Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '08

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
4570
 

Bizim CERN unutuldu mu?

Bizim CERN unutuldu mu?
 

Prof.Dr.Engin ARIK… Türkiye’nin yetiştirdiği ve geçen yıl Isparta’da dağa çakılan uçakta diğer beş meslekdaşı ile birlikte kaybettiğimiz, değerli bilim insanımız, fizikçimiz..

Hayali Türkiye’nin CERN’e tam üyeliği idi. 40 senedir bu konuda çalışıyordu.

14 Nisan’da CERN’e tam üyelik için ilk adım atıldı ama ne yazık ki fizikçimiz bunu göremedi.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de çeşitli üniversitelerden 50'yi aşkın Türk bilim adamı yer alıyormuş.

Ancak Türkiye CERN’e henüz tam üye değil. Türkiye'de yüksek enerji fiziği alanında büyük bir potansiyelin olup olmadığı tartışmalarıyla ülke olarak üyeliğin geciktirildiği söyleniyor.

CERN'e ülke bazında tam üye olmak için 15-20 milyon dolar gibi bir paranın her sene ödenmesi gerekiyor.

Bilim adamlarımız " CERN’e üye olunsaydı 50 değil, belki 250 Türk bilim adamı orada olabilirdi” diyorlar.

14 Nisan 2008’de CERN ile ilk anlaşma imzalanmış. Tam üyelik ise 3-4 yıl içinde ancak gerçekleşecek.

Türkiye’nin CERN’e tam üye olabilmesi için üç yıl içinde hem siyasi, hem de bilimsel alanlarda belli kriterleri sağlaması gerekiyor. Siyasi olarak, CERN konseyinde 20 üyenin Türkiye’nin katılımına ‘evet’ demesi ve Türkiye’nin de bu süreç içinde bilimsel altyapısıyla ilgili tüm bilgileri CERN’e vermesi gerekiyormuş.

CERN’e tam üye olan ülkeler, yürütülecek projelerin seçilmesi ve izlenip değerlendirilmesi konularında önemli kararlar alabiliyorlar. Eğer üye değilseniz, bu karar mekanizmasında etkiniz olmuyor, sadece gözlemliyorsunuz. Bugüne kadar bizim gözlediğimiz gibi...

Üye olduğumuz takdirde Türkiye’den binlerce fizikçi, mühendis, biyolog ve kimyacı CERN’de çalışabilecek, bilim adamlarımız orada öğreneceği bilgileri kendi ülkemize getirebilecekler.

World Wide Web (www) internet de CERN’de keşfedildi.

Yüzyılın deneyi bugün başladı ama TÜBİTAK’tan hiç bir açıklama yapıldı mı bilmiyorum? Sahi bu TÜBİTAK ne iş yapıyor? Yoksa TÜBİTAK balta girmemiş ormanların bulunduğu bir ülkede mi görev yapıyor? Milyonlarca dolarlık bütçe alırlar, ortada ne var? Bu kurumun geliştirdiği hangi ürün hayatımızda? Hangi bilimsel çalışmalara destek verilir?

Bugün yüzyılın deneyi “big bang” başladı.

Maddenin nasıl oluştuğuna ilişkin birçok sırrın anlaşılmasını sağlamak amacıyla başlatılan bu çok önemli deneyle ilgili medyada günlerdir yazılıyor, konuşuluyor.

CERN diyoruz, büyük patlama deneyi diyoruz ve bu iş için ömrünü adamış olan bilim insanımız Prof.Dr.Engin ARIK’ı anmak hiç aklımıza gelmiyor.

Rahmetli Engin Arık bu işle tam 40 yıl uğraşmış. Her yere müracaat etmiş, insanlara anlatmaya çalışmış ama kimse O’nu anlamamış.

Dünya’da bilim kentleri kuruluyor, tüm bilim adamları gelecek yüzyıllar için çalışıyor, biz ise yetiştirdiğimiz bir kaç nadide bilim adamımızı şaibeli bir uçak kazasında kaybediyoruz.

“Bizim CERN Isparta’da dağa çakıldı” demek istemiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu açıklamayı buraya almayı uygun gördüm; TÜBİTAK VE CERN İŞ BİRLİĞİ- TÜBİTAK, CERN'de gerçekleştirilen deneylere maddi katkı sağlarken, CERN bağlantılı projelere de ulusal destek programları kapsamında destek veriyor. TÜBİTAK ayrıca, Türk bilim insanlarını CERN çalışma grupları kapsamındaki deneylere katılabilmeleri için destekliyor. Bu kapsamda, TÜBİTAK ile CERN arasında yapılan sözleşmeler uyarınca, 1997-2006 yılları arasında ATLAS detektörü için 563 bin 500 İsviçre Frangı, CMS dedektörü için de 1 milyon 272 bin İsviçre Frangı tutarında deney katkı payı ödendi. Bu destekler çerçevesinde 150'ye yakın Türk bilim insanına CERN'deki çalışmalara katılma imkanı sağlandı. Ayrıca, 2006 yılı itibariyle CERN bağlantılı 4 proje, TÜBİTAK Akademik Ar-Ge Projeleri Destek Programları kapsamında desteklenmeye başlandı ve bu projeler için toplam 150 bin YTL ödenek ayrıldı. http://www.tubitak.gov.tr/home.do?ot=5&rt=&sid=0&pid=0&cid=11239

ÇokEskidendi 
 13.09.2008 13:18
 

Ana sayfada geziyordum. Sağ tarafta "Bugün en çok okunanlar" seçeneğini tıkladım. Veee, şampiyon Beran Uzer! Saat: 00:05 ve tam 11 defa tıklanmış. Demekki okuyucular, sadece Paris teyzemizin resmini görmeye gelmiyor. Bazen insanların gönlü, gurur duyacakları bir şeyler de arıyor. Sen olsan şimdi ne derdin? Diye düşündüm. Şu geldi aklıma! "Demek ki neymiş: Birinci kural, kural koymamaktır." Derdin herhalde. Hitoloji hakkındaki bütün fikirlerimi alt üst eden bir yazı oldu bu! Şu an itibari ile 1884'üncü okuyucu olarak; "Yürrü be Beran, kim tutar seni! Haydi kır rekoru." Diyorum. Başkada bişey demiyorum. Kıskandım yaw. :))) Sevgilerimle. (Yahu 345 harf daha kaldı nasıl dolduracam diye göbeğim çatlıyordu. Bunu yazınca 225 harflik daha boşluk kaldı. :))

Murat SEVGİ 
 12.09.2008 0:15
Cevap :
Ne mutlu bana ki; Engin ARIK'ı hatırlatabildi isem...sevgiler  12.09.2008 10:49
 

Tübitak'ın milyonlarca TL alıp da hiçbirşey yapmadığını iddia etmek şahsen yanlış bir iddia.Bilimsel gelişmelerin siyasal hedefler potasında eridiği bir ülkede özgür çalışma ortamı sağlanamayan bilim adamlarının tepelerinde kurulmaya çalışan despot yönetim sistemiyle bilimsel çalışmalarda çığır açmalarını beklemek hayal olur.Ayrıca Türkiye'de devlet olarak ar-ge çalışmalarınayapılan desteğin zayıflığı aşikar bir durum.Bunun yanında askeri-lojistik bilimsel çalışmalara yatırım yapan bir ordu kurumunun en büyük destekçisi bankasının özelleştirilmesi her ne kadar "sizden biri olmaya geldik" deseler,daha etkin olan bir yeni bankanın açılacağını iddia etseler de düşündürücü.Devlet;üniversite araştırma fonlarına kaynak oluşturmalı,üniversitede eğitim milli bir nitelik kazanmalı ve bu bilinç çerçevesinde kimse yan gelip yatmamalı,üniversitelerde kafasını örttü-örtmedi tartışmaları yapmak,kemik kadroları kırmak-kadro yaratmak yerine ülkenin geleceğine yatırım yapan genç nesiller yaratılmalıdı

Jag Skrev 
 11.09.2008 21:48
Cevap :
Bu magazinel kültür ve bakış açısı ile mi? Bu arabesk zihniyet ile mi gençliğin geleceğine yatırım yapacaklar. İşte sonuç ortada...CERN de sadece izliyoruz...Teşekkürler değerli yorumunuz için...sevgiler  11.09.2008 23:19
 

bunca uğraş, bilinmeyen kestirilemeyen sonuçlar, ve bizim bilimle olan uzak ilişkimiz... sürekli deneyler yatırımlar ve ortaya çıkarılan ekstra soru işaretleri bilim adamları insanların yararına bişeyler yapmalı fantezileri için değil kimse neden işe birde öbür yönden bakmıyor anlayamıyorum...ve sonuçlarından korkuyorum bunu yapmaya hakları var mı?

mehtap karayigit 
 11.09.2008 19:08
Cevap :
Çünkü bilim, yüzyıllardır siyasi iktidarların hep korkulu rüyası olmuş,din ile bilimin çakışması ve çatışması ise apayrı bir konu...bugün dünyadaki tüm gelişmiş ülkeler bütçelerininden bilime çok büyük paylar ayırarak, güçlerine güç katıyorlar...bilimsel ve teknolojik üstünlük sağlayan gücü yakalıyor...az gelişmiş ülke insanlarının beyinlerinin uyuşuk kalması, bu tekno-emperyallerin işine gelmiyor...yorumunuz için teşekkür ediyorum...sevgiler  11.09.2008 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2272
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster