Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
19
 

Bu nasıl fiyat anlayışı

Sizlere çok kısa bilgi sunmak istiyorum. X marka otonun kaskosunu yaptırmak için köklü bir kamu bankasının sigorta şirketinden fiyat aldım. “1900 TL” dediler. Geçen yıl aynı şirkete 1350 TL ödemiştim…

 

Aşırı bir fiyat artışı olduğunu düşünerek web üzerinden biraz tetkik yaptım. Aynı taahhütleri sunan başka bir özel şirkete 1050 TL ödeyerek işi hallettim.

 

Sigorta sektörü hakkında fazla bir bilgim yok. Ancak şunu fark ettim: X marka araç için 20 farklı sigorta şirketinin verdiği fiyatlar 950 - 4000 TL arasında değişiyordu.

 

Serbest pazar ekonomisinin bu kadar yozlaşmış, çürümüş olmasını havsalam almadı. 12 ay için sıradan bir otoyu kasko güvencesine almak için bu kadar yüksek paraların talep edilmesi doğrusu bana hiç makul gelmedi…

 

Başka bir husus ise şu: Kasko ile ilgili şirket şartnamelerini incelerken bir çok kelime oyunu, dolambaç, tuzak, şaşırtma da fark ettim. Çok düşük bedelle zorunlu trafik sigortası ve kasko yapan kimi şirketler bir kaza (hasar) olması durumunda masrafın yüzde 25’ini müşteriden talep etme uygulamasını da başlatmışlar. Yani ucuza sigorta/kasko yaptım diye sevinmemek icap ediyor.

 

Devletimizin ilgili kurumları sigortacıların tarifelerini mutlaka standardize etmelidir. Yani A tipi, B tipi, C tipi vb. gibi sigorta/kasko şartnameleri olmalı. Müşteri kendi gücüne göre birini seçmelidir.

 

Ülkemizde 25 milyon kadar taşıt var. Her birinden toplanan sigorta primlerini topladığımızda 15-50 milyar TL’lik devasa bir rakam karşımıza çıkıyor. Yani her yıl epey bir paramız sessizce yutuluyor.

 

Aşırı derecede reklam yaparak piyasanın büyük dilimini ele geçirmiş olan sigorta şirketlerinin hışmına uğramamak için bazı hususları yazmıyorum. Belki benden daha korkusuz insanlar bunları yazar da soygunun azaltılmasına katkı sağlamış olur.

 

Ali Özdemir

www.aliozdemir.net

0505 220 83 85

22.04.2020

 

 

Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1787
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster