Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
13039
 

Aşk kaç yıl sürer?

Aşk kaç yıl sürer?
 

Aşk bazıları için sihirli bir kelime, bazıları için özlem, bazıları için aldatma, bazıları için aldatılma, bazıları için anı, bazıları için nefret, bazıları için hayal, bazıları için Allah sevgisi, bazıları için hiç yaşanılmamış, bazıları için ise hayatın kendisi. Sizce nedir aşk?

İtalya’nın Pavia ünüversitesinde yapılan bir araştırma aşkı başlatan kimyasal maddenin bir yıl içinde azalıp, normale döndüğünü ortaya koymuş. Başlangıçta beynin salgıladığı aşırı heyecanlanma, ürperme ve ellerde terleme gibi etkiler zamanla kayboluyormuş.

Aslında, aşkınızın kaç yıl sürdüğünü soran kişi size aşkın bir gün biteceğini anlatmaya çalışıyor. Hatta bununla ilgili bir sürü kitap var. En ünlülerinden biri Frederic Barbier’in “Aşkın Ömrü 3 Yıldır’’ .

Medyada da sık sık aşkın ömrü ile ilgili haberler çıkıyor. Örneğin bunlardan birtanesi; “çok güçlü aşk yaşayan çiftler de bile ilk yıl tutkunun, ikinci yıl şefkatin bittiğini, üçüncü yıl ise can sıkıntısının başladığı, sonrasında ise alışkanlıkların çiftleri esir aldığı” belirtiliyor.

Aşk hakkında sık haber yapılması onun prim yaptığını gösteriyor. Ama neden aşka bir ömür biçilmeye çalışılıyor? Ya da medyadaki paparazzi haberlerindeki ünlülerin eş değiştirmelerinin aşkla ne ilgisi var. Bir türlü doymayan aç gözlü şehvetle aşkı karıştırmamak lazım. Gerçi aşk hakkında sık haber yapılması, toplumumuzun çoğunun bu tür klişe haberleri takip ederek bu haberlerin prim yapmasını sağlıyor. Bu tür haberler yapıldıkça da özellikle de genç arkadaşlarımız bu klişelerden etkileniyor. Ne yazıkki okuyarak kendini geliştirmenin önemini yeni gelen neslimize anlatamadığımız için bu klişelere inanan ve o şekilde yaşamaya çalışan bir sürü insan görüyoruz etrafımızda.

Aşkın ömrü 3 yılda bitmek zorunda mı?

Kim benim aşkıma zaman biçebilir?

Benim vücudumdaki kimyasal maddeler İtalya’daki üniversitenin araştırmasına göre çalışmıyor.

Ben bu klişeyi kabul etmiyorum.

Aşkla başka şeyleri karıştırarak değerlerimizi bu kadar kolay harcatmayalım. Eğer hayatınızda bir kere âşık olduysanız aşkın hepimize farklı duygular yaşattığını biliyorsunuzdur.

Aşk kendi gibi güzel kelimeler söylemektir, ilgilenmektir sevgiliyle, aşk her gün bıkmadan seni seviyorum diyebilmektir, yıllar geçsede her dokunuşunda ilk dokunduğun gibi eletrik alabilmektir, aşk sabırdır, aşk vazgeçmemektir, aşk onu her gördüğünüzde içinizin yağlarının erimesidir , aşk dokunmaktır, aşk bencildir, ona bolca paylaşma ekmen gerekir. Aşk zor olandır, mücadele etmeni ister. Aşk 365 günün her sabahı sevgiliyi güne öperek uyandırmaktır. Aşk sürprizlerle doludur yaşadıkça renklenir. Aşk koşulsuz bağlılık ister, o nedenle kıskançtır. Aşk iki kişinin bir olması, birlikte yaşlanmasıdır. Aşk tek bir hedefi olan en yüce mutluluktur ki size hediye olarak meyve verir. Her gün birlikte yetiştirdiğiniz meyvenin büyüdüğünü görebilmek yaşamınıza tarif edilemez bir anlam katar.

Aşkın süresi şarabın yıllanması gibidir. Zaman geçtikçe değeri ve tadı artar. Önünüze gelen şarapla, kendi yıllandırdığınız şarabın tadı nasıl farklıysa herkesin aşktan aldığı tat da farklıdır. Ama bu tadı anlatamazsınız, kişiden kişiye değişir, paylaşılmaz. Paylaşılsa sihri kaybolur aşk olmaz.

Sevgi ve saygılarımla, aşkınız hiç eksik olmasın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşkın kısa ömürlü olduğundan bahsedilirken herhalde o çok yakıcı olduğu dönemden bahsediliyordur diye düşünüyorum. Eğer çok uzun sürseydi onu taşımak çok zor olabilirdi. Çünkü insana mantığını kaybettiren bir duygu aşk. Ama zamanla her şey yerli yerine oturduğunda inanılmaz güzellikler yaşatıyor mutlaka.

Gülistan Sinanoğlu 
 06.12.2010 17:19
Cevap :
Çocuklar olduktan sonra işler biraz değişiyor. Yaş ilerledikçe aşk da biçim değiştiriyor. En güzeli çocuklar olmadığı zaman, kaldığın yerden devam edebiliyorsun.  06.12.2010 19:28
 

bence aşk hayatın anlamııı yasanılcak en güzel şey ama yasamasını bilene..............

asli tunc 
 24.10.2008 16:14
Cevap :
tşk.  26.10.2008 20:42
 

eger ask unutulmuyosa ben ne yapacam kalpsiz birinde aski tanidim unutmam icin ne yapmaliyim biri bi teselli versin ask gecici desin:(

sedat fidan 
 03.07.2008 12:37
Cevap :
Sizin sayfanızı aradım bulamadım. Nasıl anlatsam da size yardımcı olabilsem. Aslında size kimse yardımcı olamaz, kendinizden başka. Hele bu bir aşk acısıysa...Umarım bir kişinin yapmış olduğu davranış hayata ve aşka karşı olumsuz düşünceleriniz devam ettirmez. Çabuk sıyrılırsınız. Çünkü zaman o kadar değişiyorki 3-5 yıl sonra "bunu yaşamasaydım gerçek aşkı bulamayacaktım" diyeceksiniz.  06.07.2008 17:53
 

Belki üç saat. Belki de havaların aldatıcılığına güvenip üstünüze bir şey almadan çıktığınız havaların size oynadığı oyunun yatağa düşüren ateşi gibi zaman zaman ortaya çıkan bir şeydir aşk. En zayıf anınızda yakalayan grip gibi. Virüsü çok önceden kapılmış ama dediğim gibi en zayıf anınızda sizi yatağa düşüren bir virüsün sonucu. Bu konu bitmez. Çözülmezde. Gelir ve çarpar sadece. Randevu almaz.

Ayrıntıda gezinmek 
 29.04.2008 14:26
Cevap :
Herkesin aşkı kendine, hayat zaten sonuçlarının da kendimizin katlandığı seçimlerimiz değil mi? Anladığım aşk, zayıflık kabul etmez. Zayıflık olursa aşk olmaz. Virüsten korunmanın tek yolu bu. Katkın için teşekkür ederim.  29.04.2008 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 7201
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1971 Fethiye’de doğdum.  2000 yılından beri evliyim. Büyüğü 8 yaşında, diğeri 3 yaşında iki o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster