Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
18782
 

Başörtüsü Allah'ın emri mi?

Başörtüsü Allah'ın emri mi?
 

İslam dininde, kadınların başörtüsü takması gerektiği, buna uymayanların cehennemlik olacağı, günahkar olacakları söylenir. Bu kanıya, Kuran-ı Kerim'deki bir sure olan, Nur suresinin 31. ayeti ile varılır ve bu ayet delil olarak gösterilir.

Bu konuyu bende çok merak ediyordum. Araştırdım ve çok ilginç sonuçlara ulaştım.

Öncelikle söz konusu olan bu ayetin, diyanet işleri tarafından çevrilmiş haline bir bakalım:

'Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımları müstesna. ziynet yerlerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üstüne kadar salsınlar...(Nur-31. ayet)

Oysa arapça yazılmış haline bakarsak, burda bilinçli ya da  farkedilmeden yapılan bir saptırma olduğu gözlenir. Çünkü, ayetin arapça okunuşu şu şekildedir: 'V-elyedrinbne bi humuri hinne alaa cuyuubi hinne'.

Burdaki 'bihumuri' kelimesi, arapçada (örtülerinizi), 'humuri' (örtüler) demektir. Hımar kelimesi ise örtü anlamındadır. Bu örtüyü masaya sererseniz masa örtüsü, yere sererseniz yer örtüsü vs. olur. Anlamı itibariyle bütün örtüleri kapsar. 

'Cuyuub' (koyunlar-göğüsler) demektir. 'Alaa cuyuubi inne' ifadesi ise, (göğüsleri üzerine) anlamına gelir..

'V-elyedrinbne' (koysunlar-vursunlar) demektir.

Yani bu ayette geçen yukardaki ifadenin gerçek türkçe karşılığı, örtülerinizi göğsünüzün üzerine vurun şeklindedir.

Ayette geçmeyen 'res' kelimesi, baş demektir. Yani bu kelime baş örtüsü anlamında olsaydı eğer, 'hımar-ür-res' denmesi gerekirdi.

Peygamberimizin zuhurundan önceki cahiliye döneminde ve hatta kendi zamanında bile, bazı kadınlar çıplağa yakın gezerlerdi. Göğüsleri ve bir çok bölgeleri açıktı. Hatta islam hakimiyetinden önce, putperestler kabeyi çıplak tavaf ederlerdi. Kabeyi çıplak tavaf etmenin bir meziyet olduğunu düşünüyorlardı çünkü.

Bu durum, Ahzap(hizipler) suresinde şöyle belirtilir: 'Evlerinizde de vakarlı oturun. İlk cahiliye teşhirciliği gibi kendinizi teşhir etmeyin'. İşte bu sebeple, yüce Allah, Nur suresinde kadınların göğüs bölgelerini örtmelerini söylemiştir.

Burdan Kuran-ı Kerim'in değiştirildiği gibi bir ifade çıkmasın tabii ki. Çünkü Allah bir ayetinde, kendi kitabının değiştirilmesine asla müsaade etmeyeceğini söylemiştir: 'Hiç kuşkusuz o zikri/kuranı biz indirdik, biz. Her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da biziz.' (Hicr 9.ayet)

Kuran-ı Kerim. 1400 yıldır hiç bir bozulmaya uğramadan gelmiş, yüce bir kitaptır. Ve Allah onu her türlü bozulmaya karşı korumaktadır. Ama işte bazı ayetlerin türkçeye çevrilirken değişik şekilde çevrilmesi, yukarda görüldüğü gibi bir sonuçla karşılaştırabilir bizi. 

İnternette aynı ayetin, en az on değişik çevrilmiş hallerine rastlayabiliyorsunuz. Bu yüzden, arapça bilgisine tam hakim bir çeviriden Kuran-ı Kerim'i okumak en doğrusudur.

Önemli Not: Şunu önemle belirtmek isterim ki, ben herkesin inandığı tarz ve şekillere sonuna kadar saygılıyım. Buna sadece ben değil, herkeste aynı ölçüde saygılı olmak zorunda. Burda kimsenin, yıllardır inandığı bir şeyi, yani  dinin bir gereği olarak düşündüğü başörtüsünü çıkarmasını tavsiye eden bir yazı yazmadım. Bu bloğa gelen yorumlar bu şekildeydi çünkü. Cevap olarak yazdıklarım yayınlanmadığı için, bende ek yapma gerekliliğini duydum.

Benim düşünceme göre, Allah başörtüsü örtülmesini kesin bir emir olarak belirtseydi, bunu çok açık bir şekilde ve kesin hatlarla çizilmiş olarak belirtirdi. Ayrıca Allah'ın indinde, saçların görünmesi bir günah olsaydı, Allah kadınlarda saçları yaratmazdı. 

Zaten Kuran'a göre, giyinmek ölçülü bir şekilde olmalıdır. Açık seçik ve teşhir edici şekilde giyinilemez. Çünkü, 'Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mümin kadınlara söyle, elbiselerini üzerlerine giysinler. Bu onların, bilinip incitilmemeleri için daha uygundur.' (Ahzap 59. ayet)

Yani kadınların açık ya da teşhir edici bir biçimde giyinmeleri, erkeklerin dikkatini çekebilir. Ve ziynetlerinin görünmemesi, erkeklerin aklından kötü düşünceler geçirmemeleri içindir. Oysa saçtar cinsel bir obje gibi görülmez erkekler tarafından. 

Bu arada şöyle bir düşünce de ortaya çıkabilir. Mesela Kuran arapların kendi dillerinde yazıldığı halde, onlar neden başörtüsü takmaktadırlar? Onların namus anlayışı bu şekilde olabilir. Ayrıca ekvatoral bir bölgede yaşadıkları için, aşırı sıcaktan arapların erkekleri de zaten başlarına örtü takmaktadır, bu sebepten de olabilir.  Ya da başka düşüncelerden de bu kaynaklanabilir. Bu yüzden onlarda başörtüsü bir giyim tarzı olarak yer etmiş olabilir. 

Bu yazım, sadece çok merak ettiğim bir konu üzerine yapılmış bir araştırmanın ürünüdür. Kimseye bir saygısızlık, bir çok bilmişlik yapma amacı taşımamaktadır. Yapılmış bir araştırmanın okurlara sunulması ve düşünmeye sevk etmesi amacını taşır. Yine de en doğrusunu Allah bilir.

Ş ODABAŞI bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saç telinin görünmesi bir insanı ahlaksız ve günahkar yapar mı? sorusu aslında işin özüdür, sorunu açıklarken yanlış bir metodoloji kullanmışsınız, sorunu yaratan düşünce iklimi ve kodları ile sorun açıklanıp, tanımlanamaz, bu sorunun özünün tanımı anokrasizmdir, (zamandışılık)yinede sorgulayan rasyonel aklı temsil eden güzel bir çalışma idi, tebrik ederim.

Nizamettin BİBER 
 17.10.2013 10:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 11600
Kayıt tarihi
: 30.01.13
 
 

İstanbul Üniversitesi İktisat 4. sınıf öğrencisiyim. Amatör tiyatrocuyum. Kitaplar, müzik ve tari..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster