Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

20 Mart '13

 
Kategori
Heykel / Seramik
 

Annelik: az ye, az uyu, az konuş

Annelik: az ye, az uyu, az konuş
 

Uzun bir süredir kış hastalıkları bizi de vurdu. Her ne kadar doğal besinlerimize dikkat etsek de şehirde yaşamanın sıkıntılarını yaşıyoruz. Haftada iki gün yaptığımız arkadaşlar arasındaki oyun gruplarında devamlı birbirimize hastalık bulaştırır olduk, artık kimler çürüğe çıktı oyun haline geldi. Hastalıklardan özellikle öksürük ve nezlenin bir türlü geçmemesini hava kirliliğine bağlıyorum. Bir arkadaşım temiz hava için Kaz Dağlarına taşınıyor. Umarım bu hastalıklı kış modumuz kısa sürede sıcak havaların gelmesiyle geçecek.

En son arkadaşım Özge’nin evindeki geridönüşümlü malzemelerden sallanan atı anlatmıştım. Eşi Murat disiplinler arası yani malzeme sınırlaması olmayan bir sanatçı. Sallanan atları yapan Hasan Savaş ile atölyelerini birlikte kurmuşlar. Murat da turizm mezunu olmasına rağmen resim, seramik, video stopmotion tarzı her türlü sanat ile ilgileniyor.

Son bir aydır hastalıkları iyileştireceğim derken anneliğin temel ihtiyaçlardan bile özveride bulunmak demek olduğunu Murat’ın verdiği bu anlamlı hediyeyle bir kere daha farkettim. Murat tasavvufta geçen temel prensiplerden aldığı ilhamla seramik taşların 3 yüzeyine “az ye, az uyu, az konuş” yazmış. Hangisini kendime hatırlatmak istiyorsam o yüzünü çeviriyorum. Bugünlerde “az konuş” duruyor. Çocukları kırmadan üzmeden nasıl az konuşarak anlatırım diye daha çok düşünmeye çalışıyorum.

Annelik müthiş keyifli anların ötesinde doğum kilolarından kurtulmak için az yemeye çalışmak, gece devamlı kalkarak az uyumak ve çocukların peşinde koşturmaktan arkadaşlarla az konuşabilmek olarak da yaşanıyor. Siz ne dersiniz?

Çok yönlü sanatçı Murat Çalışkan’ın her türlü beş duyu ile sanat ürettiği çalışmalara bakmak, özel seramik takılardan veya seramiklerinden edinmek isterseniz blogundan, e-posta adresinden veya 0535 881 68 01 numaralı cep telefonundan kendisine ulaşabilirsiniz.

Çocuklarınızda birlikte size ihtiyacınız kadar yiyebilmenizi, uyuyabilmenizi ve tatlı arkadaş sohbetleri dolu günler diliyorum.

Sevgiyle kalın.

Başak
 

Resim: Murat Çalışkan'ın seramik çalışmaları

http://dogalanneyim.blogspot.com

http://www.facebook.com/groups/dogalanneyim

Doğal yollarla kedi ve köpek bakımı hakkındaki bloglarım:

http://bashico.blogspot.com

http://kopeklerveinsanlari.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Murat Bey'i arayayım da bana yazısız olanlardan yapsın:) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 06.04.2013 11:04
Cevap :
Bana da az online ol, bol offline oku diye bir hatırlatma lazım :)  29.04.2013 23:59
 

Çocuklarınızı yetiştirmek için bu kadar özverili olmanızı çok takdir ediyorum. Gerçekten de hava o kadar kirli ki sadece minikleri değil, biz yetişkinleri de olumsuz etkiliyor. Son birkaç senedir sigara dumanı ve egzoza karşı vücudum reaksiyon gösteriyor. Daha önce hiç olmadığı kadar hapşırık, geniz akıntısı gibi şikayetlerim oluyor. Arkadaşınız gibi, bol temiz havanın olduğu bir yere taşınmayı düşünmüyor değil insan:) Sevgiyle ve doğal kalın.

Elçin Oltulu Şahin 
 20.03.2013 12:38
Cevap :
Umarım bir gun sehirlerde de havalar temiz olacak, bunu saglayacak olanlar da bizler olacağız, çocuklarımız olacak. Sevgiyle.  23.03.2013 23:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11342
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster