Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '19

 
Kategori
Aşk - Evlilik
 

Aşk Evliliği mi?

Aşk dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır.
Bailey

Bana sıklıkla, “Aşk evliliği mi mantık evliliği mi?” sorusu soruluyor. Ben de bu soruya, “Sizin için evlilik nedir?” sorusuyla yanıt veriyorum.

Çünkü evliliğinize yüklediğiniz anlamın farkında olup buna göre seçim yaparsanız mutlu olursunuz.

Siz evliliği ne olarak görüyorsunuz? Bir son mu, başlangıç mı? Özgürlük mü, pranga mı? Hayatınızı garantiye alacağınız bir sosyal güvence mi? Melodi mi, ya da birlikte yazılacak bir senfoni mi?

Siz, “Ben aşksız yaşayamam, hangi yaşta olursam olayım, eşimle kumsalda el ele yürümek isterim, yemeklerimizde mum ışığı olsun, yıldızları izlemeden uyuyamam,” derseniz, aşk evliliği yapmalısınız.

Birlikte çok para kazanırız, daha iyi hayat yaşarız, ya da onun çok parası var, aşk da neymiş,” derseniz, sizin için mantık evliliği daha ağır basıyor, demektir.

Elbette aşk evliliği ile mantık evliliğini birbirinden ayıran derin bir çizgi yoktur. Bazı insanlar evlenirken hem mantığı hem de aşkı dengelemek isterler. Belki de doğrusu budur.

Siz kendi evlilik tanımızı mutlaka yapın ve bunu evleneceğiniz kişiyle paylaşın. Onun evliliği nasıl tanımladığını, evlilik tanımlarınızın örtüşüp örtüşmediğini görmeye çalışın.

Tanımlar, kavramlara yüklenen anlamlar ve benzetmeler yaşamın her alanında olduğu gibi evlilikte de çok önemlidir. Evlilik kavramına yüklediğiniz anlam ve getirdiğiniz tanımlar, eşinizin bu tanıma nasıl baktığı ve bunu hayata ne kadarını yansıtabildiğiniz, “Evliliğinizde mutlu mu mutsuz mu olacağınızı?” önemli ölçüde belirler.

Bana göre ise evliliğin yüzde doksanı aşk ve sevgidir. Aşkın ve sevginin olmadığı birlikteliklerde mutlu olmanın çok da kolay olmadığını düşünüyorum.

***

Mutluluk ve sağlık dileklerimle…

Cengiz Hortoğlu

hortogludorduncubakis@gmail.com

 http://twitter.com/cengizhortoglu

 

 

jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 771
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 4899
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster