Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
216
 

Blog Yazarımız Muzaffer Cellek'ten Bayram gibi bir kitap: Ört ki Ölem!

Blog Yazarımız Muzaffer Cellek'ten Bayram gibi bir kitap: Ört ki Ölem!
 

Türkiye'nin bayramı bugün. Engellemelerle karşı karşıya kalmamız gölgeler düşürdüyse de sevincimize Cumhuriyet Bayramımız tüm milletimize kutlu olsun. 100.sünü, 189.sunu görmek dileğiyle...

Böyle kutlu bir bayrama en çok yaraşan kitaplardan biri kuşkusuz Milliyet blog yazarımız Muzaffer Cellek'in esprili ve aydınlık diliyle, Cumhuriyetten, İzmir'den, Amasra'dan, Gökova'dan ve tabii ki Bartın'dan söz açtığı, düşler müzesinden oyuncak müzelerine uzandığı, çökertmeden kedilere aşureye geniş yelpazeli bir deneme kitabı Ört ki, Ölem... Bu kitapla mizah dolu ince esprilerle geçmişin izini sürüyor Muzaffer Bey. Ardında  müthiş bir tecrübenin güveni, okuruyla sohbet ediyor. Üstelik yazılarında Milliyet blog'tan bazı isimlere de rastlamak ayrı bir keyif veriyor.

Bir şişe alın, içine sevgiyi -eşine, yaşama, geçmişe, doğaya, insanlara ve yazıya- koyup denize atın. Bu kitapla Cellek'in yaptığı bu ve diyor ki önsözde: 'İşte ben, Marmaris sahillerinde bu şişenin karaya vurmasını beklerken yazdım bu satırları...'  

Bilmeyenler için blog yazarımız Cellek, İzmir'de ulusal gazetelere yazılar hazırlamış, değerli öykücümüz Orhan Duru ile Güneş gazetesinde birlikte çalışmış bir isim. Ört ki Ölem'deki gezi-anı yazılarında işlenen turizm temasından da anlaşılacağı gibi bir turizm dergisi çıkarıyor ve gazetecilik hayatını ise Ege Telgraf Gazetesi'yle sürdürüyor.

Bunları bilen çok zaten diyorsanız, o zaman Etki Yayınları'ndan 2011 yılında çıkan ve Tarık Dursun K.'nın 'İçtenlik; kitabın çatkısını oluşturmuş. Sizi kuşatıyor, ısıtıyor da.' sözleriyle tanımladığı Ört ki Ölem'i açıp Cumhuriyet bayramı için Mor Salkımlar'ı, 'Türk'ün ateşle imtihanı uzun yollardan geçti' dediği Cumhuriyet'e Doğru'yu sıcacık okuyabilirsiniz. Sinemaseverler de Cellek usulü 'Benim Sinemalarım'ı :) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O bir fenomen..O bir üstad...yaşayan efsane ...Tanıtım hoştu...Tebrikler...saygılar...

Mesut Selek 
 30.10.2012 23:27
Cevap :
Sağ olun Mesut Bey. Sizin tanıtımınız da hoştu :)  31.10.2012 14:11
 

Eh, ne diyeceğimi bilemiyorum. Başlığı görünce bir tuhaf oldum. Hele resmimi de görünce, deme gitsin. Kısacık paragraflarla kitabımı ve beni anlatmışsınız. Seçili cümleler. Can alıcı noktalara basa basa, beni anlatmışsınız. Ne yapacağımı bilemedim. Gözpınarlarıma dolan o damlanın, akıp gitmesine izin vermeden öylece defalarca okudum kritiğinizi. Engin bir mesleki deneyiminiz var, özünüzü anlattığınız profiliniz de, ışık tuttu bana. Uzun zamandır artık kimselere sormuyorum artık: " Kitabımı nasıl buldunuz?" diye.Neden mi? Bir telefon aldım. Dinç bir ses, gök gürlemesiyle karışık, sağanak şeklindeki süratli ve aceleci bir deyişle kükrüyordu, taaa Bartın'dan telefon ederek: "Kitabınızı bu gün bitirdim. Beni uykusuz bıraktınız. Ama, yarın, bir daha okuyacağım!" diyordu. Sonradan öğrendim. Kendisi Bartının eşrafındanmış. 95 yaşındaymış. Bu telefonda edilen sözler, benim için ranseylman oldu. Şimdi sizinle, yeniden başladık. Bu anıyı debreştirdiniz. Teşekkürler, teşekkürler.Saygı ile.

Muzaffer Cellek 
 30.10.2012 17:03
Cevap :
Alçakgönüllü yorumunuz için teşekkürler. Şimdi ben de duygulandım...  31.10.2012 9:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 3165
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Odtü mezunu; edebiyat ve sinema düşkünü biriyim. AFSAD’ta fotoğraf, Sinematek’te film yapımı üzer..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster