Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '13

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
23371
 

Böbrek taşı düşürme - Bitkisel

Böbrek taşı düşürme - Bitkisel
 

Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri


Böbrek Taşı Düşürme Yollarını aramak Böbrek Taşı Ağrısı çekmeyenler için sıradan ya da garip gözükebilir. Neticede ateş düştüğü yeri yakıyor. Aslında bu ağrıyı halk arasında anlatan en iyi cümle doğum yapan kadınların kullandığı "Doğum sancısından beter" cümlesi olsa gerek. Böbrek Taşlarının teşhisi ve tedavisi için öncelikli olarak muhakkak bir uzman hekim kontrolunden geçerek böbrek taşının  büyüklüğü, yeri ve durumu hakkında tetkiklerinizi yaptırın.  Bu yazıyı yazmamdaki amaç, doktorları bile şaşırtan bir Böbrek Taşı Düşürme Yönteminden bahsetmek. Bitkisel tedavi yönteminden bahsetmeden önce;

  • Böbrek Taşı Nedir?
  • Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?
  • Böbrekler Ne İşe Yarar sorularını kendimce yanıtlamak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ben doktor, uzman ya da profesör değilim. Zaten anlatacağım hususlarıda kendi anlayabileceğim şekilde anlatıyorum. Tıbbi terimlerden anlamadığım için, Nefrolitiazis gibi süslü  terimleri kullanamayacağım için özür dilerim.

Böbrekler Ne İşe Yarar?

Oğlumu 5. sınıf Fen sınavına hazırlarken okumuştum. Boşaltım sistemimiz içinde yer alırlar.  Hücreler tarafından vücudun inşaat ve tadilat işlerinde kullanılan yararlı maddelerin kalan kısmı hücrelerde zararlı atıklara dönüşürek kana gönderilir. Bu atık maddelerle kirlenen kan, böbreklerde süzülerek temizlenir. Önemli hormonların salgılanması vb. gibi başka önemli görevleri de icra ederler.

Böbre Taşı Nedir?

Böbrek Taşı Nedir? sorusunun cevabını geçmeden önce Böbrek Taşı sürecinden kısaca bahsetmek istiyorum. Böbrek taşı, sonradan ağrılı ve sancılı bir biçimde dışarı atılmaya çalışılan, bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığımız hatalardan veya genetik mirasımız gereği böbreklerimiz tarafından oluşturulan yapılardır. Az önce bahsettiğim gibi Böbrek kandaki zararlı maddeleri süzer. Bu işlem sırasında posalar, atıklar birleşerek daha büyük yapıları oluşturular. Kum tanesi kadar küçük birleşimler olabileceği gibi, pinpon topu hatta bazı rivayetlere göre beyzbol topu büyüklüğünde böbrek taşlarına rastlanabiliyor. Süslü terimler kullanmayacaktım ama yine dayanamadım. özellikle kalsiyum türü maddeler böbrek içinde dibe çökerek kristalleşirler. Bu yapıların literetürde belirlenmiş tam bir şekilleri olmadığı söyleniyor. Böbrek Taşları Kimi zaman küçük yuvarlak, kimi zaman ince sivri, kimi zamanda sivril tırtıklı yüzeylere sahip olabiliyor. Bu bilgileri çabuk çabuk vererek Böbrek Taşı Düşürme Yöntemlerine geçmek istiyorum.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Tek bir sebebi yoktur. Böbrek taşının oluşumunu tetikleyen faktörleri aşağıdaki gibi sayılabilir.

  • Yeteri kadar su içmemek
  • Vücuddaki suyun idrar kanallarından çok terleme ile dışarı atılması. Böbreklerde yeteri kadar su sirkülasyonu sağlanmazsa, tortular dibe çökecektir. Çok su bile içiyor olsanız, yoğun spor aktiviteleri, aşırı sıcak ortamlarda çalışmak terlemenize sebep olacaktır. Su böbrek, sidik kesesi ve idrar kanalları ile dışarı atılmak yerine deri yolu ile atılacaktır.
  • Hareketsiz bir yaşam biçimini benimsemek
  • Kandaki bazı maddelerin yoğun bir biçimde bulunuşu Böbrek taşı oluşumuna neden olur
  • Aynı şekilde bazı maddelerin az oluşuda yine aynı şekilde Böbrek Taşı oluşumuna neden olur.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı düşürme gibi ağrılı ve sancılı bir rahatsızlığı geçirenler en çok Böbrek taşı ağrısından şikayet ederler. Böbrek taşı ağrısı belirtilerden bir tanesidir. İdrardan kan gelmesi, Ağrı, kanama, yanma, enfeksiyon, bulantı, kusma öne çıkan böbrek taşı belirtileri arasındadır.

Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri

Böbrek taşı düşürmenin ya da Böbrek taşından kurtulmanın farklı yöntemleri vardır.

Ameliyatla Böbrek Taşından Kurtulma

İlaç tedavisi ile düşürülmeye çalışılan Böbrek taşlarında bir iyileşme olmaması durumunda, ESWL (Lazer) yöntemiyle kırılarak ufak parçalara ayrılır. Parçalara ayrılan Böbrek Taşları idrar kanalları (Üreter ve Üretra - yine kullandım süslü terimleri) vasıtasıyla atılır. Kanallarda tıkanan taşlar kapalı ameliyat yöntemiyle alınır.

İlaçla Böbrek Taşı Düşürme

5mm'den daha küçük boyuttaki Böbrek Taşları ağrı kesici, böbrek taşı düşürücü ilaçlar (antispazmodik) ve bol su tüketimiyle düşürülebilir.

Lazer (ESWL) ile Böbrek Taşı Düşürme

Az önce de bahsettiğim gibi Böbrek Taşları şok sinyalleri ile kırılarak daha küçük hale getirilir. Bu sayede idrar yolu ile dışarı atılabilir.

Bitkisel Böbrek Taşı Düşürme

Çevremde de Bitkisel Tedavi ile Böbrek Taşlarını düşürenleri gördüm. Bitkisel Böbrek Taşı Düşürme mucizesi hazırlanan özel karışımlarla sağlanmaktır. Okuduğum son bitkisel tedavi yöntemi ise inanılmaz. Bizzat arkadaşlarım tarafından denenmiş ve başarıya ulaşmış bir yöntem. Yazımın en başında da belirtmiştim, Böbrek Taşı Düşürme yöntemleri (-isterse bitkisel olsun-)  uzman bir hekime muhakkak muayene olun. Böbrek Taşı olarak adlandırdığınız ağrınızın başka sebepleri olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8725
Kayıt tarihi
: 28.05.12
 
 

Trakya Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Mezunuyum. Teknikerlik yapıyorum. Aynı zamanda e-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster