Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '06

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
2207
 

bilim adına akvaryumda hamsi

bilim adına akvaryumda hamsi
 

Akvaryumda hamsi beslemeyi düşünüyorum..yemek için değil, bilim adına.

Deniz balıklarının da böyle bir lükse ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. hani süs köpekleri evlerde beslenir de sokak köpekleri böyle bir şansı çok az bulur ya..aynı durum balıklar için de geçerli bence.

Bir hamsinin japon balığından eksiği ne? japon olması, japon balığını kültürlü mü yapıyor? ayrıca japonca bildiklerine ve konuştuklarına dair bir veri de yok elimizde.

Hamside ise fosfor olduğunu biliyoruz. içimizi, evimizi aydınlatıp ferahlatabilir fosfor sayesinde.

Ayrıca lepistes denen akvaryum balığı, kendi doğurduğu yavrularını anında yiyor. hamside böyle bir durum yok, doğurduğu yavrularıyla mutlu bir yuva sürdüren iyi aile babası ve annesi hamsiler var..

Öpüşen balık grumi, aliye gibi alenen öpüşmeyi tercih ederken, hamsiler bu konuda da daha ahlaklı davranıyorlar. denizde kendilerine ayrılan bölümleri tercih ediyorlar.

Tüm bunları geçen gün lazcovery channnelda izlediğim belgeselden biliyorum. bu yerel bilim kanalı, hamsilerin akvaryumda beslenebileceğinin araştırılmasına dair de bir çalışma başlatıyor ve gönüllüler arıyorlar. hemen gönüllü oldum ben de ve asıl sebebi budur akvaryumda hamsi besleme fikrimin...

Sonuçları da sizlerle paylaşacağım en kısa zamanda.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lüfer yetiştirsen ekonomik değeri daha fazla olur.:))

yılmaz çetingöz 
 07.09.2014 14:49
 

Sayın Ahtapot, adınız itibarıyla hamsilere hangi gözle bakacağınız belli gibi ve eminim hamsileri mideye indirirken hangisi 'piranhamsi' hangisi değil ayırt etmiyorsunuzdur; olsa olsa tazesini tercih ediyorsunuzdur. Bu sırada aklıma nedense bir laf geldi: "Ahtapotun düşkünü hamsi yermiş yaz günü!" Böyle miydi?! Yanlışım varsa bilim ve insanlık adına düzeltin.

Meteor 
 18.07.2006 12:18
Cevap :
Mete Bey, Yemek için hamsinin makbulü Karadeniz'de bulunur ama ben ve arkadaşlarım, araştırmalarımızı Hamsilikon Valley'de yapıyoruz. Araştırmayı düşündüğümüz birşeyi yiyecek olsak, hem bilim adamı olarak bize yakışmaz, hem de araştıracak şey bırakmayıp işsiz kalmış oluruz. Evet adım Ahtapot ama hamsi yemeyen cinsindenim. Araştırma bitince belki biraz tadarım..  18.07.2006 16:32
 

Hamsi gerekirse yavrusunu ya da başka küçük balıkları yiyebilir; pişirmek için temizlerken iri kıyım hamsilerin midesinden küçük hamsilerin çıktığına bizzat tanık oldum. Sonra bir hamsi özgür büyürse hamsilik mertebesine ulaşabilir. Akvaryumda yetişirse asimile olması ihtimali yüksektir. Bir de gariban hamsiler yeterli büyüklüğe geldiğinde yetiştirenin 'bir de şunun tavadaki halini deneyelim...' demesi ihtimali de yüksektir. Hamsilere kıymayın efendiler; bırakın Karadeniz'in tadını çıkarsınlar biz de onların tadını çıkaralım. Sloganlarım: -Hamsinin tutsaklığına hayır! - Hamsilere özgürlük! - Hamsiye kötü niyetle uzanan eller, bir gün tırnaklarını yerler!

Meteor 
 18.07.2006 0:28
Cevap :
Mete Bey, midesinden hamsi çıkan iri hamsilere biz "piranhamsi" diyoruz. Bunlar, hamsi piranha melezi. Akvaryum denememizde, bunları kullanmayacağız tabi. Merak etmeyin, tüm çabalar bilim ve insanlık adına..  18.07.2006 10:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2699
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster