Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '14

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
525
 

Bilim Kahramanları Derneği 2013 Genç Bilim İnsanı Ödülleri sahiplerini buldu

Bilim Kahramanları Derneği  2013 Genç Bilim İnsanı Ödülleri  sahiplerini buldu
 

Bilim Kahramanları Derneği


Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen Genç Bilim İnsanı Ödülleri, ikinci kez sahiplerini buldu. Ülkemizdeki genç bilim insanlarını yüreklendirmek amacıyla yapılan Genç Bilim İnsanı ödüllerine bu yıl, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun destek verdi.

“2013 Genç Bilim İnsanı Ödülleri”Bilim Kahramanları Derneği tarafından Temel Bilimler ve Mühendislik alanlarına katkılarda bulunmuş, ülkemizde bu alanların gelişmesi ve görünürlüğünün artırılmasında öncü olmuş, 38 yaşını doldurmamış bilim insanlarına teşekkür etmek üzere düzenleniyor. Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ne, her yıl üç farklı üniversitenin rektörü destek veriyor.

 

“2013 Genç Bilim İnsanı Ödülleri” ikinci kez; 26 Mayıs 2014 tarihinde Sabancı Center Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonu’nda; Kadir Has ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun’u temsilen Dr.Metin Bedir ve Bilim Kahramanları Derneği’ninev sahipliğinde gerçekleşti.

 

Altı şehir yedi üniversiteden sekiz bilim insanı ödüle layık bulundu

2013 Genç Bilim İnsanı Ödül Törenisüreci içinde yaklaşık 15.000 akademisyene erişen çağrı sonucu, 75 genç bilim insanı başvurdu. Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; Temel Bilimler ve Mühendislik dallarında 6 şehir 7 üniversiteden 8 bilim insanı bilime katkıları, bilimin yaygınlaşmasına katkıları ve bilimin toplum yararına kullanılmasına katkı kategorilerinde ödüle layık bulundular.

Seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda ödüle layık bulunan bilim insanları şunlar: Prof. Dr. Özgür Barış Akan-Koç Üniversitesi, (Mühendislik) Arş. Gör. Bekir Akgöz-Akdeniz Üniversitesi, (Mühendislik) Doç. Dr. Yusuf Baran- İYTE (Temel Bilimler), Doç. Dr. Engin Deligöz-Aksaray Üniversitesi (Temel Bilimler), Doç. Dr. Seda Keskin Avcı-Koç Üniversitesi (Mühendislik), Doç. Dr. Duygu Özel Demiralp- Ankara Üniversitesi (Temel Bilimler), Doç. Dr. Ramazan Solmaz-Bingöl Üniversitesi (Temel Bilimler), Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan-ODTÜ (Mühendislik).

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Habib, konuyla ilgili şunları söyledi:

 “Çok değerli 3 rektörümüzle ortak ev sahipliğini yaptığımız bu etkinliğin amacı bir taraftan genç bilim insanlarına kamuoyu önünde teşekkür etmek, onları yüreklendirmek, geleceğin genç bilim insanına ilham vermek, diğer taraftan toplumun tüm paydaşlarına bilimin birleştirici gücünü göstermek. Bu süreci birlikte yürüdüğümüz rektörlere, Seçici Kurul üyelerine, güvenip başvuran akademisyenlere, bilim insanlarına destek olmaya karar verip, nice destekçiye örnek olabilecek UBS’e, bu akşama katkıları için katkıları için Sabancı Vakfı ve Sabancı Holding’e katkıları için ne kadar teşekkür etsek azdır.” 

 

Bilim Kahramanları Derneği Hakkında:

“Her çocuk mucit doğar”söylemiyle yola çıkanBilim Kahramanları Derneği,bilimi toplumun odak noktası haline getirmek amacıyla gönüllü bir ekip tarafından kurulan, kâr amacı gütmeyen, kamu yararı gözeten bir kurumdur.   

Dernek, bir taraftan, dünyada özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümlerüretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle 80 ülkede yapılan FIRST® LEGO® League’i etkiniğini Türkiye’de 10 yıldır düzenlemekte.  Bilim Kahramanları Buluşuyor deneyimi gençlerin hem bilim, sanat, teknoloji konularında, hem de ifade, dinleme, sunum, paylaşım, takım çalışması konularında eğlenceli, süreç odaklı bir deneyim yaşamalarına imkan tanımaktadır.   Bu deneyimler, çocukların kendilerini geleceğin bilim insanı, mühendisi, etkin girişimcisi, ve duyarlı dünya vatandaşı olarak hayal etmelerine teşvik eder.

Diğer taraftan, Bilim Kahramanları Derneği, ülkemizdeki bilim insanlarını onurlandırmak amacıyla “Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülleri”ni düzenlemektedir.   Bu ödül ile ülkemizde temel bilimler ve mühendislik alanlarına katkıda bulunmuş, bu alanların gelişmesinde öncü olmuş, bilim ve mühendisliğin toplum yararına kullanılmasında etkin olmuş bilim insanları seçilir ve ödüllendirilir.   “Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülleri” her yıl 3 farklı üniversite rektörünün ev sahipliğinde yapılan bağımsız bir ödül törenidir. 

 

Bilim Kahramanları Derneğini http://www.bilimkahramanlari.org adresinden ziyaret edebilirsiniz.

 

Sevgiler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 3030
Kayıt tarihi
: 29.05.07
 
 

2000 yılında İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun oldum. Aynı üniversitede pedagojik f..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster