Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
440
 

Arabuluculuk

Arabuluculuk
 

Hayatın yoğun bir atmosfer içinde geçtiğini düşünürsek, insanlar stres ve sıkıntılarla baş edemediği durumlarda yakın çevresindeki kişilere yerli yersiz hareketlerle kırıcı davranışlarda bulunmaktadırlar. Bu durumda dargınlıklar meydana gelmektedir. Küçük gibi görünen bu dargınlıklar daha sonra düşmanlığa dönüşebilmektedir.

Çevremizde gördüğümüz dargınlıkları kaldırarak sevgi ve hoşgörü ortamları oluşturmalıyız. Bu da bizim toplumsal görevlerimizdendir. Toplumda herkesin barış ve sevgi içinde yaşaması için hepimizin gayret göstermesi gerekir. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:” Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin....” (Hucurat suresi,10.ayet)

“O halde siz (gerçek) müminler iseniz Allah'tan korkun, aranızı düzeltin, Allah ve Resûlüne itaat edin..” (Enfal suresi,1.ayet)

"Onların gizli konuşmalarının çoğunda hayır yoktur; ancak sadaka vermeyi yahut iyilik yapmayı ve insanların arasını düzeltmeyi gözeten kimseler müstesna. Bunları, Allah'ın rızasını kazanmak için yapana büyük ecir vereceğiz." (Nisa suresi,114.ayet)

Sevgili peygamberimiz müslümanlara arabuluculuk yapmalarını tavsiye etmiştir. Bir gün Resulullah ashabına: "Size, namaz, oruç ve sadakadan daha üstün bir şey göstereyim mi?" buyurdu. Onlar: "Evet, ya Resulullah, " dediler. Peygamberimiz de sözüne devamla: "Arabulmak, barıştırmaktır; Çünkü aranın bozulması saçı kökünden kazır demiyorum, dini kazır." (Tirmizî, Kıyâme, 56), buyurdu. Yine Peygamberimiz şöyle buyurmuştur“... Bir müslümanın din kardeşini üç günden fazla terk etmesi (yani dargın durması) helâl olmaz," (Müslim, Birr ve Sıla, 23)

Başka bir hadislerinde de Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: "Halkın arasını düzelten ve bunun için iyilik kasdiyle söz taşıyan ve yine iyilik düşüncesiyle yalan söyleyen, yalancı değildir." (Buhârî, Sulh, 1). Evet, çevremizdeki dargınlıkları gidermek için elimizden geleni esirgemeyelim. Herkesin dostluk ve kardeşlik içinde yaşaması için gayretli olmaya çalışalım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 710
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster