Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
21
 

Beyin Toplum Nasıl Çalışır 2

Yani ışık 1 saniyeyi mili metrik olarak 300 000 000 000 parçaya bölmüştü. Ya da ışık hızını metre cinsinden söylersek ışık hızı bir saniyeyi, üç yüz milyon tane 1 metrelik aralıklarla parçalı etmişti.  Metre yaklaşık 1 saniyelik ışık hızının 10 -8 de biriydi (yani bir metre 1 saniyelik ışık hızının üç yüz milyonda biriydi).

Yine 1 mm ışık hızının 3x10 11 de biriydi. Nano metre de mili metrenin milyonda biridir. Bu da nano metreyi bir saniyelik ışık hızının yaklaşık 3x10 -17 biri yapar.

Buradan da görülüyor ki ışık hızını nano metrik söylesek dahi ve Planck zamanı; 10 -43 saniye ile sabit tutsak bile ışık hızının Planck zamanına ulaşması için ışığın hayli yol alması gerekecekti.

1 saniye içinde olup biten Planck zamanı ışığın geçmesi gereken süre oluşla da tarif olunabilir. Bu süre hayli önemli olup, yoktan var oluşun anıdır. Planck sabiti; kütle çekim sabiti, görecelik sabiti ve kuantum sabitinden elde edilmiştir.

Planck zaman sıcaklığı 10 32 Kelvin'di. Yani ilk cenin evrenin sıcaklığı 1 Nonilyondu. 1 çay kaşığı kadar yoğunluk 10 94 gramdı. İlk bir saniyedeki tüm kütlenin çapı kapsadığı alan hacim 1 cm'nin 10 36 da biri kadar olup kütle 1 andesilyon kadar hacim içinde akıl almaz bir sıkışıklıktı.

Planck zamanın hız olgu ve olayları tüm makro özdeğin eksiği olan ve hiçbir zaman da tümleşiği olmayacak olan tümlüktü. Bu nedenle eksik olanın tüme ulaşması, farklı dünya süreçleri nedenle olanaksızdı.

Tümlük özdeksel imaj ile maddeye yansımış ulaşılamayacak bir ideal, bir ilham örnekçe oluştu. İmaj örnekçe hiçbir zaman ne tümün kendisiydi, ne de tümün kendisi olabilir bir sevdaydı. Aşktı. Çekimdi. Çevrimleydi.

Işık hızı Planck zamanın hızına erişemez. Bunu niye söylüyorum. Işık hızı Planck zamanın hızına oransaldır. Makro dünyada bir devinme, Planck zamanına doğru giden üst düşümler içinde oluşla birikmesi demek, hız ve zamanın hem çok hızlanacağı demek. Hem de biriken üst düşümle yavaşlar olacağı demekti.

İşte bilgisayar, kolektif birim zamanı artıran toplum ve nöron birim zamanı artıran beyin düşünmesi de Planck zamana öykünme oranları olmakla, nanometre boyutuna giden aralık hızındaki hızla akıl almaz denli hızlanıyordu.

Biz ışık devimli zamana bağlı evrensel süreçler içinde söylenene göre ki öyle ışık hızını aşamaz oluyorduk. Işık hızı da ne damgasını yediği örnekçe Planck zamana ulaşabilirdi. Ne de damgasını yediği çekim sel şev imajı ile ilk bir saniye içindeki 10 -43 birimli devinme olan hızı, nano metre olarak söylesek bile ışığın 10 -17 milimetrik nanosu bunu aşabilirdi.

Hem Planck zamanı ile ışığın ikisi bir arada değildi. İkisi bir arada olsa bile bir saniyelik Planck zamanı içindeki 1 saniyelik ışık hızı, Planck hıza yetişemeyeceği kadar çok çok bir Planck hızdı.

Bir AMD işlemcide 8,9 milyar transistor olmakla boyutun ne kadar küçülüp o bilgisayar hızının akıl almaz deni artma ilkesi bir nano teknoloji ya da kuantum teknoloji olmuştur.  İki transistor arasındaki uzaklık 22 nanometredir. Bu uzaklığı hayal bile edemezsiniz.

Tekrarlarsak kuantum zaman ilk bir saniyeyle gerçekleşmiş 10 -43 tane üst düşümle; devim, mekân, zamandı. Ama içinde doğa yasaları yoktu. İçinde sadece kuantum yasaları vardı. Büyük patlamayla başlayıp, Planck zamanı kadar süren ilk 1 saniyelik kısım olmakla Planck zaman en küçük aralıktır.

10 -43 birim zamanlı hız, ölçekleme, ölçme değerlendirme olmakla standart zamandı. Burada Planck zamanın altında bir yeri, sırayı, durumu, mesafeyi, hızı, ölçmemiz; şimdilik olanaksız. Şu anda bu şekil de hızlı ve en ufak aralık içinde geçen ikinci bir Planck zaman devinmesi hiç olmadı ve yoktur.

Biyolojik yasalar; mekaniğin kuantuma göre olan eylemle fark durumudur. Biyolojinin mekaniğe göre olan fark durumuyla biyoloji de canlanma, olandı. Canlanma da üreten kolektif birim zamanla toplum olan bir devinme biçimiydi.

Biyoloji, mekanik devinmeyi bam başka düzlemler girişmesi içinde giriştirdi, hem özel durumla devimi hızlandırdı. Yavaşlattı. Yavaşlatma kontrollü devim biçimiydi.

Biyoloji mekaniği, mekanik yasalar üzerine olmakla biyolojik yasalarla inşa eden özel bir canlanmanın inşasıydı. Mekanik olarak kuantum evrenin imajlarını taşıyorduk.

Mekanik temel, kuantum evren dönüşmesinden gelen, net olmayan, masif izler taşıyordu. Bu izler biyoloji içinde çok özel durumla kuantum dünyada gelen im, imge hayallerinden masif yansımaları hem net olarak oluşuyor hem de oluşturuyordu.

Bu nedenle bastırıldığı kadarla kuantum dünyalı hayalin akisler veren çağrışma belirme enerji imajını taşıyorduk. Oluşturulan kadarla olan hayaller yanında kaynağı belirsiz hayal bu imajlardan yansıyordu.

İşte beyin biyolojisi de mekanikle kuantum dünya arası devinmeyle de imajineldi. Beyin geçmişi arkaik art alan ışımalı düşünce olarak inşa ediyordu. Beyin kuantum dünyanın makro düzlemine sıçramakla mekanikliği oluşan git salınımlarını, düşünce düzlemiyle arkaik kuantum alana doğru gel yapıyordu.

Geri bağlanım yasası ikinci hal durum ile toplum özne mekaniği içinde belirir. Toplum kişi biyolojisi üzerinde kolektif birim zamanlı oluyordu. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 145
Kayıt tarihi
: 26.11.10
 
 

26 yıllık sınıf öğretmenliğinden sonra emekli oldu. Şiir çalışmaları ve deneme türü olan, toplum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster