Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2225
 

Dost Can Deniz

Dost Can Deniz
 

Ne güzel bir isim ve soy isim. Yazdıklarına bakılırsa kendi de güzel bir insan.

Sizlere bugünlerde okuyor olduğum kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitabın ismi “Cesur Sorular” (Kendi Yaşam Koçunuz Olmak İçin 101 Soru)

Öncelikle kitabı okurken gerçekten cevaplandırmanız gereken 101 soru var. Bazıları sıkıcı, bazıları zor, bazıları da ele veriyor kendinizi. Kitabı bitirmemek için elimden geleni yapıyorum. Hani küçükken bir büyüğünüz kahvehanede size gazoz söyler de sizde onu bitirmemek için yudum yudum içersiniz, ben de bu kitabı yudum yudum okuyorum her an bitecek de ortalıkta kalacağım diye korkuyorum.

İşte size kitabın can alıcı yerlerinden bir alıntı;

“Kitaplar okuyarak, seminerlere giderek, terapistinizle ya da koçunuzla zevkli ve aydınlatıcı konuşmalar yaparak, meditasyon-yoga yaparak hatta eylem planları yaparak yaşamınızı değiştirebileceğinizi sanıyorsanız aldanıyorsunuz.

Neden eyleme geçmek için bekliyorsunuz? Neden korkularınız sizi kontrol ediyor hala? Neden hala ilerlemiyorsunuz? Yoksa kişisel gelişim adına öğrendiklerinizin sizin adınıza kendi kendilerine bir şeyler yapacağına mı sanıyorsunuz? Size bir haberim var: Bütün o bilgiler, öğrendiğiniz metotlar, felsefeler, yaklaşımlar, teknikler ancak siz onları kullanırsanız işe yarayacaklar!

Albert Camus “ İnsanoğlu kendi olmayı reddeden tek yaratıktır! ’’ diyor. Kendinizle mücadele etmeyi bırakın. Bu kazanması imkân olmayan bir savaş. Direncin değişimin doğal bir parçası olduğunu fark edin. Kendi kendinize kendimle fikir ayrılığına düşme hakkımı koruyorum deyin. Mutlu olmak için hayallerinizdeki o varış çizgisini geçmeyi beklerseniz kendi kendinizi mutsuzluğa mahkûm etmiş olursunuz. Şunu kabul edin: Bir varış çizgisi bir teslim tarihi yok. Onun yerine her gün gelişiminiz için attığınız adımlardan mutlu olmayı deneyin.”

Nedense bu tür kitaplar bizi biraz olsun silkeliyor. Ben inanıyorum ki bu kitabi yazan Dost Can Deniz de kendi hayatını gerçekleştirirken yaşadığı mücadelelerin sonucunda böyle güzel bir kitap yazmış. Ve kendi hayatı için çıktığı yolda etrafında hayatlarını değiştiren bir sürü insan yaratmış.

Ben kendimle mücadele etmeyi bıraktım.Artık nasıl olacağını ya da nasıl olması gerektiğini düşünmeden eyleme geçiyorum.

Ya siz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kişisel gelişim serilerinde son yıllarda müthiş bir artış var. Bu elbette hepimiz için bir çeşit ayna veya yansıma niteliğinde. müthiş güzel bir akım olarak görüyorum. Kişisel gelişim açısından mümkün olduğunca faydalanmak için okuyorum. Ancak herşey değerlendirebil diğimiz ölçüde gerçekleşir veya gerçekliğini korur. Her bireyin kendi için ve insanlık için en iye ulaşmasını diliyorum.

Kırmızı Şal 
 10.01.2008 21:17
Cevap :
Bana da oluyor bazen anlattıklarınız.Okuduklarım arasında kişisel gelişim kitapları epeyce çok.Okuduklarımız hemen hayatımıza geçmiyor.Zamanla etkisi oluyor.Yeterki inencımızı kaybetmeyelim. Bir gün istediklerimize ulaşacağımıza inanıyorum.  11.01.2008 1:12
 

Bu tarz kitaplar okumayacağım artık. Kendimi yeteri kadar tanıyorum; ne de olsa kırk altı yıldır "birlikte" yaşıyorum. Bir hedef koydum kendime; "mavilenmek". Hani Belcekız'ın o çocukluğumuzdaki gibi berrak mavisinin aynısından, allem edip kallem edip ona ulaşıyorum. Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 07.12.2007 17:33
Cevap :
Valla ben de bazen aynı sizin dediğiniz gibi diyorum.Bir süre okumuyorum.Ama yine başlıyorum.Nedense bu tür kitaplar okuduğum da yaşam kalitemin bir tuğla bile olsa boy attığını daha iyi hissediyorum.  08.12.2007 20:46
 

harika bir konu ve harika bir saptamada bulunmuşsunuz... gerçekten de bu sorular kendimize ve yaşamımıza dair durup düşünmemizi sağlayacak ve bize çok iyi gelecek sorular....Kendimizi hatırlattığınız için teşekkürler..

Neslihan ERDOĞDU Serbest 
 18.11.2007 22:09
Cevap :
Yorumunuz için çok sağolun. Keşke okuduklarımızı daha çok hayata yansıtabilsek...  26.11.2007 13:04
 

Soner Bey selamlar, sizi tebrikediyorum öncelikle. Evet başlamak bitirmenin yarısıdır, umudediyorum yazılarınızı gazete köşelerindede göreceğiz. saygılarımla. Bu arada benimde yazılarım var blogumda.Daha çok gezi yazıları ama sizin de yorumunuzu almak isterim kıymetli bir yazar olarak. Adres http://muhammetgenc.spaces.live.com/ Görüşmeküzre.

Muhammet Genç 
 16.11.2007 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 7198
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1971 Fethiye'de doğdum.  2000 yılından beri evliyim. Büyüğü 29, 17 yaşında, diğeri 12 yaşında ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster