Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3818
 

Bir insan kendini neden canlı bomba yapar ki?

Bir insan kendini neden canlı bomba yapar ki?
 

Bir film karesinden...


Patlamalar, yangınlar, parçalanmalar. Onlarca ve daha yüzlerce.  

Dün, kendini bomba yapmış bir insan bir karakola girip kendini patlatmış.  

Ve geçmişte benzer olaylar.   

Üzerine bombalar sarıp, fünyesini de eline alıp kalabalığın ortasında kendisini patlatıyor, beraberinde ne kadar çok insanı öldürürse o kadar iyi olacağını düşünerek.

Ben işin esas bu yanında kalıyorum. Hatta donup ta kalıyorum.

Bir insan nasıl bir duyguyla canlı bomba olabilir ki?

Dün 11 Eylül’dü, 11 sene evvel iki uçak içindeki yüzlerce insanla ABD’de iki binaya bilerek dalış yaptı. Beraberindeki insanlarla birlikte 3000 e yakın kişi aynı anda yok oldular.

Nasıl bir inanç, nasıl bir inanmışlık kendisini bile bile kalabalığın ortasında patlatıyor? Kendi bedenini, kendi inandığı amaçlar uğruna feda ediyor.

Kendini kanıtlama derdi mi vardı bu kendini canlı bomba yapmış kişilerin, beynini mi yıkamışlardı bu görev için? Bir takım kimyasallar verip de uyuşturuyorlar mıydı? Özel mi yetiştiriliyordu denek gibi?

İnandığı fikir için ölümüne çarpışmayı, fikrini savunmayı hatta yaymaya çalışmasını anlarım. Vatanını savunma inancını, bu uğurda ölümü göze almasını anlarım. Özgürlüğü için mücadele etmesini anlarım.

Bu, sadece ne kadar çok insan ölürse o kadar iyi inancı.

İnsan doğacağı günü seçemez, ama öleceği günün pekâlâ seçiyor.

Birazdan öleceğini bile bile büyük bir soğukkanlılıkla hedefine yaklaşıyor. Hem de paramparça bir ölümle noktalanacak hayatı, kendi isteği ile bunu da biliyor. Cesedi bile olmayacak toprağa gömülmek için.

Olabildiğince fazla patlayıcıyı sarıyor aciz bedenine, insan hayatına dair tüm güzellikleri ve umutları da unutuyor. Sonra da tüketilmiş bedenini alıyor ve gidiyor şehrin meydanına ya da bir karakola veya askeri aracın yanına. Çekiyor fünyeyi boş bakışlarla etrafına bakarken, kendisi ile birlikte ne kadar çok insan götürebilirse yanında, yanına kar kalıyor.

Şahadet kılıfına da sokuluyor bazen bu durum.

Ama nasıl? Niye bir insan böyle bir ölümü kabul edebilir? Hangi insan böyle parça parça ölümü hak edebilir.

Cevabı yok!

 

Şükran Demritaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son yıllarda bir modadır gidiyor, Herkes her konuda bi prof kesilmiş kesin hükme bağlıyor: dinden haberi olmayan fetva veriyor... Müslüman bir ülkede olduğumuza göre Şehitlik bu açıdan yorumlarsak Allah yolunda mücadele ederken hayatını kaybetmiş kişi... Peygamberimiz (sav) bir savaş sonrasında yakınını kaybetmiş kişinin o şehit oldu demesine kızıyor ve "Sen nerden biliyorsun, hüküm verdin" diyor. Ülkemizde yozlaşmış, İslamdan haberi olmadan, müslümancı olup, islamı yaşamayan sadece kendisi cennetlik olan bi dünya adam türemiş durumda. Allah'ı Kadir Gecesi TV karşısında el açıp her kelimeye Amin demeye sığdıran bu cürümün sonu Rabbimin bileceği iş. Allah'ın varlığı ve tek olduğu bilimdeki gelişmeler teyit etmişken, Peygamberimizin ve Kuran-ı Kerimin hak olduğu her geçen gün anlaşılmaktayken bu kaynakların dışında bol keseden atmaya gerek yok. Allah'ın varlığını O'nun sıfatlarıyla idrak etmiş (gerçek manada) insan karıncayı incitemez. İntihar lügatında yer almaz.

serdar donmez 
 16.09.2012 14:06
Cevap :
Güzel ve anlamlı yorumunuza çok teşekkürler. Katkı sağladınız yazıya ve her satırınızın altına imzamı atarım. Bu yorumu herkes okumalı bence. Sağolun.   18.09.2012 21:45
 

Şükran Hanım, hemen hepimizin merak ettiği bir konuyu irdelemişsiniz. Güzeldi, eline sağlık... benim düşünceme göre bunlar gerçek manada şehit falan oldukları mümkün değildir. bildiğim kadarı ile Allah ve vatan gibi kutsal değerler yolunda ölenlere şehit denir. bunlarda Allah inancı yok çünkü masum insanları öldürüyorlar! bunlar bana göre toplumda hiç bir işe güce ve statüye sahip olamamış serseri takımı! ölerek ve öldürerek anlam peşindeler! :((( selam ve saygılar...

Dr Atanur Yıldız 
 15.09.2012 9:08
Cevap :
Yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim Atanur Bey. Sözlerinize tamamiyle katılıyorum, haklısınız. Sağlıklar dilerim. Esen kalın...  15.09.2012 20:59
 

Kendilerinde değiller ki. Aylar öncesinden uyuşturucu-sakinleştirici sarmalına alınıyorlar. Bir de üstüne beyin yıkama. Adamın zaten bu dünyada hiçbir şeyi yok, öte yanda daha mutlu olacağına, kutsal bir iş yaptığına inandırılıyor. Adam da koşa koşa ölüme gidiyor!! Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 13.09.2012 18:47
Cevap :
Bir de şehit olacaksın diyorlardır. Şehit olmak uğruna hiç bir şeyi gözümüz görmez, mantık aramayız ya. Bu nasıl bir beyin yıkamaktır. Nasıl bir adanmışlıktır. Teşekkürler Ata bey, sevgiler, selamlar...  13.09.2012 19:57
 

Ben de aynı soruları kendime hep sormuşumdur. Bu konuda onların duygularını anlayabilmek çok zor. Belki de normalde intihar eğilimi olan psikiatrik sorunlar yaşayan kişiler seçilerek, bu kişilere intihar eğilimini artıran ilaçlar da veriler bu işi yaptırıyorlardır. Yoksa sizin de anlattığınız gibi sağlam bir kafayla insanın kendi yaşamına son vermesi imkansız gibi. Ayrıca kendisiyle beraber bir sürü insanı da peşinden sürüklemesi de yine patolojik bir durum olsa gerek. Selamlar, saygılar Şükran Hanım...

Hasan Basri Özgen 
 12.09.2012 13:28
Cevap :
Bana da öyle geliyor Hasan Basri Bey. İntihar eğilimi olan kişiler seçiliyor ve bu görev için hazırlıyorlardır. Yoksa nasıl bir adanmışlık hali olur ki hiç bir inanca ve ideolojiye sığmaz. Bir de bu işin şehitlik kısmı var ki o da patalojik bir durum. Teşekkürler değerli yorumunuz için, saygılar, selamlar...  12.09.2012 14:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2874
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster