Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '15

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
74
 

Bir olmak içimizde var

Bir olmak içimizde var
 

Vietnam Türkiye Almanya dünyanın üç farklı noktası ortak payda


Tanımadığım bir ülkede tanımadığım insanlarla yaşamanın verdiği garip bir his var içimde. Var olmakla yokluk arasında gidip gelen. Karşı taraftan hiç bir tepki gelmemesine rağmen ötekileştirildiğini hissediyor insan. Bazen yok olmak istiyor-fiili olarak- ama varlığının fıtratında ki keşfetme duygusu içine sokuyor seni hayatın. Dost meclislerinin sıcak muhabbetleri olmasa da farklı kültürlerin sohbetleri renk katıyor insanın hayatına. 
 
Bir müddet sonra insanları tanıdıkça aslında ne kadar da birbirimize benzediğimizi anlıyorum. Aynı hamurdan yapılmışız sadece şeklimiz değişik. Aynı duyguları besliyor yüreğinde insanoğlu, aynı konular üzerine dertleniyor avrupalısı afrikalısı. Amerikalı insan da aynı şekilde iç çekiyor ulaşamadığı sevgiliye, asyalısı da. Geçim konuşuluyor, hayat standartlarının yükseltilmesi, dem vuruluyor dünyanın güzelliğinden. Ötekileştirilmenin zihnimizde oluşturduğumuz bir ur olduğunu anlıyorum.
 
Farklı kültürden insanlarla kaynaşabildiğimde insanları birbirinden ayıran tek şeyin sınırlar olduğu anlıyorum. Hem fiili hem de kafamızdaki sınırlar. Bu sınırları kaldırmanın tek yolunun da (hoşgürü ve sevgi temelli) ortak paydada buluşabilmek olduğunu anlıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Ömer Topal, Milliyet Blog Platformuna Hoş Geldiniz. "Bir olmak içimizde var" başlıklı yazınızı okudum. Kaleminize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Hepimizi Allah yarattı. Yaratıcımız bir, Allah'ımız bir, Tanrımız bir. Bu bağlamda yeryüzündeki insanların kültür farkları dışında birbirlerinden ne farkları olabilir. (rengi, ırkı, dili, kültürü vs. hariç) hiçbir farkı yoktur. O zaman yeryüzündeki tüm insanları hangi hasletler biraraya getirebiliyormuş? Sizin de dediğiniz gibi: Hoşgörü ve sevgi. Sevgi: İnsan doğasının kumaşına Yüce Yaratıcı tarafından işlenmiş en güzel, en muhteşem bir motiftir. O ruh gibi bir varlığın özüne konulmuş, eşyanın tabiatına üflenmiş en yüksek değerdir. Hoşgörü: Nefsi alt eden, vicdanla birlikte sevginin açtığı çığırdır. Ama her nedense nefsimize gemi vurup, hoşgörü ve sevgi paydasında buluşmayı bir türlü beceremiyoruz değil mi? İnşAllah bunu da başaracağız. Allah'tan ümit kesilmez! Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Recep Altun 
 15.10.2015 0:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 380
Kayıt tarihi
: 02.04.15
 
 

Elektrik-elektronik mühendisliği mezunuyum. Şimdi Almanya'da yüksek lisans yapıyorum. Zamanla siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster