Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
151
 

Bir Demet Sevgi

Öfkeli bakışlarının altında bir demet sevgi bekliyordu. Olmadık yerde kızıyor, kendisine söylenmeyeni üzerine alıp karşı koyuyordu. Kurala uysam şahsileştirip çıngırak çıkarıyor ve hatta beni yanıltmak için ikna edici yalan söyleyebiliyor. Daha geçen haftaydı geciktiğinden yok yazmak zorunda kalmıştım o yalanı denerken. Bu kadar ustaca olunca, kendimden şüphe duymuştum.

"Senin bana garazlığın var "demişti. Onu silsem, diğerleri de isterdi ama yapamazdım ve ona gõre kötüydüm belki de. 

Sonra dün.

Az kendimi oyalayıp hemen yok yazmak istemedim. Az sonra sınıfa girerken gözlerimin içine baktı "yok yazıldım mı ? "Hayır dedim içsel tebessüm ederek. Oh çekti, sırasına gidip oturdu. Tek dostu gõrdüğü arkadaşıyla konuşmaya dalmıştı bile. 

Sınavımı bitirmiş , onları ödüllendirmek için filim açmıştım. Onlar izleye dursun, ben ise yazılı kağıtlarını listeleyerek düzenlemeye koyulmuştum. Hepsini bir arada yapmak kolay değil. . Zamanı iyi değerlendirmem gerekir. Bir taraftan okul işleri, öğrenciler, ki kendimle savaşımım, arkadaş bildiklerim, yaşanmışlıklar, ihanetler, yalanlar, inanç ile felsefe süzgeci ve bir miladi yılın sonu başka miladın başlangıcıdır. .

Hayat bu mudur? 
Hep bõyle miydi? Bilemem. .
Onun mutlu olmasına doğrusu hoşuma gitmişti. Belki kazanırım diye henüz uğraşmadığım bir umuda ışık tutmaktı. Ateş böceğidir her biri ve illa ki kontrol isterler. Ayağa kalkıp bana doğru geldi, izinsiz kağıtları karıştırmak istemesi beni kızdırdı. Koluna dokunarak yapma diyecektim ki "dokunamazsın "dedi ani tepkisiyle. Anlamıştım. .
Bunun altında yatan hoş olmayan yaşadıklarıdır. Aile de şiddet görüyor veya daha başka ve bu davranışı istem dışı tepkimelere yol açıyor.

Daha sonra onunla ikili konuşmaya geçtim. İki arkadaş gibi sohbet ettik. Açıldıkça konuştu, konuştukça iyi hissetti, güven duydu. 

Sorunu tahmin ettiğim gibi ebeveynleri. Boşanmış anne / baba ayrı hayatlar kurmuş. Bu ise top gibi ordan oraya istenmiyor. Yetişkinler, çocuk yaptıktan sonra lüksleri olmamalı.
Sohbet bittikten sonra sevgi ile o kocaman kollarını açıp sarıldı. 
Kucaklaştık ve ben içim cız ederek onu yolculadım. 
Yine düşüncelere daldım. .
Ah şartlar! Ah ben! 
Ah bizler! 
Ah çocuklar! 
Bencil ve "bizde hayatımızı yaşamalıyız "diyen bilinçsiz üreyenler! 
Kutsanmış arzular. .

Abbas Oğuz, Burcu ERSÜ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu tür davranışların arkasında her zaman illaki bir ailevi sorun mu vardır, merak ederim.

Kerim Korkut 
 17.10.2018 15:01
Cevap :
Sevgili arkadaşım,genelikle çocuk ve gençletde ailevi etkenlidir. Yetişkinlrrde başka sebepler olduğu gibi bazen bir çocuk dışarda uğradığı istismar vs olabiliyor. Sevgiler. .  17.10.2018 16:38
 

Bu dünyada en kötü şeyleri hep çocuklar yaşıyor sevgili Tuanna hanım.Hele ki boşanmış ailelerin çocukları,içler acısı...Ana-baba da sahiplenmezse,durum iyice kötüleşiyor.Önemli bir konuyu yazmışsınız.Yüreğinize sağlık.Saygı,sevgi ve selamlarımla,sağlıcakla kalın...

fisun gökduman kökcü 
 20.09.2018 11:35
Cevap :
Sayın Füsun Hanım, ilginiz ve duyarlığınız için teşekkür ederim. Sevgi saygı benden. .  21.09.2018 0:16
 

Devamlı iletişim halinde olmak,öncelikle sonuna kadar birbirini dinlemek,gerektiğinde yardımlaşmak ve fikir birliğine varmak,güçbirliğine gitmek,acıyı ve sevinci paylaşmaktı öğrencilerimle esas ilişkim.Her derse girişimde ilk beş dakikamı ilgilerini çekecek farklı bilgilerle geçirirdim.Biz canlılar da evrenin gaz,toz,enerji ve maddesi gibi aynı yapılarındanız diye başlardım.Evrenin de dünyamız gibi sevgiyle döndüğünden bahsederdim.Pür dikkat dinlerlerdi.Ders bitimine yakın da bir dörtlük veya düşündürücü,sorgulayıcı bir söz söyler öyle çıkardım sınıftan.Öğrencilerim ki hâlâ arar sorarlar.Sağolsunlar.Siz de öğrencilerinizle arkadaşlığı seçmişsiniz.Hem sizin hem de onların kazanacağından eminim...Eski günlerin anısına oldukça duygulandım yazınızı okuyunca.Elinize,yüreğinize sağlık Tuanna.Selem ve saygılarımla sağlık içinde kalınız.

Abbas Oğuz 
 04.07.2018 12:04
Cevap :
Sayın ve değerli hocam, siz gibi iletişim uzmanı gõnül kazanmış õğretmenlerimizden alacağım çok ders var. Ne mutlu sizlere ve ne mutlu sevgiye. Mümkün olduğunca õğrencilerle sevgi dili kullanıyorum nitekim gõnül dünyalarında yer alıyorum, onları kazanmaktır hayata dair.   04.07.2018 13:02
 

Ah ah insanlara güzelim çocukları ziyan ettiren zihniyet, ne mutlu o güzelim kelebek sizin avucunuza konmuş,dilerim yolu açık hayatı yıldız dolsun,size nice güzel tohumlar ekebilmek kısmet olsun dilerim sevgilerimle

Cemile Torun 
 10.06.2018 11:08
Cevap :
Can Cemile arkadaşım, bu güzel duanız yüreğimi serinleten meltem oldu. Sevgiler. .  11.06.2018 1:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 109
Kayıt tarihi
: 22.04.16
 
 

Sorgulamakla meşgulum, her şeyi sorguluyorum. İzmir / Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster