Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '09

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
6249
 

Bir Galatasaraylı gözüyle 6-0, öncesi ve ötesi

Bir Galatasaraylı gözüyle 6-0, öncesi ve ötesi
 

Şüphesiz 6-0'lık skor 7-0 gibi tarihi bir skordur.


Bazı olaylar vardır ki üzerinden uzun yıllar geçse de unutulmazlar. Bir 6 Kasım günü fenerbahçeye 6-0 gibi bir skorla yenilmek de Galatasaraylılar için unutulmaz bir olaydır şüphesiz. Tabii söylemeye gerek var mı bilmem ama bu durum fenerliler için de aynıdır. Sanki Galatasaraylılar o günü unutuyormuş gibi sürekli hatırlatmaya çalışmalarından açıkça belli olmaktadır unutmadıkları. Kabul ediyorum, böylesine bir derbi için 6-0 muhteşem bir skor. Ama fenerliler için orada başlayıp orada biten bu hayatta başka neler oluyor bir de onları konuşalım istedim bugün.

Önce, tarihimizden çok meşhur bir olayı hatırlatarak başlayalım sözlerimize:

Kıbrıs adasının 1570 tarihinde Osmanlılar tarafından alınması üzerine, Osmanlı İmparatorluğu'nun deniz kuvvetleriyle; Venedik, Papalık ve İspanya devletlerinin birlikte meydana getirdikleri Haçlı kuvvetlerinin 7 Ekim 1571 günü İnebahtı’da yaptıkları deniz savaşı Osmanlıların mağlûbiyeti ile sonuçlanmıştı. Bu savaşın üzerimizdeki tesirini anlamak isteyen Venedik elçisi Sokullu Mehmet Paşa’ yı ziyarete gelmişti. Büyük devlet adamı derhal vaziyeti kavrayarak ve elçiye söz sırası bırakmadan şöyle demişti: “Siz söylemeseniz de ziyaretinizin hakiki sebebini anlıyorum. Cevabım şudur: Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kopardık siz de İnebahtı’da donanmamızı yakmakla bizim sakalımızı kestiniz. Kesilen sakal çabuk uzar ama koparılan kol bir daha yerine gelmez.”

Şimdi bunun bizim konumuzla ne gibi bir ilgisi var onu anlatalım:

2002-2003 SEZONU

Tarih 6 Kasım 2002, yer Ş.Saraçoğlu stadı: Fenerbahçe:6 - Galatasaray:0
Açık yüreklilikle söylemek gerekirse her Galatasaraylıyı derinden yaralayan bir maç olarak tarihteki yerini almıştır. Her türlü başarısızlıklarını, istatistiklerdeki her türlü geride kalışlarını “en çok kim yendi?” sorusu ile kapatmaya çalışan fenerliler için tutunacak ikinci bir dal olmuştur. Fenerbahçenin tarihi burada kapanmaktadır şimdilik, o günden bu yana anlatacak yeni bir konuları henüz yoktur. Peki, bu çok meşhur maç sonucunda o sezon ne olmuştur? Beşiktaş’ın 85 puanla şampiyon olduğu o sezonda Galatasaray 77 puanla ikinci, fenerbahçe 51 puanla altıncı (6 rakamı ilginç bir tesadüf) olmuştur. Yani o sezon fenerbahçe Galatasaray’ın sadece maçın sonucu itibariyle sakalını kesmiştir.

Tarih 8 Mart 2003, yer A. Sami Yen stadı: Galatasaray:2 – Fenerbahçe:0
Maçın rövanşı alınmış fakat bu Galatasaraylıların üzüntüsünü hafifletmemiştir. Sakal tıraşı bile sayılmaz diyebiliriz.

2004-2005 SEZONU

Tarih 11 Mayıs 2005, yer Olimpiyat stadı: Galatasaray:5 – Fenerbahçe:1
O tarih itibariyle kupayı en son 1983 yılında yani 22 yıl önce almış olan fenerbahçe açısından Galatasaray’a oranla çok daha önemli bir maç. Bir kupa finali de olmasına rağmen tarihi bir sonuç. Yüzlercesi oynanan herhangi bir lig maçı değil, bir kupa finali*. Bu bir kol koparılması olayıdır. Ayrıca 6-0’lık maçın rövanşı alınmıştır. Aradaki fark aynı değil diyenlere 7-0’lık maçı hatırlatırım.

2005-2006 SEZONU

Bu sezonu Denizli beraberliği sonucu ikinci tamamlayan fenerbahçenin yaşadığı travmanın da 6-0’lık skorda Galatasaraylıların yaşadığından az olmadığına eminim. O sezon da şampiyon olsa 2006-2007 sezonu ile birlikte 4 kez üst üste şampiyon olacak fenerbahçenin (Lyon gibi) belki de beşinci veya altıncı şampiyonluklarını engellemek pek kolay olmayacaktı. Her türlü imkânsızlıklara rağmen o sezon şampiyonluğu sonuna kadar kovalayarak bu işin bilekle ve yürekle olacağını gösteren Galatasaray, fenerbahçenin kolunu kesiyordu şüphesiz. (Denizli maçında şaibe aramaktan yorulan ama yine de bulamayınca konuşacak bir mazeret üretemeyip, aslında kendi lehlerine olan 16 dakikalık uzatmayı dillerine dolayan fenerbahçelilere söyleyecek mantıki bir şey bulmakta zorlandığımı itiraf ediyorum.)

2007-2008 SEZONU

Tarih 8 Aralık 2007, yer Ş.Saraçoğlu stadı: Fenerbahçe:2 - Galatasaray:0
Herhangi bir ezeli rekabet sonucundan öteye gitmeyen bir maç. Sonuç; fenerlilere sevinç, o kadar. Sakal tıraşı, belki.

Tarih 27 Nisan 2008, yer A. Sami Yen stadı: Galatasaray:1 – Fenerbahçe:0
Son üç haftaya girilirken 31 hafta sonunda iki takımın da 70 puanla şampiyonluk kovaladığı bir ortamda oynandı maç. Ve bu maçta alınan galibiyetle şampiyonluk bir kez daha fenerbahçenin elinden acı bir şekilde alındı Galatasaray tarafından. Yani Galatasaray bir kez daha kolunu kesti fenerbahçenin.

Hani dememiz o ki; hangi dönemde Galatasaray fenerbahçeyi yenmişse sonuçları acı olmuştur. Ama dedik ya, fenerliler için tarihin şanlı yaprakları pek fazla olmadığından olsa gerek, hep 6-0’ı söylerler. Biraz da 4-3 lük maçı.. 6-0’lık skorla beraber fenerin şanlı tarihi kim bilir bir daha ne zaman açılmak üzere kapanmıştır. Ancak sürekli 6-0’dan bahsetmekte olanlara hatırlatıyorum ki; 7-0 daha büyük bir sonuçtur. Bu sonucun sadece 7 kişi tarafından alınması ise korkunç bir olaydır, yeryüzünde eşi benzeri yoktur ve hiçbir maçın sonucu bu kadar acı olamaz. 7 kişi ile bu skor 500 yılda bir belki olur. “Ohooooo bu maç taaa ne zaman oynanmış, tarih olmuş” diyenlere de hatırlatalım: 6-0’lık sonuç da bir tarihtir, bu sezon oynanan bir maç değildir.

Tek özel yanı bu maç olanlara; başarılar, “ilk”ler ve “tek”lerle dolu tarihimizden verilebilecek olan cevabımız bildiğinizden veya tahmin edebildiğinizden çok daha fazladır.

Ne mutlu Galatasaraylı olana!..

Dip not:

* İki ekip arasında oynanan final sayısı bu maç hariç toplam üç tanedir ve hepsini Galatasaray kazanmıştır:

1963 Galatasaray – Fenerbahçe 2-1 ve 2-1
1965 Galatasaray – Fenerbahçe 0-0 ve 1-0
1996 Galatasaray – Fenerbahçe 1-0 ve 1-1

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kendinizi böyle mi avutuyorsunuz ya.. bu da güzel. son 10 yılın tüm fb-gs maçlarının sonucu yazabilirmisin sakal traşını daha yakından görelim..Hem bilmeyenler de öğrenir..

Güzyurdulu Zeki 
 16.05.2011 18:32
Cevap :
İçinize oturmuş :)  16.05.2011 23:10
 

mustafa denizli döneminde yusuf ve ali güneşin goleriyle 2-1 yendiğimiz maç bir final değil miydi? 100. yılınızda nobrenin golüyle 1-0 yenip şampiyonluğumuzu ilan ettiğimiz ve şampiyonluk sevinçlerimizi galatasaraylı futbolcuların bizzat stadda dinlediği, izlediği maç bir final değil miydi acaba?

mertyildirim 
 15.11.2009 21:01
Cevap :
Şu son hafta Samsun'a bavulla para gönderdiğiniz sezondu bu değil mi? Hani bavulla para gönderdiğiniz adam açıkladıydı hem de isim isim.. Hem de telefon görüşmelerinin bandıyla.. 100. yılda zaten 4 puan öndeydi fener, beraberlik ve hatta mağlubiyet bile neredeyse yeterliyken pek de final sayılmaz.. Sakal traşı..  16.11.2009 12:31
 

siz utanabilirsiniz. ben utanmıyorum. zaten fenerbahçe daha sonra kurulduğu için bilmem kaç maç galatasarayı yenememiş bilmem kaç maç gol bile atamamıştır. bunu doğal karşılıyorum.7 kişi oynamadığını söylüyorum galatasarayın o maçı.buna bir cevabın var mı?

mertyildirim 
 15.11.2009 20:59
Cevap :
Utanmadığınızı görüyorum.. (Ayrıca size oynayan 7 kişinin isimlerini bile yazabilirim)  16.11.2009 12:34
 

sana soruyorum iki mahalle takımı arasında alınan 7-0' lık sonuç mu daha büyüktür yoksa iki şampiyonlar ligi takımı arasında alınan 6-0' lık sonuç mu? Ayrıca Galatasaray o maçı 7 kişi oynamadı. İstersen kaynak da gösterebilirim.

mertyildirim 
 13.11.2009 22:11
Cevap :
Yani takımınızın geçmişine sahip çıkmayı beceremeyip, "biz o zamanlar bir mahalle takımıydık" diyerek 7-0'lık bir utancı redd-i miras mı yapmaya çalışıyorsunuz? Ben Galatasaraylıyım ve 6-0'lık sonuçtan utanıyorum, siz?  14.11.2009 13:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 469
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 07.11.08
 
 

Sporun bir kavgadan çok; ahlak, mücadele, eğitim, zeka ve dürüstlük olduğuna inanıyorum. Doğaya, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster