Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
294
 

Bakan'ın Şakası!

Bakan'ın Şakası!
 

İçişleri Bakanımız güvenlik görevlilerine okul civarlarında yakaladıkları uyuşturucu satıcılarının “ayaklarını kırmaları” talimatı verdi. Gerekirse suçu üstleneceğini ve cezası neyse çekeceğini de söyleyerek memurları cesaretlendirmeyi de ihmal etmedi.

Bu sözlerin ironi olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu öyle olmasını temenni ediyorum.

Başka türlüsü düşünülemez.

Türkiye bir hukuk devleti ve suçun ve cezanın tanımı yasalarda belli.

Bunların arasında “ayak kırma” yok.

Yasada olmayan cezanın verilmesinin önerilmesindeki vahamet bir yana, iç hukukumuzda ve uluslar arası hukukta insanlık suçu olarak kabul edilen işkence talimatını bir içişleri bakanının ağzından duymak ayrıca ürkütücü…

Ve yine hukukumuzda yasaya aykırı emre uymak da suç. Türkiye bir hukuk devleti olduğuna göre bu gerçekten kaçış da yok. Bunu güvenlik görevlilerimiz çok iyi biliyor.

Bu nedenle talimatın yerine getirilmesinde sn. Bakan’ımızın hayal kırıklığına uğraması büyük ihtimal.

Belirtilen sebeplerle açıklamanın sürç-i lisan dahi değil, şaka olduğunun bir an önce açıklanmasında ulusal itibarımızın korunması aciliyeti bakımından sonsuz yarar var.

Devletimizin bu saatten sonra işkenceyle anılmaya başlanması kanaatimce sn. Bakanımızın da arzuladığı bir şey değildir.

Kaldı ki, terörle mücadelede güvenlik görevlilerini motive ederek sağladığı kendi başarısına gölge düşmesi ihtimali kendine de haksızlıktır.

Ben açıklamanın şaka olduğunu düşünüyorum.

 

Kenan IŞIK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mülkiyenin kürsülerinin bazıları, Şaka ile devlet yönetilir veya yasaların dışında yönetimde kendi yöntemlerimizi de geliştirilebiliriz mi var Kenan kardeş merak ettim, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 06.01.2018 10:18
Cevap :
Mülkiye'de elbet böyle şeyler öğretilmiyor, Nizamettin kardeşim. Bilirsin, mülkiye fanatiğiyim. Şunu belirteyim, sn. Soylu, Mülkiye mezunu değil. Kabinede şu an 3 mülkiyeli var. Bunlardan sn. Nurettin Canikli'yi tanımıyorum. Sn. Mehmet Şimşek ve sn. Mevlüt Çavuşoğlu ile (yollarımız ayrıydı, ben öğrenci dernekçisiydim, onlar çalışkan öğrencilerdi) 4 yıl birlikte okuduk ve aynı sınıfarda pek çok ortak dersler aldık. Takdir edersiniz ki, mevcut kabinedeki mülkiyeli her üç ismin ortak özellikleri, konuşmalarında seslerinin tonuna ve sözcük seçimlerine gösterdikleri özendir. Sevgiler, Nizamettin kardeşim.  06.01.2018 14:07
 

İnsanın aklı almıyor doğrusu, ya kötü maksatlar için kullanılırsa ne gibi sonuçları olur. Sevgilerimle, esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 04.01.2018 23:02
Cevap :
Bir hukuk devleti olduğu iddiasındaki hiç bir yerde söylenmemesi gereken sözler, üstadım... Ve sn. Başbakan'ın bugünkü açıklamasında "başbakan, bakan... hiç kimse hukukun üstünde değildir..." şeklindeki sözleriyle yaptığı düzeltme çalışmaları bir nebze yüreklere su serpme gibi geldi bana... Saygılar, sevgiler  05.01.2018 16:00
 

Bakış açınız çok doğru.Uyuşturucu başta olmak üzere yasa dışı faaliyet gösteren örgütlenmelerle mücadele ana kaynağında ve başka bir takım yapılanmalara bırakılmadan devletin güvenlik kuvvetleri ile hukuk çerçevesinde yapılmalıdır.Çetelere karşı başta ekonomik ve sosyal konularda devlet bir an önce daha verimli tedbirler almalıdır. Saygılarımla.

E Ruhi YALÇIN 
 04.01.2018 11:52
Cevap :
Değerli katkılarınız için teşekkürler Ruhi bey, selamlar...  04.01.2018 14:59
 

Evvvettt...kesinlikleeee ve kesinkes Türkiye Cumhuriyeti;insan halarına ssaygılı,tam demokratik,laik bir HUKUK DEVLETİdir...saygılar...ve de eyvallah tabii ki...:)))

nedim üstün 
 04.01.2018 9:02
Cevap :
Yaptığınız ironiyi aynen paylaşıyorum üstadım, elbet bizimki temenni, selamlar, sevgiler...  04.01.2018 15:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 639
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2615
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster