Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
437
 

Amerika'yı Amerikalılar mı yönetiyor?

Amerika'yı Amerikalılar mı yönetiyor?
 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayında yapılacak seçimler için adayların propagandaları aralıksız sürüyor. Şu anda her iki taraf da başkanlık adaylığı için mücadelelerini kıyasıya sürdürüyor. Cumhuriyetçilerde John Mc Cain’in diğer rakiplerine karşı aday olma olasılığı daha fazla. Fakat Demokratlarda ise durum farklı, iki aday Barak Obama ve Hillary Clinton arasında yarış sürüyor. Başkan aday adayları seçmenlerin güvenini kazanmak için birçok ilginç çıkışlar yapıyor. Üstelik bu çıkışlardan bazıları oldukça sivri bir şekilde dile getiriliyor.

Buna son örnekdde Demokrat kanatta yarışan adaylardan Barak Obama’nın rakibi, aynı zamanda eski başkanlardan Bill Clinton’ın eşi olan Hillary Clinton.

Bayan Clinton dün katıldığı bir televizyon programında İran’ı sert bir şekilde uyardı.

Clinton şöyle diyordu:”İranlıların bilmesini isterim ki, eğer ben başkan olsam, İran’a saldırırdık” diyor ve ekliyor:

(Gene İran’ı kastederek)”Aptalca İsrail’e bir saldırı başlatmayı düşünecekleri gelecek on yılda, onları tümüyle ortadan kaldırabiliriz”.

Evet, şimdi buradan ne anlayabiliriz. Yapılan bu açıklamaları acaba Bayan Clinton seçildiği takdirde faaliyete geçirecek mi? Ve aynı zaman da böyle bir olasılık var mı?

Şu anda böyle bir olasılık görünmüyor. En azından dünya gündeminden yansıyan gelişmelerle böyle bir olasılık dünya ülkelerinin takındıkları tavır, pozisyon ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ta bulunduğu durum itibariyle zor gözüküyor.

Bunu birçok stratejist de dile getirmekte. O zaman Hillary Clinton böyle bir çıkışı neden yaptı?

Üstelik eşi Bill Clinton dönemindeki Amerikan politikalarının aksine daha tutucu ve adeta cumhuriyetçi partilere taş çıkartan bu açıklamayı neden yapmış olabilir?

Öncelikle şu konuda herhalde hemfikiriz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1948’te var ettiği ve şu ana kadar ki İngiltere ile birlikte en sadık müttefiki İsrail. Aynı zamanda şu an günümüz dünyasında en güçlü lobi faaliyetlerini yürüten ülke de İsrail. Dolayısıyla bütün dünyada olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde de çok büyük bir etkinliğe sahip.

Hillary Clinton’ın çıkışını bu açıdan ele alırsak İran uyarısı kendisi için çok büyük bir ehemmiyete haiz. Gerçekten de başkan adayı Bayan Clinton bu çıkışını başkan olması halinde yerine getirecek mi bilinmez ama dünya gündemini takip eden kişiler de Amerika’yı Amerikalılar mı yönetiyor acaba? Sorusunu sormaktan kendini alamıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ABD'de bu seçim dönemiyle gördük ki; seçim sistemi tam bir skandala dönmüş durumdadır. Halkına ''ikinin birini seçin'' diyen Amerikalılar'ın bu değişik/tartışmaya değer sistemi bu seçimlerle beraber angaryaya dönmüş ve bence çökmüştür. Malum; Türkiye'ye çok benzer bir şekilde iki büyük partinin söyledikleri aynı olmaktadır. Demokrat Parti adayı Müslüman olduğu iddialarına ''Dinime imanıma Hristiyan'ım, bakın İncil'i öpüyom.'' diye cevap veriyorsa, üç başkan adayı da iç politikada ve dış politikada aynı şeyleri söylüyorsa, üçü de dünyaya kandan başka birşey vaad etmiyorsa; fazla söze gerek yok...

Arif Şahin 
 28.04.2008 20:47
Cevap :
Sayın Arif Şahin dediklerinize harfiyen katılıyorum.Fakat şunu da ehemmiyetle belirtmek isterim ki Amerika'da zaten demokratik bir sistem yok. Bunu cezalandırma yöntemlerinde de görüyoruz.Onun içinde olmayan bir sistemin çökme ihtimalide yok. SAYGILARIMLA HARUN ÖZYURT  29.04.2008 12:19
 

Ulkede oldugu gibi usa dada politikacilar ic politikaya yonelik soylemler yapar.Yani olay bn.clinton'un ulkede yasiyan ve onemli nufus ve lobi kuvvetine yonelik musevi oylarina talip olmasindan ibarettir.Zira ayni topluluk bir siyahin baskan adayi olmasi halinde oyumuz mc cain'in olur demistir.Basinin cimbizla bu laflari alip tahlil etmeden haber yapmasi dusundurucu. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 25.04.2008 7:23
Cevap :
Sayın Newyorker bende aynı şeyden bahsettim zaten.Onun için ifade ettiklerimiz ve bu konudaki düşüncelerimiz hakkında çok büyük bir fark yok.Gene de mesajınız için teşekkür ederim SAYGILARIMLA HARUN ÖZYURT  25.04.2008 22:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 204
Toplam yorum
: 84
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 665
Kayıt tarihi
: 07.02.08
 
 

Adım Harun ÖZYURT. 11 Şubat 1983 günü Almanya'nın Frankfurt şehrinde doğdum. 1986'da Türkiye'ye dönd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster