Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
 

Ana rahmi beyin varsa olur doğum

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

03 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
154
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (55)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (55)…
 

(Günceler)   -55-     
01.03.2017 Çarşamba

Garip; ama yine askeri karargâhta darbe hazırlıkları yapıldığı anlamına gelen ‘askeri karargâh rahatsız’ sözleri yansıyor basın yayın kuruluşlarına. Siyasiler de ağzına geleni söylüyor, hakikaten böyle bir şey olabilir mi?

Yoksa referandum sürecinde (evet/hayır) saflarını sıklaştırma girişimi mi bu türden haberler?

Bana kalırsa iç ve dış dinamiklerle birlikte düşündüğümüzde askeri darbe bir intihar olabilir ancak. Bunun anlamı da gerçekte varlığı sanal hale gelen devlet aygıtının tek kelimeyle buharlaşması, 15 Temmuz Cuma gecesi bunun bir öncülüydü.

Ama hazırlığı birkaç yıl süren bir senaryo muydu, yoksa yakından takip edilen, tabiri caizse bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler; biz ne yapacağımızı biliriz denilen bir oyun içinde oyun muydu?

Bu soruların cevabını bilmediğimiz gibi, referanduma giderken ‘askeri karargâh rahatsız’ haberlerinin doğru mu, yoksa maksatlı mı olduğunu da bilmiyoruz.

Ama bildiğim bir şey var, bütün devletler, onların tüm orduları tankıyla, topuyla, tüfeğiyle Kapitalizm’in kanlı cenaze alaylarında boy da gösterse; kendilerini bile yönetemeyen siyasal liderler, siyasal ikballeri uğruna nice yanlışa göz de yumsa, ya da yok saysa, sonuç değişmeyecektir.

Olması gereken olmuştur çoktan, hâlihazırda görmek zorunda kaldığımız küresel manzara; olmazların olamayacağının bir bir görülmesinden ibarettir.

Olan ne mi diyorsunuz, hemen söyleyeyim, olan şu: yalanla, dolanla, gizlilikle, binbir hileyle sonuç almanın devri bitmiştir. Hatta yol olmayan bu bitmiş, tıkanmış yolda inat edenler de bitmek üzeredir.

Buna devletler, onların kurumları, sözde siyasetçiler de dâhildir.

Rıza Üsküdar

1 Mart 2017/Eskişehir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

“Tarih, öğrenmeye istekliler için nitelikli bir öğretmendir.” Selamlar Rıza bey.

Nizamettin BİBER 
 03.12.2017 12:21
Cevap :
Tarih, yaşanırken emekletir, noktayı koyduğu zaman; bazıları ayağa kalkar, yürümeye başlar. Bazıları da tarih yaşanırken ayakta olduğunu sanır, hatta koşar nice zafer kazandığı edasıyla; ama tarihi sürecin ne zaman başladığını, ne zaman noktayı koyduğunu anlamayacak kadar derin bir uykuda olduğu için hiçbir zaman uyanıp ayağa kalkamaz. Nice başlangıçlar ve de bitişler olur birbiri içinde; ama biten hangisi, başlayan hangisi bilmez, bilemez. Bu yüzden tarih, yaşanırken öğretmen; noktayı koyduğu andan itibaren de öğrencileriyle, uyanıp öğrencisi olamayanları izleyen bir sessiz gemidir. Tabiî ki bir başka tarihi sürece kadar. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.  03.12.2017 13:51
 
 
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 550
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster