir parça buluyorum ya da emek verildiğini hissediyorum yazıya .. Neden yorum yapmayacağım ki. ZAMANIM oldugu sürece okur ve yorumlarım diye düşünüyorum bana gelen yorumlarla elbet bir ilişkisi vardır yazdığım yorumların; ama ben bana daha hiç yorum yapmamış bir çok blogerin en az 3 yazısına yazılarını sevdiğim için yorum yapmışım ... Neyse .. güzel bir yazı.. eline sağlık.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 24.09.2007 10:02
Cevap :
Siz aldırış etmeyin bence.Herkesin fikrine saygı duyun geçsin gitsin.Size katılıyorum kimse yorumum çok olsun diye yorum yazmıyor yani.İçimizden geçenleri ifade etmek,yazıda kendimizden birşeyler buldugumuzu ifade etmek için yazıyoruz.Siz değerli fikirlerinizi paylaşmaya devam edin bence,unutmayalımki fikirler paylaştıkça değer kazanır.Mutlulukla kalın.Teşekkürler...  24.09.2007 11:34
 

Haklısınız.Blog ortamında düşüncelerimizi paylaşmak yeni bir şey aslında.Şimdi okunuyor zamanla da üzerinde düşünme ve kendi fikrini yazma gelecek.Okunuyor olması bile ne güzel kitapsız gazetesiz bir toplumda.Sevgiyle kalın.

shalimar 
 23.09.2007 10:05
Cevap :
zamanla olur diyosunuz yani sayın shalimar.Pekala biraz zaman tanıyıp,sabır gösterip beklemek gerek galiba.Bekleyeyim bakalım.Teşekkür ederim.Saygılarımla.Mutluluklar...  24.09.2007 11:55
 

Ben her okuduğuma yorum yazmak gibi bir zorunluluk hissetmeyi doğru bulmuyorum.Bu insanı(yani beni)gerer.Bazen okuduğum anda(şu anda olduğu gibi:))içimden geliyor bir ekleme ya da beğeni ifadesi ya da aksi bir görüş belirtiyorum. Bazen de çok beğensem, veya hiç beğenmesem içimden birşey yazmak gelmiyor.Böyle bir şey işte:)) Burada yazdıklarımız (bloglar) konusunda da aynı şey geçerli. İçimizden ne zaman yazmak geliyorsa yazıyoruz.Özgürüz yani. Güzellik burada.Yorum geldiğinde hoşuma gidiyor ama dediğim gibi karşı tarafın da benim gibi hissetmesini isterim. Sevgi ve dostlukla.

tijence 
 22.09.2007 23:46
Cevap :
Tabiki her okunana yorum yazmak zorunda hissetmek insanı kasar.Ama en azından içinizden gelenleri satırlara dökerken biraz çömert davranalımda fikrilerimizi birbirimizle paylaşalım dimi ya???Teşekkür ederim efendim.Mutlulukla kalın...  24.09.2007 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 496
Toplam mesaj
: 91
Ort. okunma sayısı
: 4550
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

86nın bir kış günü doğmuşum, belki de ondadır kışı çok sevişim .Hayatın gerçeklerini görüp nefret..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster