Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2977
 

Atatürk ve Bakara Suresi

Atatürk ve Bakara Suresi
 

Mustafa Kemal, kurulacak devletin şekli ile ilgili toplumun her kesiminden insanlarla görüşmeler yaparken sıra, mollalar, şeyhler ve din büyüğü geçinen kişilere gelir. Mustafa Kemal bunlara haber göndertip, gelecek hafta kendileriyle bu konuyu görüşeceğini ancak konuşmalarının bir temeli olarak katılacak olan herkesin Bakara suresini 288. ayetine kadar okumalarını rica eder. 
Toplantı günü gelip çattığında, Mustafa Kemal kürsüye çıkar ve sorar: 
-Arkadaşlar, buraya gelmeden önce hepinizden Bakara suresini 288'e kadar okumanızı rica etmiştim. Kimler okudu Bakara'yı 288'e kadar? 
Salondaki bütün eller istisnasız olarak bu ricayı yerine getirdiklerini belirtmek için havaya kalkar. 
Bunu üzerine Mustafa Kemal sözlerine devam eder: 
-Beyler işte, kuracağımız devletin neden din temeline dayanamayacağının açıklaması: Bakara yalnızca 286 ayettir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam merhaba; fıkranızı okudum. Başka yerlerde de benzer fıkra var; kimi "290. Ayet" kimi "289. Ayet" okuyun gelin demiş. Ancak hiçbirinde kaynak gösterilmemiş. Elbette bağnazların caheleti güzel dinimizi yücelikten alıkoyamaz. Lakin uydurma fıkraların içinde Sevgili Atatürk'ümüze atıfta bulunmak da Yüce Türk Milletimize pek birşey katmayacağından, bu fıkrayla ilgili kaynakça paylaşmanızdan pek memnun olacağız. Saygı ve sevgilerimle, teşekkürler...

Ahmet AK 
 12.01.2020 17:31
 

Değerli Erhan Tigli: Bir Hadis ve iki ayeti aşağıda aktarıyor, bunların değerlendirilmesini, yorumu okuyanlara bırakıyoruz. Sağlıcakla kalınız. -"Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hz. Muhammed-sav) -Bakara Suresi, 8. Ayet: İnsanlardan öyleleri de vardır ki, inanmadıkları halde, "Allah'a ve ahiret gününe inandık." derler. -Bakara Suresi, 120. Ayet: “ Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne Yahudiler, ne de Hristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar. De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı.”

Canmehmet 
 15.01.2018 12:45
 

İlginç ve kolay anlaşılabilir bir yazı, gerçeğinin de aynı olması son derece önemli ancak bunun kanıtlanması diğer tüm geçmiş bilgiler gibi zor galiba. Çünkü devrimiz olan şu günlerde olanları doğru anlayamıyorken,

ilhan Aydın 
 15.01.2018 11:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 349
Toplam yorum
: 134
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 68
Kayıt tarihi
: 28.11.17
 
 

Emekli öğretmenim. Yazı ve şiirlerim 50 yıldır gazete ve dergilerde çıkar. 21 kitabım yayınlandı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster