Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
545
 

Blogunuz yayınlandı

Blogunuz yayınlandı
 

Milliyet Blog’da yayınladığım yazılar ve fotoğrafları yayına hazırlarken hep aynı yolu izliyorum. Hiçbir zaman doğrudan “Blog gir” sayfasında yazmıyorum. Yazdığım her yazı için bilgisayarımda yeni bir klasör açıyorum. Bu klasörün içinde bir word dosyasına yazımı yazıyorum ve blogda kullanacağım fotoğraf veya hazırladığım imajı da bu klasöre taşıyorum. İmajları 1024x768 pixel ve 400 KB'dan daha küçük olacak şekilde boyutlandırıyorum. Word’de yazının yazım denetimini yaptıktan sonra not defterine (notepad) aktarıyorum, oradan kopyalayıp “blog gir” sayfasına yapıştırıyorum. Son bir kez daha gözden geçirip, varsa düzeltmeler yapıp, imajı da ekledikten sonra yayına alıyorum. Yayınlandıktan sonra yeniden okuyorum, düzeltmem gereken birşey varsa hemen düzeltip yeniden yayına alıyorum.

Bütün bu işlemlerden sonra bilgisayarımda arşivlediğim yazı yayındaki yazının orijinal metni olsa da son değişiklikler nedeniyle yayındakiyle tamamen aynı metin olamıyor. Yazıların yazarları olarak yayındaki her yazımızın Intenet'tekinin birebir aynı olan bir kopyasının bizde olması gerekir. Bunun için Milliyet Blog’dan bir destek bekliyorum.

Blogumuz yayına alındığı anda sayfanın “mht” veya “pdf” formatında bir kopyası e-posta adresimize “blogunuz yayınlandı” başlıklı bir e-posta ile gönderilebilir. “mht” ve “pdf” formatı hem yazıları, hem imajları tek dosyada tuttuğu için arşivlemede kolaylık sağlar.

Bu iş yazılıma küçük bir ek yapılarak otomatik olarak yapılabilir. Gönderilecek blog dosyasının (mht veya pdf) standart bir formatı vardır:
• Yazının başlığı
• Yazarın adı
• Yayına ilk gönderildiği tarih
• Güncelleme tarihi
• Yazı metni
• Dipnotlar
• Yazıda kullanılan imaj
• Yazıya galeri ile bağlanmış imajlar
• Yazının Milliyet Blogdaki web adresi (Tıklandığında ulaşılabilecek şekilde aktif bir link olarak)
• Milliyet ve Milliyet Blog’a linkler bulunan Milliyet ve Milliyet Blog logoları

Blogda değişiklik yaptığımız zamanlarda da otomatik olarak blogun son versiyonu gönderilir. Böylece yazılarımın bir kopyasını yayında olduğu şekilde kendi arşivimizde tutabiliriz.

Böyle bir uygulama başlatılırsa eski bloglarımızı da topluca arşivlemek üzere gönderilmesini bekleriz.

“Dünyanın bin türlü hali var” derler büyüklerimiz, bir gün Milliyet Blog’dan ayrılırsak ya da ayrılmamız gerekirse tüm bloglarımız ve galerilerimiz bir teşekkür mektubuyla toplu halde bize gönderilir. Bu paketin bir açılış sayfası olsa ve bu sayfadan tün bloglarımıza ve galerilerimize aynı web sayfasındaymış gibi erişebilsek bu da Milliyet Blog’un eski yazarına bir armağanı olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda yazacaktım ama daha üye olalı 3 ay oldu. Kendi kendime senden önce kıdemliler varken sana düşmez dedim. Okuduğum bloglarda yazım kurallarına dikkat ediyorum. Hatasız insan yoktur. Ama yazıları önce word olarak yazıp (zaten yanlışlar varsa bilgisayar müdahale ediyor) sonra blog kısmına kopyalamakla yazının hatasız çıkması gibi bir olasılık varken neden blog sayfasında yazıp anlamca güzel olsa bile biçimce kötü yazılarımız olsun. Saygılarımla.

Eşit Ağırlık 
 05.04.2007 22:41
 

Benimde düşüncelerime derman olmuşsunuz, sayfaların kopyalanamaması güzel bir şey çünkü başkaları tarafından kullanılabilme durumu var, fakat sizinde belirttiğiniz gibi yazılar yayına alındığı anda sayfanın bir kopyası e-posta adresimize gönderilebilir. Arşivlemeyi bende çok istiyorum çünkü. Dilerim MB editörleri bu istekleri dikkate alırlar ve bizimde bir kalıcı arşivimiz olur. Sevgi ve saygılarımla.

Işıl 
 05.04.2007 21:21
 

Aydın bey ben daktilo nesliyim bilgisayarı çok basit şekilde kullanıyorum yazılarımı belgelerime aktarmaya imkan bulamadım ilk yazım kaydediliyor ancak diğer yazıları farklı kaydet komutu versemde ilk yazı olarak çıkıyor. Sanıyorum sayfalar kopyalamaya korumalı olmalarından başaramıyorum. Yazılarımız bizlerin emekleri evlatları onları arşivlemek en doğal hakkımız Milliyet blog bu imkanı sağlarsa bizi mutlu eder ama ben blogların birgün sona ermesini düşünmek bile istemiyorum bu güzel hizmet hergeçen gün artarak devam etmelidir. Bu vesile ile size ve Milliyet Blog ailesine sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum

Ersen Gürpınar 
 05.04.2007 14:36
Cevap :
Merhaba Ersen Bey. Internet'te herhangi bir web sayfasını "farklı kaydet" ile "mht" formatında kaydederseniz, yazısı, fotoğrafı ile tek dosya olarak bilgisayarınıza alabilirsiniz. Ancak Milliyet Blog sayfasının formatı "mht" seçeneğini desteklemiyor. Ancak blog sayfasını "htm" formatında kaydederseniz, bir dosya ve bir klasör bilgisayarınıza aktarılır. Böylece o blogunuzu arşivlenmiş olursunuz. Her blog için bu işlemi yinelemeniz gerekir. Saygılarımla.  05.04.2007 18:43
 

hocam, isteğinizi yanlış anlamadıysam; bu blogun altında"gönder" kutucuğuna bastım, kendi mail adresim çıktı. blogu gönderdim. bu yorumu şimdi oradan(kendi mailimden)yazıyorum. istersem dosyalayabilirim. bu mu sizin isteğiniz? selamlar...

mamut 
 05.04.2007 1:08
Cevap :
Merhaba, "Gönder" dediğimizde yalnizca blogum web adresi gönderiliyor, benim istediğim pdf veya mht formatında blogun kendisi. Aslında bun zatan bunu yapıyorum bütün bloglarım için. Ancak sayfalar kopyalanmaya korumalı olduğu için tek aşamada yapılamıyor. Saygılarımla.  05.04.2007 8:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2367
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster