Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '18

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
132
 

Bebeğin Beyni ve İnsanın Doğası (Fıtratı)

Bebeğin Beyni ve İnsanın Doğası (Fıtratı)
 

Olan ilgimle izlemeye çalıştığım insan ve topluma dair; okuduğum ‘Gelecek 50 yıl Bilim ve Yaşam’ katılımcısı olduğum Küresel Değişimin Geleceği (Futuristanbul), 5. Zekâ ve Yetenek Kongresinden sonra SUM A.Ş. House of Human’ın 9 Ocak’taki aylık geleneksel KOÇ’LAR buluşmasının toplamı bana İNSAN DOĞASI ve POTANSİYELİ olgusunu (kavramını) yeniden bir bütün düşündürdü.

Artık bir kadın doğum yaptıktan sonra yapılan bebeğiyle fotoğrafının çekilmesini bir başka boyutta düşünmeye başladım.

Bir annenin doğum yaptıktan sonra yapılan fotoğraf çekimine paralel annenin, babanın ve çocuk un beyninin haritası çıkarılabilir mi?

Bırakın anne ve babayı sadece bebeğin beyninin kimyası, ana fonksiyonları, zekâ düzeyleri, kişilik analizi tanımlanabilse; potansiyelinin temeli, doğası, fıtratı belirlenerek hayata nasıl başladığı ve nasıl ilerlemesi gerektiği tanımlanarak bireyin kendini verimli yaşaması sağlanabilir.

Bu analizler doğarken yapılmasa bile anaokuluna başlarken yapılarak bireyin kendiyle barışık verimli gelişmesi tüm toplumun barışıklığını ve verimliğini kökten etkiler.

Özetle; insan doğası (fıtratı) doğarken sahip olduğu beyindir, bu tanımlanmadıkça eğitim modelinin, psikolojik analizin ve psikiyatrik müdahalelerin dayanaksız olduğunu düşünüyorum.    

Neredeyse her yıl değişen eğitim modelinin neye göre yapıldığını, psikolojik analizlerin veya psikiyatrik reçetelerin neye dayandığını merak etmemek mümkün mü?  

Kadri KANPAK 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böylece içinde yaşadığımız dünyan düzeninin beynimizin içine nasıl ettiğini (!) daha iyi görürüz. Sanırım tam bir beyin salatasıyla karşılaşırız. Asıl bizdeki eğitim modellerini değiştirip hazırlayanların beyin gelişim görüntüsü çok ilginç olurdu. Belki duvarda resimlerinin altına asılarak geleceğe eşsiz bir belge bırakılmış olunmaz mı?...

SABAHATTİN ŞAKİ 
 05.02.2018 22:29
Cevap :
Ve hoş geldiniz, blogun içeriğini özümseyen yorumunuza teşekkür ediyorum. Sevgiler  06.02.2018 9:22
 

Yeni bir konu, ben bile zor anlıyorum...Tartışılmaya ihtiyaç var...

Kerim Korkut 
 14.01.2018 16:38
 

Beyin yapısına ilaveten, bebeğin kas ve kemik yapısı belirlense,ülkenin, hem akademisyen,düşünür, hem sanatkar, hem de sporcu profili ortaya çıkartılmaz mı?

yılmaz çetingöz 
 13.01.2018 1:25
Cevap :
Öneriniz blogu aşarak genişletmekte, tabii ki; anatomik, biyolojik ve zihinsel belirlemeler bireyin bebeklikten itibaren akılcı gelişimini sağlar. Keşke olsa ...   13.01.2018 15:27
 
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1166
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster