Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
607
 

Aziz Nesin: bu zeki milletin dahi yazarı

Aziz Nesin: bu zeki milletin dahi yazarı
 

Dünya'nın en büyük yazarlarından biriydi. Herkesin yaşamına kalemiyle girdi. Sivas-Madımak'ta "yakılmak" istendi. Pırıl pırıl ışıldıyor, ses bayrağı olmuş dalganıyor. Adına kurduğu ve yoksul çocukların eğitimine adadığı vakıfta yaşatılıyor...

Ölümünün 12. yılında anmış o vakıftaki evlatları, Aziz Nesin'i... Radikal gazetesindan Umay Aktaş değerbilirlikle haberleştirmiş o etkinliği (1). Kendi hallerine kalsalar, büyük kenti ve hatta denizi göremeden yitecek o yoksul çocuklar, şimdi birer yüksek öğrenim öğrencisi oluvermişler. Hem de "Aziz dedelerinden" gayrı kimseye ihtiyaç duymadan.

Az sayıdaki işadamının hayırları gibi ama bu kere ömrünü "yazarak" kazanan, yazdığı için de hapislerde "terbiye edilmeye çalışılan" bir aydınımızın eseri yükseliyor, Çatalca'da... Nesin Vakfı! Orayı da "yok etmek" ister mi kimileri bilinmez. Ama oğlu Ali Beyin ve dostların katkılarıyla inadına yaşıyor: şu edebiyattan, özgürlükten çorak topraklarda.

Aziz Nesin'in hemen tüm kitaplarını okuma şansına eriştim. 1993'te Sivas/Madımak faciasından hemen sonra kendisiyle uzun bir telefon görüşmesi yaptım. "Ne yapabiliriz?" diye somuştum. O utanılası olayların etkisiyle ve genç aklımca Kültür Bakanı Danışmanı görevimden istifa etmeyi uzun uzun düşündüm. Etim budum neydi!

"hamdım, piştim, yandım" dediysem bunda biraz da çağımızın Mevlanası, Nasreddin Hocası, Emrah'ı Aziz Nesin'in de katkısını unutamam... Kitaplarından... Ve onu kitaplarınından alıp günlük yaşama aktarırcasına yaşatan: Anadolu halkıdır!

Aziz Nesin gibi bir deha Türk halkı tarafından böylesine sevildiyse, o halkın da gerçekte ne kadar zeki olduğunu gösterir. Ancak yazar Nesin, irticai karanlıkla kolkola yürüyen sömürü düzenine karşı halkını "uyarmak" için o "% şu kadarımız aptalız" sözünü söylemiştir.

O, bu zeki ama ezilmiş ulusun zindanları aydınlatan üretkenliğiyle yapıtlarında parlayan dehasıdır.

(1):http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=226418&tarih=09/07/2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Aziz Nesin'imizi böyle güzel bir yazıyla andığınız için ellerinize sağlık. Dostlukla esen kalın. ezgi umut

Ezgi Umut 
 14.07.2007 3:10
Cevap :
Sayın Ezgi Umut, yazım hakkındaki yorumunuz beni gönendirdi. Sevgi, saygı ve dostlukla. bk  14.07.2007 19:22
 

Aslında Aziz Nesin'in dünya görüşüne katılmıyorum ve bana pek uymuyor ancak ben onunla tanışma fırsatı yakaladım.Bakırköy özgürlük meydanında kitaplarını imzalıyordu bende bir kitap aldım kitabın adı "Benim delilerim"bizzat Aziz Nesin'in başından geçenler, çok güzeldi kütüphanemin baş köşesinde durur ve diğer kitapları da çok güzel.Ayrıca Türk Milletinide aptal yerine koyan ergin beyi kınıyorum.

cevdeteray 
 13.07.2007 16:17
 

Nedense Anadolu İnsanının kutsal değerlerine bi şekilde müdahil olan herkes, yüceliyor, deha oluyor, unutulmaz oluyor, ilginç...

eminimsi 
 10.07.2007 13:35
 

Bülend Bey! Tiyatroda izledim, güldüm ve düşündüm. Kitabında okudum güldüm ve düşündüm. Hele şu ''GARBA AÇILAN PENCERE'' hikayesi yok mu! 500 defa okunsa bıkılmaz. Ne yapalım! Türkiye'de doğması Aziz abinin şansızlığı mı desem, talihsizliğimi desem bilemiyorum. Yorum için fazla uzun oldu. Rahatsız etmek istemem. Saygılarımla.

Ömer ÖZDAMAR 
 09.07.2007 18:55
Cevap :
Yorumunuz yazımı adeta tamamladı ve ona zenginlik kattı. Ben, teşekkür ederim. Saygılarımla.  09.07.2007 21:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 486
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster