Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '10

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
892
 

Beşir Göğüş'e 95. doğum günü armağanı

Beşir Göğüş'e 95. doğum günü armağanı
 

Beşir Göğüş 12 Şubat 1915 -17 Ağustos 1999


Dil Derneği 12 Şubat 2010 da Ankara İTÜ evi'nde Değerli Eğitimci yazar Beşir Göğüş 'ün 95. doğum gününü kutluyor. İletiyi aynen paylaşıyorum:

Eğitimci- Yazar Beşir Göğüş ’ün Değerli Dostları, Değerli Dilseverler, Değerli Üyelerimiz

Yaşamı boyunca aklın öncülüğü ve bilimden başka doğru tanımayan; bilimsel ve sanatsal değerleri evrensel bilgiyle harmanlayarak bir bütün olan Türk Devrimine içtenlikle inanan; Atatürk’ün başlattığı Dil Devrimine emek veren; bu doğrultuda Türkçenin bilim ve sanat dili olmasına çalışan; Yalova depreminde eşi ve kızıyla birlikte yitirdiğimiz Eğitimci -Yazar Beşir Göğüş’ü 95. doğum gününde de saygıyla ve özlemle anacağız.

Beşir Göğüş, Türkçenin eğitim ve öğretimine büyük katkılarda bulunmuş, birkaç kuşak onun yapıtlarıyla Türkçeyi doğru öğrenmiştir. Bilindiği gibi Göğüş Ailesiyle, Göğüş’ün kurucusu üyesi olduğu Dil Derneği, “Dil Derneği Beşir Göğüş Ödülü”nü düzenlemiştir. Ödül, her yıl Beşir Göğüş’ün doğum günü olan 12 Şubatta sahibine sunulmaktadır.

12 Şubat 2010 Cuma günü, “Eğitimci –Yazar Beşir Göğüş’e 95. Doğum Günü Armağanı” olarak sunacağımız ödül törenini ve açıkoturumu onurlandırmanızı diler,

saygılar sunarız.

Dilek Göğüş ÜLGÜRAY Sevgi ÖZEL

****

ÖĞRETMENİMİZ BEŞİR GÖĞÜŞ’E

95. DOĞUM GÜNÜNDE ARMAĞAN

12 ŞUBAT 2010 CUMA

*

Sunan: Gizem AYDIN

*

Dinleti: Eren SÜALP

*

Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü

*

Açıkoturum: Ortak Dil Türkçeyle Eğitim

Yöneten: Sevgi ÖZEL

Konuşmacılar:

Prof. Dr. Necdet ADABAĞ

Prof. Dr. Ahmet KOCAMAN

Hülya KÜÇÜKARAS

*

Ağırlama

*

Bütün dilseverler çağrılıdır!

*

Saat: 17.30 - 19.30

Yer: İTÜ Evi

Büklüm Sok. No: 71 Kavaklıdere / Ankara

kaynak : DİL DERNEĞİ Basın bülteni davetiyesi

Kendisi için , “Eğitimci-Yazar olarak tanınırım” diyen Beşir Göğüş 12 Şubat 1915’te Gaziantep’te doğmuştur. Yaşamı boyunca Türkçe için çalışan bu değerli insanımızı 17 Ağustos 1999 depreminde Yalova’daki evinde eşi Cemile Göğüş ve kızı Sezen Göğüş ile birlikte kaybettik..

Geride kalan evlatları Dilek Göğüş Ülgüray- Metin Ülgüray ve torunları Deniz ile Defne, onun düşüncelerini, Türkçenin eğitimine verdiği emeği unutturmamak amacıyla Beşir Göğüş’ün kurucusu olduğu Dil Derneği ile birlikte bir ödül düzenlediler.Ödül, her yıl Göğüş’ün doğum günü olan 12 Şubatta sahibini buluyor

Beşir Göğüş ile ilgili daha geniş bilgileri DİL Derneğinin Web sitesinden okumanızı diliyorum.

http://www.dildernegi.org.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF5C2FD2B0B299B579

Foto : Dil Derneği web sitesi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rahmetli Beşir Göğüş Hocamızı Yalova depreminde kaybettiğimizi bilmiyordum. Böyle bir ölüm ona yakışmadı...Çok üzüldüm...Allah rahmet eylesin...Beni Edebiyat öğretmenliğine yönelten Türk Dili ustalarındandı Beşir Göğüş. Dilbilgisini genç nesillere sevdiren,dilimizi arılaştırma yolunda büyük hamleler yapan hocamız ölümsüzler arasına girdi. Onu ve eserlerini yaşatanlara ve böyle bir etkinliği bizlere -herzaman- duyuran siz hanımefendiye teşekkürlerimle selamlarımı,saygılarımı iletirim.

Mesut Selek 
 12.02.2010 21:32
Cevap :
Değerli yorumunuz ve katkınız rahmetli beşir Göğüş'ün ne güzel öğrenciler yetiştirdiğinin bir kanıtı.Bana da yolumda güç veriyor. Bn de bilmiyordum depremde yitirdiğimizi. Aslında verdiğim liklerde yaşamıyla ilgili önemli ayrıntılar var özellikle nelerle mücadele ettği konusunda. Sonradan Atatürk'üğn kurumu kapatılınca Dil Derneğini kurarak çok anlamlı bir katkıyı yaşama geçirmiştir. Ve hep çalışmış deprem öncesinde bile. Işıklar içinde yatsın. saygılarımlaesenlikler diliyorum.  13.02.2010 3:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1299
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster