Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
418
 

Biz o yolu seçmedik

Biz o yolu seçmedik
 

ANADOLU'NUN DAĞI TAŞI MUSTAFA KEMAL


Teröristbaşı ile yapılan görüşmelerin ülkemizi derinden yaralayan notları ortaya çıkınca; “Savaş kolaydır, barış zordur. Ecdadımız, şehitlerimiz kolayı değil zoru seçtiyse, biz de kolayı değil zoru seçiyoruz” demişsin.

Yanılmışsın.

Ben o yolu seçmedim, seçmeyeceğim.

Ben kim miyim?

Ben;  idaremdeki son derece sıradan vapuru, İngiliz Donanmasının tacizlerine rağmen, son hızımız olan yedi mil ile Karadeniz’in aman vermez dalgaları arasında yuvarlana yuvarlana İnebolu ve Sinop’a uğrayarak ve bin türlü müşkülat içerisinde Samsun’a vardıran kişiyim.Ben kim miyim?

Ben, Bandırma Vapuru Kaptanı İsmail Hakkı Durusu'yum.

Ben; Erzurum'da doğdum. "Moskof askeri Aziziye Tabyası'nı ele geçirdi." haberi üzerine, üç aylık bebeğimi emzirdim ve "Seni bana Allah verdi. Ben de O'na emanet ediyorum" diyerek, bir gün önce cepheden yaralı olarak gelen ve kollarımda can veren ağabeyimin kasaturasını alıp, düşmanla savaşmaya koşan 20 yaşında taze gelinim. Ben kim miyim?

Ben, Nene Hatun’um.

7/8 Mart 1915 gece yarısından az sonra sisli bir havada, emektar gemimle Çanakkale'den ayrıldık. Düşman tarafından görünmesin diye bütün ışıklarını söndürtmüş, kıvılcım atmasın diye ocaklarını bile bastırmıştım. O gece kıyıya paralel olarak 100'er metre aralıklarla ve suyun 4,5 metre altında 26 mayını da sessizlik içinde döşedik. Görev tamamlandığında yine aynı sessizlik ve dikkatle geriye döndüm. Ben kim miyim?

Ben, Nusrat Mayın Gemisi Komutanı Tophaneli Yüzbaşı Hakkı Bey’im.

Ben, Erzurumlu Yusuf Ağa’nın kızı, Mustafa Kemal’in atadığı Müfreze Komutanı Kara Fatma’yım.

15 Mayıs 1919'da İzmir'e giren Yunan askerlerine ilk kurşunu sıkarak işgallere karşı silahlı direnişi başlattım ve hemen oracıkta Yunanlılar tarafından şehit edildim.Ben kim miyim?

Ben, Selanik doğumlu Gazeteci Hasan Tahsin’im.

Ben, Kahramanmaraş'ta doğan, vatanımı Ermeni’ye ve Fransız’a bırakmamak için savaşan Sütçü İmam’ım.

Gâvur Anadolu’yu sardı. Hepimizi bir düşünce aldı. Din ve diyanet, ırz ve namus, Türklük tehlikeye düştü. İşittik ki Erzurum taraflarında cankurtaran bir Paşa çıkmış. Meclis kuracakmış. Onu hep gözledik. Öğrendim ki bu Paşa’nın adı Mustafa Kemal imiş. Onun büyük yüzünü görmeye can attım. Fakat o zaman olmadı. Erzurum’dan sonra Sivas’a, oradan da Ankara’ya gelmiş. Tam bu arada bizden iki Mebus istedi. Herkes korktu, ihtiyar halimle vatanı kurtaranların yanına koşmayı, hatta başımı bile vermeyi göze aldım. Bana “gitme, ölürsün” dediler. Zaten herkes mahvoluyor, varam, gidem, onlara ulaşam, hep beraber ölek dedim.” Ben kim miyim?

Ben, 1831 yılında Çemişkezek’e bağlı Eğerek nahiyesinde doğmuş, Ferhat Uşağı aşiretine reislik etmiş Diyap Ağa’yım.

Şırnak Güçlükonak yakınlarındaki bir köyde okulu tamir ettirmiş, dönüş yoluna düşmüştük. Erkek gibi çatışmaya yüreği olmayan hainlerin yola döşedikleri mayın sonucu şehit olduk. Biz kim miyiz?

Bizler, Piyade Yarbay Melih Gülova, Piyade Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu ve Piyade Er Hasan Güreşen’iz.

Uşak Eşme doğumluyum. Elazığ’a bağlı Arıcak ilçesi yakınlarında denetlemeye çıkarken makam aracımın uzaktan kumandalı mayın ile patlatılmasıyla şehit oldum. Ben kim miyim?

Ben Yarbay Alim Yılmaz’ım.

Ben Kubilay’ım, Âşık Veysel’im, Teğmen Mehmet Ali Çelebi’yim,

Mevlana’yım, Veysel’im, Bektaş’ım, Yunus’um

Belki de

Ergenekon’dan çıkış yolunu gösteren bozkurdum,

Ziya Gökalp’im ben.

Belki, Bahriye benim adım soyadım da Üçok,

En fazla Nazım’ım belki, belki de biraz Neşet,

Silivri’de, Hasdal’da tutsağım belki de ben.

Hâlâ merak ediyor musun, biz kimiz diye?

Biz; Anadolu’yu yurt edinmiş, kanıyla vatan eylemiş,kara kalpak takmış,sarkık bıyıklı, yeşil parkalı, 150 kiloluk mermiyi tek başına kaldırmış, yedi düvele kafa tutmuş, türkü çığırmış, mektubun ucunu yakmış, yılandan çok yalandan korkan, milliyetçi, devrimci, halkçı, aynı zamanda laik, gerektiğinde devletçi ve sonuna kadar cumhuriyetçiyiz.

*          *          *

Yanılmışsın.

Biz o yolu seçmedik, seçmeyeceğiz.

Biz kim miyiz?

Biz kısaca,

 MUSTAFA KEMAL’İZ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gönlünüze, yüreğinize, bilincinize... o muhteşem Mustafa Kemal ruhumuza sağlık.

Filiz Alev 
 04.03.2013 23:38
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Filiz Hanım, karınca kararınca yazmaya, gözleri bi şekilde kamaşmış insanlarımızı yeniden düşündürmeye çabalıyorum. Desteğiniz için teşekkürler. Saygılarımla MEHMET ATAK  05.03.2013 13:04
 

Yüreğinize sağlık.Denecek her ne varsa demişsiniz bize de sizi alkışlamak düşer...

cibali şefi Oktay 
 04.03.2013 21:30
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Cibali Şefi Bey , ülkem adına bazen çok sıkıntıya düşüyor sonra da Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde çizdiği tabloyu okuyp, o kadar da kötü olamayız deyip mücadeleye, yazmaya devam diyorum. Desteğiniz için teşekkürler. Saygılarımla MEHMET ATAK   05.03.2013 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 159
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1253
Kayıt tarihi
: 19.06.12
 
 

1963 yılında Balıkesir'in şirin ilçesi Erdek'te doğdum. Yüksek lisans eğitimimi Dokuz Eylül Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster