Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '08

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
2613
 

Atık yağlara ne oluyor?

Atık yağlara ne oluyor?
 

Basında Mustafa Ezici..


Kızartma yağlarına ne olduğunu biliyor musunuz ? İçinde tekrar tekrar kızartma yapılan yağlardan BİODİZEL elde ediliyormuş. Peki bizler ne yapıyoruz. Çoğumuz bu atık kızartma yağları lavaboya döküyoruz. Sonra da bunlar lağım borularında tıkanmaya ve başka sorunlara neden oluyor. Lütfen Bu yazıyı dikkatle okuyun!

Nedir şu BİODİZEL?

Dünyada verimi ve performansı onaylanmış bir dizel yakıt alnernatifidir.

Üretiminde her türlü bitkisel ve hayvansal yağlar kullanılabileceği gibi atık bitkisel ve hayvansal yağlar da kullanılabilir.

Bu bilgiyi öğrendiğimizde konumuzla ilgili olduğu için Ezici Biodizel Fabrikasına bir gezi yapmaya karar verdik. Gezide fabrika sahibi ve yönetim kurulu başkanı Sn. Mustafa Ezici’ye sorular sorduk. O da hem sorularımıza cevap verdi hem de başka bilgiler verdi. Bizim için çok faydalı bir gezi oldu. Kızartma yapılan yağların bu kadar büyük bir sorun olduğunu bilmiyorduk. Bu geziden dönüşte hazırladığımız rapor ve sorulardan bazılarını sizin için derledik.

Mesela; 1lt atık yağ 1milyon litre suyu kirletiyormuş.

Yılda 350 bin ton yağ evlerden kanalizasyona dökülüyormuş. Bunun sonucunda denizde doğanın dengesi bozuluyor, en çok denizanaları etkileniyormuş.

Türkiye’de toplam 4 tane yağ geri kazanım şirketi varmış. Aslında yem ve sabun sanayinde kullanımı yasakmış. Sadece biodizel kullanımı için izin veriliyormuş.

Türkiye’de günde 95 bin ton yani yılda 35 milyon ton çöp çıkıyormuş. Bu bilgi bizi çok korkuttu.

Atık yağların lisanslı geri kazanım tesislerine verilmesi zorunluymuş. Bitkisel atık yağlar tehlikeli atık kategorisindeymiş. 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren tüm evlerden, belediyeler tarafından atık yağ toplama zorunluluğu yasal hale getirilmiş.

Sorduğumuz sorulardan biri de halkın bu konuda bilinçli olup olmadığı ve yağların toplanmasının kolay olup olmadığıydı.

Mustafa Bey’e göre halk bilinçli değil. Yavaş yavaş bilinçleniyor. Yağların toplanması zahmetli bir iş. Verilen kaplara yağları soğutarak koymaları lazım. Bunu yapmak yerine insanların çoğu kolayı yani lavaboya dökmeyi tercih ediyorlar. Aslında Türkiye’de 80 bin gıda üreticisi var. Bu işin yaygınlaşması lazım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çevre ile böylesine ilgilenmeniz harika bir şey. Bu konuda sorularınız olursa bana sorabilirsiniz. Sizlere çok kötü bir dünya bırakıyoruz. Umarım herşey değişir. Sizin gibi duyarlı gençleri görünce umutlanıyorum. (Kızartma tavanızı atın ya da düşmanınıza hediye edin Maurıce Messegue) Okuduğum gün kızartma şeklim değişti.Aynı lezzette ve sağlıklı bir yol seçtik. Yağsız tavalar çözüm getirdi. Bana kalırsa fast foodlardan toplanması gerek . Yabancı ülkelerin bir çoğunda yıllar önce başlayan geri döniüşüm için kağıt ve plastik konusunda dahi organize olamamış, bir ülkeyiz biz insanlarımız yaşama haklarının bilincinde bile değil. Sizi burada gördüm çok umutlandım Sizi bu site en güzel köşesinde ağırlamalı. Sizi yetiştiren büyüklerinize teşekkürler.Güzel yanaklarınızdan öpüyorum.Hayat size güzel davransın. Mutlu olun.

GÜZİN 
 29.05.2008 13:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1828
Kayıt tarihi
: 28.02.08
 
 

Biz; Can Hepkarabelli ve Alp Işık. İstabul'da Koç Özel İlköğretim Okulu'nda 4. sınıfta okuyoruz. Ayn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster