Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1171
 

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'na mektup

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'na mektup
 

Geçtiğimiz sezondan; Ünlü trompetçimiz Erden Bilgen ve konuk grubu.1995 Yılında Oda Orkestrası olarak kurulup, l997 yılında senfoni orkestrasına dönüşen ve Antalya’nın önemli bir kültür açığını kapatan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, yeni sezon hazırlıklarını yapıyor olmalı!

Önce teşekkürle başlayayım ki, eleştirilerim hoşgörüyle karşılansın!... Niye teşekkür; orkestramızın gelmiş, geçmiş değerli sanatçılarına, yıllardır bize sundukları etkinlikler için elbet.

*Eleştirilerimin ilki, daha öncelerde de yazdığım; program başladıktan sonra salona giriş ve çıkışlara bir türlü çözüm bulunamaması. Buna ek, bir de minik çocukların salona alınmasına izin verilmesi...

*Konser Programı’nda bu uyarılar yapılmasına karşın, uygulamalar aksamakta...

*2007-2008 Konser sezonu’nda bir çok olumsuzluğun tanığı oldu müzikseverler. ADSO tarihinin belki en çok program değişen sezonuydu, geçen sanat yılı. Hatta öyle haftalar oldu; program iptaline gidildi.

*Piyano Festivali ile koordinasyon yapılamadığından, o dönemlerde müthiş bir karmaşa yaşanmakta; hem salon olarak hem de program içeriğinde… Kadir Dursun Production’la yıllık program hazırlığı aşamasında bir koordinasyon mutlaka sağlanmalı.

*Şef ve solist seçiminde geçen sezon özensizlik gözlendiğini belirtsem, değerli sanat kurumumuzu incitmem diye düşünüyorum.

*Son iki sezonda ve özellikle 2007-2008 de, konser akşamı mutlak bir (genele olarak dini içerikli) alternatif etkinlik planlanmaya başlandı. Bu konunun muhatabının ADSO’nun olmadığını bilsem de durumun altını çizmem gerek.

……….

Önerilerim de olacak;

Yıllık program hazırlayanlar mutlaka düşünmüşlerdir. Ama ben, anımsatma yapmakta yarar görüyorum.

Isaac Albeniz (1860-1909) 100. Ölüm yıldönümü. Iberya ile anmak biz dinleyiciler için güzel bir jest olabilir (mi).

George Friedrich Haendel (1685-1759) 250. Ölüm yıldönümü. Su Müziği ya da Donanma Gece Müziği geçer müzikseverin gönlünden.

Franz-Joseph Haydn (1732-1809) 200. Ölüm yıldönümü. 100’ü aşan senfonilerinden biri ya da Trompet Konçertosu ölümsüz besteciyi anımsatacaktır.

Felix Mendelssoh-Bartholdy (1809-1847) 200. Doğum yılı. 1,2,3,4 Senfonilerden biri ya da
Keman Konçertosu mutlu edecektir AKM’ye gelecek müzikseveri.

..............

Anmaların dışında önerilerime devam etmek istiyorum.

*Geleneksel ‘Senfoni Orkestraları Konserleri’ dışında da beklentiler var; 3 lüler, 4 lüler, 5 liler 6 lılar, 7 liler, 8 liler vs. Oda müziği de dinlemek istiyoruz kısaca.

*Programlara popüler müziklerde yerleştirilmiş olursa ADSO konserlerinin izleyici kitlesinde artış olabileceğini düşünüyorum.

*'Konser Sezonu Programı' sezon yarılanınca ancak yayımlanıyor. Konser izleyicisi çözümünü bekliyor.

Konser programında bulmayı düşlediğim eserlerden de birkaç örnek sıralamak isterim;

*Manuel de Falla (1876-1946)

Üç Köşeli Şapka Orkestra Süiti veya 7 Popüler şarkı

*Edouard Lalo (1823-1892)

İspanyol Senfonisi Op.21

*Franz Liszt (1811-1886)

Macar Rapsodileri ya da Transkripsiyonlardan bir örnek

*Gustav Mahler (1860-1911)

1’i (Titan) yakın geçmişte dinledik. Gönülden 2 ya da 6. senfoni geçer.

*Joaquin Rodrigo (1902-1909)

Aranjuez (Gitar Konçertosu)

*Maurice Ravel (1875-1937)

Bolero

*Camille Saint-Saens (1835-1921)

Ölüler Dansı Op.40

*Jean Sibelius (1865-1957)

Finlandiya (Senfonik Tablo Op.26) ya da Keman Konçertosu Op.47 (Geçen yıldan borçlusunuz)

*İppolitov İvanov (1859-1935)

Kafkas Skeçleri

*Aram Haçaduryan (1903-1978)

Keman Konçertosu

Bu mektuba bir de ‘dilek ve temenniler’ bölümü açacak olursam:

-Antalya Devlet Konservatuvarı’ndaki rezervi de görmek gerek. Orada başarılı olan öğrencilere ADSO ile konser solistliği şansı verilmesi, gelişimlerine önemli katkı sağlayacaktır; örneğin, Bayram Karamenderes ve Arslan Büyükkaya gibi. Viyolonsel öğrencisi Rabia Aydın ve Piyano öğrencisi Onur Ozan Cin önerebileceğim iki göze batan öğrenci.

Bir de ülkemizi içerde ve dışarıda başarıyla temsil eden genç sanatçılarımız ve şeflerimiz var, onları da görmek isteriz Antalya da.

-En çok Şişli (Belediye) Senfoni Orkestrası Şefi Serâ Tokay’ı merak edenlerdenim.

-Burak Tüzün Antalya’da kendini özleten genç şeflerimizden, görmek isteriz.

-Enescu ödüllü bir genç kemancı; Mevlan Mecid’i Şefik Kahramankaptan yere göğe sığdıramıyor.

-Avusturya turnesi karabasana dönüşen viyolonsel sanatçımız Benyamin Sönmez’de merakla beklediklerimiz arasında.

-Şölen Dikener, Yeşim Gökalp ve ünlü arpistimiz Şirin Pancaroğlu’da renk katacaklardır sezona.

-Yine bir Şefik Kahramankaptan önerisiydi; Soprano Pervin Çakar’ı merak edişimiz.

-Emre Elivar’ı geçen yıl aksayan programlar nedeniyle izleyemedik, J.Brahms 1. Piyano Konçertoso alacağımızı telafi edersiniz umuyorum.

-Değerli şefler; Gürer Aykal, Cem Mansur ve Emil Tabakov’u da özledi AKM’ye gelen müzikseverler.

-“Kaşe” de çekilen güçlükleri bildiğimden, yabancı şef ve solistlerde de gücünüz ölçüsünde bir nitelik beklediğimizin de bilinmesinde yarar var.

Bir beklentimi daha belirteyim; Birkaç yıldır beklenen ve salonda önemli bir sorun olarak duran, ‘ses panelleri’ dilerim bu yaz boşluğunda halledilmiş olur.

Yeni sezonun orkestramız için başarılarla ve kucak dolusu alkışlarla geçmesini dilerim.


H.Hüseyin Dulun, 16.07.2008
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de şunu soracaktım. Tek bir günle sınırlı klamasa bu konserler. Haftada iki gün hatta mümkünse bir tanesi gündüz saatlerinde olamaz mı? ( Ben isteyip de katılamıyorum ya sezon içinde derslerden dolayı, belki birkaç tanesine fırsat bulabilirim böylelikle):). Sevgiler, selamlar...

Özlem Akaydın 
 22.07.2008 9:28
Cevap :
Merhaba. Bugünlerde orkestrayı ziyaret edeceğim. Sizin yorumunuzu mutlaka okuyacaklardır, ben de ayrıca ileteceğim bu isteğinizi. Makul karşılanacağını ve uygulamaya konulacağını düşünüyorum. Planlama yapılmışsa belki bu sezona yetişmeyebilir... Siz hala tatili bitiremediniz sanıyorum. Selamlar, sevgiler. H.H.Dulun  22.07.2008 15:44
 

Eleştiri ve önerileriniz yerindeydi. Umarım ilgililer yazınızı okurlar ve bir nebzede olsa öneri ve eleştirilerinizi dikkate alırlar.

Yıldız Nihat 
 18.07.2008 13:31
Cevap :
Teşekkür ederim Nihat bey. Okuduklarını biliyorum, dikkate alacaklarını da umuyorum. Selamlar, H.H.Dulun  18.07.2008 15:32
 

Yazdıklarınıza yürekten katılıyorum. Seçtiğiniz eserlerden 5'i benim de favorilerimdir. Benim de şöyle bir önerim olurdu doğrusu; suarenin yanı sıra matine de yapsalar keşke. Önceki yıllarda yapıldı biliyorsunuz. Salon da suaredeki kadar dolmuştu. Özellikle kışın tercih edileceğini düşünüyorum bu uygulamanın. Müzik dolu günler dileğiyle...

Tülin Aksoy 
 16.07.2008 22:41
Cevap :
Merhaba, O umudum her zaman olmuştur. Aslında sürekli de ses veren oldu, ama uygulama sıkıntısı oluyor, biliyorum. Sizin öneriniz de güzel ve uygulanabilir. Dilerim o da dikkate alınır. Özellikle CSO nun cumartesileri 11.00 de konser tekrarları oluyordu, son yılı anımsamıyorum. Burada neden olmasın; özellikle çalışan ve öğrenciler için cumartesi uygun sanırım. Seçtiklerimin, sizin de favoriniz olmasına da sevindim. Programda birkaç tanesini yakalayacağımızı ümid ediyorum. H.H.Dulun  17.07.2008 9:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1062
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster